Yhteiskuntaopin esitys "ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan." Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan, esitys yhteiskuntaopin tunnille (luokka 6) aiheesta Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan ​​6

Oppitunnin tavoitteena on muodostaa opiskelijoiden käsitys siitä, että hyvä ja paha kuuluvat yleisimpiin moraalitietoisuuden käsitteisiin, jotka erottavat moraalin ja moraalittoman; muodostaa ajatuksia hyvästä ja pahasta; jatkaa työtä kehittääkseen kykyä tehdä tosiasioihin perustuvia johtopäätöksiä; kasvattaa yksilön erittäin moraalisia ominaisuuksia

Tunne ja osaa tuntea moraalin kultainen sääntö; hyvä; paha; hyve; Ystävällinen

Uuden materiaalin opiskelu Tunne oppitunnin aiheen perusperiaatteet. Osaat analysoida, tehdä johtopäätöksiä, vastata kysymyksiin, ilmaista omaa näkemystäsi tai perustella tunnettuja; työskennellä oppikirjan tekstin kanssa, korostaa pääkohdat, käyttää aiemmin opittua materiaalia kognitiivisten ongelmien ratkaisemiseen; selitä, mistä hyvä teko, hyvä teko koostuu, millaisia ​​ihmisiä maailmassa on enemmän: hyviä vai pahoja; perustele mielipiteesi. Ymmärrä "moraalin kultaisen säännön" olemus

Ongelman toteutus Luku IV. Hyveet OO Mitä opit Mitä on ihmisyys? Kuinka osoittaa välittämistä läheisistä? Onko pelko tuttu rohkeille (Mihin kysymyksiin vastaat (Mikä on moraalin kultainen sääntö? (Miten rohkeus auttaa voittamaan pahan?) (Kuinka oppia tekemään hyvää?)

Päivitetään ongelma @ Mikä on hyvää. Ketä kutsutaan hyväksi? @Hyvä tarkoittaa hyvää. @ Hyvän ihmisen pääsääntö. Sananlaskuja ja sanontoja hyvyydestä: "He eivät etsi hyvyyttä"; "Joka tekee hyvää, se maksaa Jumalalta"; "Se on paha sille, joka ei tee hyvää kenellekään"; "Vietät tunnin hyvyydessä, unohdat kaiken surusi"; "Joka elää hyvyydessä, vaeltaa hopeassa"; "Paljon toivominen tarkoittaa, että ei näe hyvää"; "Jos etsit pahaa, et löydä hyvää"; "Jossa ei ole hyvää, siinä on vähän totuutta"; "Loukata köyhiä, olla toivomatta hyvää itsellesi"; "Hyvä nimi on arvokkaampi kuin rikkaus"...

1. Mikä on hyvää. Ketä kutsutaan hyväksi? ”Runollinen sana”, s. 192 -193 Miksi prinssi itki, koska häntä kutsuttiin onnelliseksi? Miksi prinssi päätti auttaa ihmisiä? Mitä Pääskynen uhrasi, kun hän päätti auttaa prinssiä? Miksi Pääskynen tuntui lämpimältä, koska talvi lähestyi? Oscar Wilde Hyvyys on sitä, kun teet jotain hyödyllistä, autat muita. Hyvä on konkreettinen asia. Hyvän tekeminen tuntuu hyvältä, se lämmittää mieltä.

2. Hyvä tarkoittaa hyvää opetusta, s. 193 -194 Mitä hyviä tunteita voit nimetä? ( rakkaus, myötätunto, armo; ( myötätunto, kiitollisuus; ( myötätunto... ( Teot voivat olla hyviä. O Anna omia esimerkkejä hyvistä teoista. O miksi sanotaan, että hyvistä tunteista pitäisi siirtyä hyviin tekoihin?)

Passiivinen ystävällisyys Aktiivinen ystävällisyys Luova ystävällisyys Ihminen ei lyö heikkoja, ei loukkaa heikkoja. Mutta hän ohittaa pahan eikä kiirehdi tekemään hyvää. Ihminen tekee hyviä tekoja, mutta ohittaa myös pahan. Ehkä hän teki hyvää muille omaksi hyödykseen? Tällainen ystävällisyys valitsee omistajansa - henkilön, jolla on kohonnut arvokkuus, joka suojelee heikkoja ja auttaa vaikeuksissa.

Olipa kerran mies Oppikirja, s. 194 -195 A. D. Saharov Voiko akateemikko Saharovia kutsua ystävälliseksi ihmiseksi? Miksi luulet niin? Oletko tavannut ystävällisiä ihmisiä? Miksi ne ovat mielestäsi hyviä? Mieti, pidätkö itseäsi ystävällisenä ihmisenä vai et. Miksi?

Kuvagalleria q Mitä tunteita isä kokee kohtaamisen ilon lisäksi? q Mitä tunteita hänen poikansa kokee kohtaamisen ilon lisäksi? q Raamatun vertaus sanoo, että tapattuaan poikansa isä huudahti: ". . . Poikani oli kuollut ja on jälleen elossa, hän oli kadonnut ja löydetään. . . » q "Olin eksynyt ja löydetty" - tämä on ymmärrettävää. Mutta mitä tarkoittaa "hän oli kuollut ja heräsi henkiin"? Rembrandt. Tuhlaajapojan paluu

"Runollinen sana" Bulat Shalvovich Okudzhava, bardi, esiintyjä, kansalainen ¶Miten kuvittelet tämän runon sankarin? ¶Kuinka ymmärsit hänen mielestään elämänsä tarkoituksen, miksi hän asuu maan päällä?

3. Hyvän ihmisen oppikirjan pääsääntö, s. 194, 197 -198 Kohtele muita niin kuin haluat muiden kohtelevan sinua! Miksi ihmiset arvostavat sitä niin paljon ja miksi tämä sääntö on jatkunut vuosisatoja? Noudatatko aina tätä sääntöä?

Moraalinormit ja uskonnolliset eivät valehtele älä petä älä varasta älä loukkaa heikkoja kunnia isäsi ja äitisi älä ole ahne Moraalinormit perustuvat ihmisten käsityksiin hyvästä ja pahasta, hyvästä ja pahasta, oikeudenmukaisuudesta, kunniasta, omastatunnosta

Ihmiselämän säännöt ¶ Ystävällisyys on sielulle sitä, mitä terveys on ruumiille: se on näkymätöntä, kun omistat sen, ja se antaa menestystä jokaisessa pyrkimyksessä. Tolstoi L.N. ¶ Yritä olla ainakin vähän ystävällisempi - ja huomaat, että et pysty tekemään huonoa tekoa. Kungfutse ¶ Myötätunto eläimiä kohtaan liittyy niin läheisesti luonteen ystävällisyyteen, että voimme varmuudella sanoa, ettei eläimille julma voi olla kiltti. Schopenhauer A. Muotoile ja kirjoita ylös 2–3 sääntöä, jotka ohjaavat sinua elämässä.

1. Mikä on hyvä teko, hyvä teko? 2. Keitä ihmisiä maailmassa on enemmän: hyviä vai pahoja? 3. Mitä moraali on? 4. Mikä on kullan ydin
moraalisäännöt?

- "Joka tekee hyvää, sille Jumala maksaa"; - "Se on paha sille, joka ei tee hyvää kenellekään"; "Hyvä nimi on arvokkaampi kuin rikkaus"

Hyvä ihminen - kuka hän on?

1. Hyvän käytöksen säännöt:
1) laki 2) oikeus 3) moraali 4) asetus
2. Mitä tunnetta ei voida ottaa huomioon
kiltti?
1) myötätunto 2) myötätunto 3) myötätunto
4) niukka
3. Moraalin kultainen sääntö sanoo:
1) Kohtele kaikkia ihmisiä kuin itseäsi
2) jakaa ihmiset ystäviin ja vihollisiin
3) elä itsellesi 4) opi kaikki säännöt
käyttäytymistä

4. "Hyvän" käsitteen alla
vihjattu:
a) kaikki hyvät asiat elämässä;
b) kyky osoittaa empatiaa,
auttamaan, joskus jopa vaarantamalla itsensä.
1) vain a on totta
2) totta vain b
3) molemmat vastaukset ovat oikein
4) ei ole oikeaa vastausta

5. Moraalin kultainen sääntö:
a) syntyi muinaisina aikoina;
b) on menettänyt merkityksensä näinä päivinä.
1) vain a on tosi ja 2) on tosi
vain b 3) molemmat vastaukset ovat oikeita 4) ei
oikea vastaus
6. Tämä erinomainen tiedemies
nimeltään ihmisten omatunto
1) Yu.B. Levitan 2) A.P. Gaidar 3) A.D.
Saharov

KOHDASSA 1. Kaikki alla olevat ehdot ovat

"hyvien tunteiden" käsite. Täsmentää
termi, joka ei liity tähän käsitteeseen.
1. Rakkaus
2. Armo
3. Sympatiaa
4. Epätoivo
5. Myötätunto
6. Sympatiaa

KLO 2. Kaikki alla olevat ehdot ovat
lukuun ottamatta yhtä, joka liittyy
konsepti
"pelko". Määritä termi, joka ei liity kohteeseen
tämä käsite.
1. Kauhu
2. Fobia
3. Pelko
4. Tarkkuus
5. Ahdistus.
6. Pelko

Yhdistä sananlaskuja hyvästä ja pahasta:
1. Jossa ei ole hyvää,
2. Elämä on annettu
3. Hyvä veljeys
A. hyvistä teoista
B. arvokkaampi kuin rikkaus
V. siinä on vähän totuutta

ensimmäinen rivi – aiheen nimi (yksi
substantiivi);
toinen on aiheen kuvaus kahdessa osassa
sanat, kaksi adjektiivia;
kolmas rivi - toiminnon kuvaus
tämän aiheen sisällä kolmella verbillä;
neljäs rivi on lause,
osoittaa asennetta aiheeseen
(koko virke);
viides rivi on synonyymi sille
toistaa aiheen ydintä.

Jos haluat käyttää esityksen esikatselua, luo Google-tili ja kirjaudu sisään siihen: https://accounts.google.com


Dian kuvatekstit:

Se ei tule halvalla Onni tulee vaikeilta teiltä... Mitä hyvää olet tehnyt? Miten olet auttanut ihmisiä? (L. Tatyanicheva)?

Ihminen on kuuluisa teoistaan

Tuntisuunnitelma: 1. Mikä on hyvää. Ketä kutsutaan hyväksi? 2. Hyvä tarkoittaa hyvää. Tunteet ja teot. 3. Hyvän ihmisen pääsääntö. 4. Vertaus tuhlaajapojasta. Kotitehtävä: Kappale nro 11 – lue ja kerro uudelleen. Kysymyksiä ja tehtäviä sivulla 91. Tehtävä nro 3 (osio ”Luokalla ja kotona”) - valmistele viesti.

1. "He eivät etsi hyvää hyvästä." 2. "Joka tekee hyvää, sen Jumala palkitsee." 3. "Se on paha sille, joka ei tee hyvää kenellekään." 4. "Vietät tunnin hyvyydessä, unohdat kaiken surusi." 5. "Paljon toivominen tarkoittaa, että ei näe hyviä asioita." 6. "Jos menet huonoon, et löydä hyvää." 7. "Jossa ei ole hyvää, siinä on vähän totuutta." 8. "Köyhien loukkaaminen ei tarkoita hyvää itsellenne toivomista." 9. "Hyvä nimi on arvokkaampi kuin rikkaus." ? Mitä nämä sananlaskut koskevat? (Selitä niiden merkitys.)

Mikä on hyvää? Hyvä on jotain positiivista, hyvää, hyödyllistä, vastakohta pahalle; kaikkea hyvää, positiivista, kaikkea mikä tuo onnea, vaurautta, hyötyä. (Sanakirja)? Nimeä sanat - assosiaatiot sanalle "hyvä".

"hyvää iltapäivää" "hyvää matkaa" "kaikki tietävät tämän miehen ystävällisyyden" "ole kiltti" "hyvää terveyttä sinulle" "hyvä pala piirakkaa" "hyvä sää" "hyvä kaveri"? Mistä hyvän ilmenemismuodoista puhumme näissä ilmaisuissa? -tervehdys -erotussanat -luonteenpiirre - vetovoima -toive -jonkin koko -luonnontila -ihmisen ominaisuudet

Lue katkelma Oscar Wilden sadusta "Onnellinen prinssi" (s. 86-87, oppikirja) ja vastaa kysymyksiin: Miksi prinssi itki, koska häntä kutsuttiin onnelliseksi? Miksi prinssi päätti auttaa ihmisiä? Mitä Pääskynen uhrasi, kun hän päätti auttaa prinssiä? Miksi Pääskynen tuntui lämpimältä, vaikka talvi lähestyi? Mitä hyviä tunteita voit nimetä?

Täytä taulukko Hyvät tunteet Hyvät teot rakkaus, myötätunto, myötätunto, kiitollisuus, sydämellisyys, hyvä tahto, myötätunto

Millaista ihmistä kutsumme hyväksi? ? Lue akateemikko Andrei Dmitrievich Saharovista kertovan oppikirjan teksti sivuilta 87-88 ja vastaa kysymyksiin: Voidaanko A. D. Saharovia kutsua ystävälliseksi ihmiseksi? Miksi häntä kutsuttiin ihmisten omaksitunnoksi?

Lue ”Vertaus tuhlaajapojasta” Luukkaan evankeliumista (sivu 91, oppikirja).

Katso Rembrandt van Rijnin maalausta (sivu 90) ja vastaa kysymyksiin: Mitä tunteita isä kokee kohtaamisen ilon lisäksi? Mitä tunteita hänen poikansa kokee kohtaamisen ilon lisäksi?

Mitä sääntöjä hyvän ihmisen tulee noudattaa? Moraali on yhteiskunnallisesti hyväksyttyjä ajatuksia hyvästä ja pahasta, oikeasta ja väärästä, hyvästä ja pahasta sekä näistä ideoista johtuva käyttäytymisnormien sarja. Moraalin kultainen sääntö: Kohtele muita niin kuin haluat ihmisten kohtelevan sinua.

Mistä ystävällisyys alkaa? Kirjoita muistivihkoon "Kolme sääntöä läheisistä huolehtimiseen"

Internet-resurssit http://fotoshops.org/uploads/taginator/Dec-2012/kalendar-fon-dlya-prezentacij.jpg - ruudullinen muistivihkoarkki Tyttö ja poika dian yläosassa - otettu vektorileikekuvasta, kuinka saada se, löydät täältä "Pienet lapset vektorissa" http://ec.l.thumbs.canstockphoto.com/canstock16404819.jpg - tyttö hyperlinkille http://us.cdn4.123rf.com/168nwm/ yayayoy/yayayoy1207/yayayoy120700014 /14596006-%D0%A1%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D1%B5%-D0 D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8C%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B9-%D0%BC%D0%B0%D0 %BB%D1% 8C%D1%87%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B2-%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0 %BD%D0% BE%D0%B9-%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8.jpg – poika hyperlinkille


Aiheesta: metodologinen kehitys, esitykset ja muistiinpanot

"Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan" yhteiskuntaoppitunti 6. luokka

Yhteiskuntaopin oppitunnin kehittäminen 6. luokalla L. N. Bogolyubovin oppikirjaan "Ihminen loistaa hyvistä teoista" esittelyllä ja sovelluksilla...

Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan

Suunnitelma - Yhteiskuntaopin oppitunnin yhteenveto 6. luokalla 1. Oppitunnin tarkoitus: Kasvatus - luoda edellytykset ajatusten muodostumiselle siitä, että hyvä ja paha kuuluvat yleisimpiin moraalitietoisuuden käsitteisiin...

Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan. Yhteiskuntatieteet. 6. luokka

Perusoppikirja: Bogoloyubova L.N. Yhteiskuntatieteet. Luokka 6 (Enlightenment, 2008) Oppitunnin tarkoitus (lyhyt kuvaus): saada oppilaat ymmärtämään, mitä tarkoittaa olla ystävällinen...

Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan ​​- kehitysteksti + esitys + video. Kätevä ja mielenkiintoinen kehitys.

Näytä asiakirjan sisältö
"ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan"

02.06.17

Yhteiskuntaoppi – 6. luokka

Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan.

    Oppitunnin tarkoitus:

Koulutuksellinen - luoda olosuhteet sellaisten ajatusten muodostumiselle, jotka hyvä ja paha liittyvät yleisimpiin moraalitietoisuuden käsitteisiin ja rajaavat moraalin ja moraalittoman,

Koulutuksellinen- opiskelijoiden moraalisten ominaisuuksien ja moraalisten ohjeiden muodostuminen.

Kehittäviä- johtamisjärjestelmien muodostaminen, joiden avulla hän pystyy hallitsemaan toimintaansa.

    Tehtävät:

Henkilökohtainen:

Jatka tärkeimpien moraalisten arvojen muodostumista, opeta lapsia tuntemaan ja näkemään hyvät ja pahat maailmassa;

Kehitä suvaitsevaisuuden, kunnioituksen ja herkkyyden tunne toisiaan kohtaan.

Meta-aihe:

Kehitä parityöskentelykykyä, opiskelijoiden kommunikaatiokykyä ja luovia kykyjä. Kehitä kykyä yleistää ja tehdä johtopäätöksiä.

Aihe:

Kehitä ymmärrystä termeistä "hyvä" ja "paha", "moraalin kultaiset säännöt"

Oppitunnin tyyppi: uuden tiedon löytäminen

Opiskelijatyön muodot: Keskustelu, työskentely kuvitetun aineiston kanssa, yksilötyöskentely, osallistuminen kasvatusdialogiin.

Tarvittavat tekniset varusteet: Oppikirja "Yhteiskuntaoppi" 6. luokka. (L.N. Bogolyubov), tietokone, multimediaprojektori, piirroksia, orjuuksia.

Oppitunnin rakenne ja kulku

Hyvää huomenta. Sulje silmäsi hetkeksi, hymyile, avaa silmäsi, katso: luokkamme on tullut kevyemmäksi. Kun hymyilet, sinulla on iloiset ja ystävälliset kasvot.

Tämän päivän oppituntimme aihe on "Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan" (Dia 1)

Jutellaanpa vähän:

Mikä on mielestäsi "hyvää"?

– Mitä tekoja kutsuisit hyväksi?

-Mikä on "paha"?

- Nimeä teot, jotka luokittelet "pahoiksi"?

Mutta mikä on "hyvää" ja mikä "pahaa", katsotaan yhdessä sanakirjoista ja kirjoitetaan ylös käsitteet, joista pidät eniten. (Dia 3, 4)

Valitaan nyt assosiaatiot sanalle hyvä tai piirretään, miten kuvittelet sen. (Mikä on hyvä sinulle?)

Kirjoita muistiin myös assosiaatiosanat sanalle "paha" tai piirrä, miten kuvittelet sen. (Mikä sinulle on pahaa?)

Tiesitkö, että kaukaiset esi-isämme etsivät vastausta kysymykseen, mitä hyvä ja paha ovat? Ja he jättivät ajatuksensa meidän kasvatukseksemme sananlaskuihin ja sanoihin. (Dia 5)

"Joka tekee hyvää, sen Jumala palkitsee." "Se on paha sille, joka ei tee hyvää kenellekään." "Vietät tunnin hyvyydessä, unohdat kaiken surusi." "Joka vaeltaa hyvyydessä, vaeltaa hopeassa." "Liian paljon toivominen tarkoittaa hyvän näkemättä jättämistä." "Jos etsit pahaa, et löydä hyvää"; "Jossa ei ole hyvää, siinä on vähän totuutta"; "Loukata köyhiä, olla toivomatta hyvää itsellesi"; "Hyvä nimi on arvokkaampi kuin rikkaus jne."

Paljastetaan niiden merkitys.

Voimme siis sanoa, että hyvyyttä ja ystävällisyyttä on aina arvostettu ja ihmistä on arvostettu hyvistä teoista.

Kansanviisautta löytyy myös saduista. Loppujen lopuksi venäläisissä kansantarinoissa hyvä voittaa aina pahan (sen pitäisi olla sama elämässä). Mitä tällaisia ​​loppuja satuja tiedät? (Morozko, Hanhet - Joutsenet, Tuhkimo jne.) (Dia 6)

Kuten satujen esimerkistä näemme, ystävällisyyteen liittyy sellaisia ​​tunteita kuin rakkaus, hoito, myötätunto, myötätunto, kiitollisuus, (epäitsekkyys), apu, sääli, (anteeksianto)

Okei, tiedät monia satuja, mutta haluaisin esitellä sinulle vertauksen kukasta ja perhosesta. Ja sitten keskustelemme siitä kanssasi. (Dia 7)

Vertaus.

Oli tylsää, että Kukka seisoi keskellä kukkapenkkiä yhdellä jalalla talon lähellä. Mutta eräänä kauniina päivänä täysin tuntematon perhonen istui kukassa. Hän oli varmaan lentänyt kaukaisesta maasta, sillä Flower ei ollut koskaan ennen nähnyt niin kauniita siipiä. Perhonen ihaili myös Kukan kauneutta, ja lepäessään kukka alkoi valittaa Perhoselle kuinka surullinen ja yksinäinen hän usein oli. Perhonen oli ystävällinen ja myötätuntoinen ja päätti siksi olla lentämättä pidemmälle, vaan asettua lähemmäksi, jotta se voisi lentää kukkalle joka päivä ja kertoa mielenkiintoisia tarinoita paikoista, joissa se oli ollut.

Nyt Perhonen lensi kukkalle joka aamu uutisten kanssa, ja hän avasi terälehtiä ja tervehti iloisesti ystäväänsä. Mutta eräänä päivänä, kun perhonen ei ollut lähellä, poika lähestyi kukkaa ja halusi poimia sen.

Kukka vapisi pelosta ja pyysi olemaan poimimatta sitä, vaan tarjosi pojalle sen, että hän ottaisi hänen kauniin ystävänsä kiinni. Poika suostui ja meni kotiin hakemaan verkkoa. Palattuaan hän piiloutui ja odotti. Pian perhonen ilmestyi taivaalle. Hänellä oli kiire jonnekin ja lensi ohi, mutta kukka, joka avasi terälehtensä leveäksi, huudahti:

Perhonen, lennä luokseni nopeasti, olen odottanut sinua pitkään, minun on kerrottava sinulle jotain.

Perhonen iloisesti lensi kukkalle ja yhtäkkiä löysi itsensä verkosta. Hän halusi päästä vapaaksi, mutta ei pystynyt. Hän löi siipiään, etsi halkeamia, mutta se oli turhaa. Yhtäkkiä hän onnistui pakenemaan vankeudesta. Hän lensi ylös ja näki ylhäältä, että pojan verkko oli rikkonut kukan ja makasi ruohikolla. Poika lähti, ja Perhonen istui pitkään rikkinäisen ystävänsä vieressä ja sanoi katkerasti itkien: "O , se on minun syytäni, minun takiani, että olet rikki, anna minulle anteeksi, Kukka."

Keskustellaan nyt vertauksesta.

– Miten luonnehtisit Flowerin toimintaa? (Joten, kukka toimi julmasti ja tuomitsi ystävänsä tietoisesti kuolemaan...)

– Mitä ominaisuuksia näit Butterflyssa? (Ystävällisyys ja loputon rakkaus ystäväänsä kohtaan, joka toivotti hänelle kuolemaa henkensä pelastamisen nimissä)

– Mikä on tämän sadun moraali? (Älä toivo kenellekään sitä, mitä et toivo itsellesi; kohtele muita niin kuin haluat ihmisten kohtelevan sinua).

– Näitä lauseita kutsutaan moraalin kultaisiksi säännöiksi. Kirjoitetaan se ylös. (Dia 8)

Mitä kultaiset säännöt opettavat meille?

Miksi moraalin pääsääntöjä kutsutaan kultaisiksi?

Miksi nämä säännöt kestävät tuhansia vuosia?

Mitä on moraali? Kirjoitetaan määritelmä ylös. (Dia 9)

Joten ei vain teot ovat hyviä, vaan myös sanat. Ihminen ei voi aina auttaa teoilla, voit auttaa myös sanoilla. Kun henkilö tuntee olonsa huonoksi, kerro hänelle, että kaikki järjestyy, että kaikki on hyvin.

Eräs viisas mies sanoi, että hyvää on kolmenlaisia: hyödyllinen, miellyttävä, totta. (Dia 10)

Selitä, mitä pidät henkilökohtaisesti hyödyllisenä, miellyttävänä ja todella hyvänä. (hyödyllinen - istutti puun; miellyttävä - teki lahjan; totta - auttoi pulassa olevaa henkilöä)

Onko helppoa olla kiltti ihminen? Miksi? Mitä se vaatii? (sinun täytyy voittaa itsesi...)

Meille on mukavampaa olla ystävällisten ihmisten seurassa, mutta tätä varten meidän on oltava ystävällisiä itse ( Esittely videosta "Tee hyvää, niin se tulee takaisin sinulle"

Ja nyt meidän on tehtävä yhteenveto ja kirjoitettava lyhyesti muistikirjaan kaikki, mistä puhuimme tänään. Pääpiirteemme koostuu 5 rivistä, miten sommittelemme sen, kiinnitämme huomiota diaan, työskentelemme yhdessä, sinä kirjoitat sen kanssani: (Dia 11)

Päällä ensimmäinen yksi sana on kirjoitettu riville - substantiivi. Tämä on synkviinin teema. (Kenestä me tänään puhuimme?)

Päällä toinen kaksi riviä on kirjoitettu adjektiivit (osalauseet), paljastaa synkviinin teeman. ( Millainen ihminen?)

Päällä kolmas riville on kirjoitettu kolme verbi, joka kuvaa synkviini-aiheeseen liittyviä toimia. (Hyvä mies, .... Mitä hän tekee?)

Päällä neljäs koko rivi on sijoitettu lause, useista sanoista koostuva lause, sananlasku tai lause, jonka opiskelija itse on säveltänyt aiheen yhteydessä. Moraalin kultaiset säännöt ( " Älä toivo kenellekään sitä, mitä et toivo itsellesi. " jne.)

Viides linja on tiivistelmä sana, opiskelijan henkilökohtainen asenne aiheeseen. (Ystävällisyys)

Esimerkkivastaus:

1 henkilö

2. Ystävällinen, sympaattinen

3. Auttaa, suojelee, myötätuntoa

4."Älä toivo kenellekään sitä, mitä et toivo itsellesi.»

5. Ystävällisyys

Tätä me olemme nyt tehneet kutsutaan SINQVIINI.

Kaverit, kiitos työstänne, teitte hienoa työtä, olin erittäin iloinen saadessani työskennellä kanssanne. No entäs Sinä Miltä sinusta tuntuu tunnin lopussa? (Dia 12)

Edessäsi on 2 hymiötä. Ole hyvä ja nosta hymyilevä hymiö, jos oppitunti oli mielestäsi mielenkiintoinen ja viihdyttävä. Ja surullisinta ovat ne, jotka eivät olleet kiinnostuneita oppitunnista.

Kiitos kaikille oppitunnista, Hyvästi!

D.z. mistä valita.

- Etsi kirjailijoiden tarinoita ihmisten hyvistä teoista ja valmistele lyhyt uudelleenkertomus.

Tee säännöt "Kuinka olla ystävällinen"

Aloita työskentely projektin parissa" minun hyvät tekoni"

Näytä esityksen sisältö
"Esitys - Ihminen on kuuluisa hyvistä teoistaan"

6. luokka

Ihmisen

mahtava

omilla asioillasi


Tuntisuunnitelma:

  • Mikä on hyvää ja pahaa. Ketä kutsutaan hyväksi ja ketä pahaksi.

2. Vertaus "Kukka ja perhonen"

3. Moraalin kultaiset säännöt.

4. Kolme hyvää tyyppiä


  • jotain positiivista

hyvä, hyödyllinen,

pahan vastakohta;

  • kaikkea hyvää, positiivista, kaikkea mikä tuo onnea, vaurautta, hyötyä.

(Sanakirja)

Nimeä sanat - assosiaatiot sanalle "hyvä".


  • Kaikki mikä estää ihmistä ja yhteiskuntaa kehittymästä ja kukoistamasta.
  • Jotain pahaa, haitallista, hyvän vastakohta.

Nimeä sanat - assosiaatiot sanalle "paha".


Mitä nämä sananlaskut koskevat? (Selitä niiden merkitys.)

1. "Joka tekee hyvää, sen Jumala palkitsee."

2. "Se on paha sille, joka ei tee hyvää kenellekään."

3. "Vietät tunnin hyvyydessä, unohdat kaiken surusi."

4. "Paljon toivominen tarkoittaa, että ei näe hyviä asioita."

5. "Jos etsit pahaa, et löydä hyvää."

6. "Jossa ei ole hyvää, siinä on vähän totuutta."

7. "Köyhien loukkaaminen ei tarkoita hyvää itsellenne toivomista."

8. "Hyvä nimi on arvokkaampi kuin rikkaus."





  • Rutto A l - sosiaalisesti hyväksytyt ajatukset hyvästä ja pahasta, oikeasta ja väärästä, hyvästä ja pahasta sekä niistä johtuvat käyttäytymisnormit huomautuksia .

Mitä sääntöjä hyvän ihmisen tulee noudattaa?


3 erilaista hyvää

  • hyödyllinen 2. miellyttävä

3. totta


Sinkwine. Ensimmäinen linja aiheen nimi (yksi substantiivi); - toinen aiheen kuvaus pähkinänkuoressa, kaksi adjektiivia; - kolmas rivi - kuvaus toiminnosta tässä aiheessa käyttäen kolmea verbiä; - neljäs rivi tämä on lause, joka osoittaa asennetta aiheeseen (koko lause); - viides rivi synonyymi, joka toistaa aiheen olemuksen .


  • Oppitunti on hyödytön, tylsä, työtä ilman kiinnostusta
  • Oppitunti on mielenkiintoinen ja viihdyttävä, työ on mielenkiintoista

Kotitehtävät:

Mistä valita.

- Etsi kirjailijoiden tarinoita ihmisten hyvistä teoista, valmistele lyhyt uudelleenkertomus.

- tehdä sääntöjä "Kuinka olla ystävällinen"

- aloita työskentely projektin parissa" minun hyvät tekoni"