Джекдоу, туған жер табиғаты бойынша сабақ конспектісі, сөйлеуді дамыту және сурет салу. Ақылды кәрі атасы мен немересі

Лев Николаевич Толстой балаларға арналған шағын ертегілер мен әңгімелер жазумен шектелмеді. Оны орыстың ұлы жазушысы ретінде дәріптейтін көптеген эпикалық шығармалары бар. Толстой балаларға көп көңіл бөлді. Автор ұлт болашағы үлкендердің лайықты тәрбие бере алатындарына, яғни балаларға байланысты екенін түсінген. Өзінің қиын өмірінде Лев Николаевич тек жазушы және философ болған жоқ, ол тамаша психолог және педагог болды. Ол балаларға арналған ABC, балалар ертегілері мен әңгімелерінің тұтас кітабын және кедей отбасылардың балалары оқитын мектепті жасады. Ол балаларды өте жақсы көретін, оларға мейірімділікпен, түсіністікпен әкелеріндей қараған. Отбасындағы кедейлердің балаларының қолы босамайтынын көрген жазушы олардың ата-анасына көмектесу қажет болған кезде, кейде қара жұмыстарды атқарып жүрген қиын-қыстау тірліктерін әйтеуір бір рет көрсетуге ұмтылды.

Ертегіні қайталау

Джон, барлық құстар сияқты, бір кездері ішуді қалады. Ол жақын жерде құмыра тұрғанын, құмырада су бар екенін көрді. Мәселе мынада, құмырадағы су тек түбінде қалды. Тұмсығын түсіріп, түбіне жете алмау өте оңай болғандықтан, дрид суға қалай жетеді? Шалпан ұшқыр болып шықты: ол тастарды жинап, контейнерге лақтыра бастады. Осылайша, ол бүкіл құмыраны сәтті толтырды, ал су барлық тастарды жауып, көтерілді. Енді домбыра көп ішетін болды, өйткені өмір беретін ылғал мойынның өзінде дерлік болды.

Автор неге шақырады?

Оқырмандарға джекда қандай тапқыр болып көрінеді! Бұл мәселе қаншалықты қиын болса да, оны шешуде ең бастысы – ойлану, күш салу – бәрі оң шешімін табады деген сөз. Кез келген жағдайдан шығудың жолы бар. Толстой дәл осылай үйретеді. Логикалық сұрақ туындайды: «Джекда мен құмыра» ертегісі кімге арналған? Бұл балалар ертегісі ме, әлде бұл сөздің шын мағынасында жазушының талантын тамашалайтын ересектерге қатысты ма? Көбінесе ересектер ең қиын жағдайларға тап болады. Балалардың үмітсіз жағдайда қалуы қиын, өйткені олардың анасы мен әкелері оларға әрқашан көмектеседі.

Мәтін өте қысқа, бірақ оның мазмұны өмірлік тәжірибесі бар дана үлкендерге арналғанын анық көрсетеді. Егер аналар мен әкелер ертегінің негізгі мағынасын түсінсе, онда олар балаларына барлық түсініксіз сәттерді ұсынып, шеше алады. Кейде Лев Николаевич ертегіге жатқызуға болатын өзінің ақылды ойлары мен тұжырымдарын жасайды. Енді мынадай тұжырым орынды болар еді: «Кез келген қиын жағдайдан шығудың жолы бар. Ең бастысы, оны уақытында табу».

Орыс жазушысы Лев Николаевич Толстойдың ертегісін оқыңыз» Джекда мен құмыра» онлайн тегін және тіркеусіз үлкен әріппен.

Үлкен топтағы эксперименттік әрекеттер элементтерімен сөйлеуді дамыту бойынша кіріктірілген сабақтың қысқаша мазмұны

Тақырыбы: «Л.Н.Толстойдың «Ақылды Джекдоу» шығармасын қайталау

«Таным», «Қарым-қатынас» салаларының интеграциясы.

Мақсат:

1. Балаларды жаңа шығармамен таныстыру, ертегінің мазмұнын түсінуге үйрету, шығарманы мәтінге жақын айтып беру.

Тапсырмалар:

1.. Заттардың белгілерін атауға үйрету. Салыстырыңыз, бастысын қараңыз.

2. Ақыл-ой қабілеттерін қалыптастыру: талдау, синтез, салыстыру, жалпылау.

3. Топпен жұмыс жасауға үйрету. Ұжымдық жұмыстың нәтижесіне қуаныңыз.

Сабақтың көрнекілігі: Саз құмыра. Әртүрлі мөлшердегі қиыршық тастар. пішіндер, түстер. Деңгей белгісі және түрлі-түсті суы бар екі мөлдір банка. Құмыраның қағаз контуры, түрлі-түсті қағаз, желім.

САБАҚ БАСЫ:

Ұйымдастыру кезеңі саусақ гимнастикасы «Құстар»

Келіңдер, құстар! Мен титмаусқа бекон беремін. - 4 рет саусақ қимылдарын «шақыру».

Мен үгінділерді дайындаймын Нан аздап - бір алақанның екінші жағынан «кесу».

Бұл кішкентайлар көгершіндер сияқты - саусақтарының ұшын бір-біріне ысқылайды

Бұл үгінділер торғайларға арналған. - саусақтарыңызды біріктіріңіз

Қарғалар мен қарғалар, Жеңдер макарон! - оң қолыңызды ашық алақанмен алға созыңыз - сол қолыңызбен алақанды ысқылаңыз, «наннан макаронды айналдырыңыз».

Тәрбиеші: Балалар, менің қолымда не бар? (Құмыра) Енді біз құмырамен ойнаймыз. оны айналып өтіп, құмыраның белгілерін ата. яғни ол қандай? (Балалар белгілерді атайды, мұғалім жалпы қорытынды жасайды)

Бұл құмыра. Кең, әдемі, қатты, тегіс, суық, жылтыр, саз, бос, қоңыр, нәзік. Педагог балаларды үстелдің айналасындағы орындықтарға отыруға шақырады.

Тәрбиеші: Менің үстелімде екі банка су бар. Сендер анық көрінулерің үшін мен суды көк түске бояп, су құйылған жерді белгіледім. Мұғалім сұрақ қояды: «Құтыларда қанша су бар? Қай жерде көбірек? Әлде дәл солай ма? (Балалар қарап, қорытынды жасайды.) Қорытынды: банкаларда бірдей мөлшерде су бар.

Тәрбиеші: Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар? Суға тастарды салсаңыз, су не болады? Су жоғары көтеріле ме, жоқ па (барлық балалардың жауаптарын тыңдаймын). Бір құмыраға су құйып тастасақ не болатынын көрейік.

Сол құмыраға малтатас саламыз (Балалар су құйылған құмыраға кезекпен малтатас салады)

Тәрбиеші: Суға не болды (Балалардың жауаптары) Су неліктен көтерілді (судың орнын тастар басты деген жауап аламын. Оны ығыстырды. Қорытындылаймын: Құмырада малтатас суды ығыстырып, алды оның орны (балаларды кілемге отыруға шақырамын)

Тәрбиеші: Бүгін мен сендерге Лев Николаевич Толстойдың әңгімесін оқимын (әңгіменің атын атап айтпаймын, оқып жатырмын). Оқып болған соң мазмұны бойынша сұрақтар қоямын.

Сұрақтар

Неліктен құмыра құмыраға ұшып кетті? (мас болу үшін ішкім келді)

Неліктен ол бірден мас бола алмады? (құмырадағы су жеткіліксіз болды, Галка оны ала алмады)

Джада не істеді? (Құмыраға тастарды лақтыра бастаңыз)

Құмыраның ішіндегі суға не болды? (Су құмыраның шетіне дейін көтерілді)

Джон мас бола алды ма? (Иә, мен аламын)

Джаданы қалай атауға болады? (Ақылды, ақылды, ақылды.)

Тәрбиеші: Иә, балалар, әңгіме «Ақылды Джекдоу» деп аталады.

Балаларды қайталап оқу, қайталау.

Дене шынықтыру минуты

Аққулар ұшады, --- (Қолдың бірқалыпты қимылдары)

Олар қанаттарын қағады. --- (үлкен амплитудасы бар қозғалыстар.)

Су үстінде еңкейіп, --- (басын шайқап алға еңкейіп.)

Олар бастарын шайқайды.

Олар тік тұруды және мақтануды біледі, --- (Түзу)

Олар суға өте үнсіз қонады. --- (Скват)

(Мен балаларды үстелдерге отыруға шақырамын, мен балаларға ватман қағазынан құмыраның сұлбасын көрсетемін)

Тәрбиеші: Бүгін біз құмыраны тастармен толтырамыз. Түсі бойынша қандай қиыршық тастарды көргенімізді еске түсірейік (қоңыр, қара, сұр). Форма ше? (сопақша, шеңбер, үшбұрыш, пішінсіз)

Тастардың өлшемдері қандай (кіші, үлкен)

Тәрбиеші: «Балалар, үстелдің үстінде түрлі түсті қағаздар жатыр. Бұл қағазды жырту арқылы сіз тастарды жасайсыз. Бірақ бұл үшін сізде қандай тас болатынын ойша елестету керек. Алынған қиыршық тастарды біздің құмыраға жабыстырасыз. (Балалар қағазды жұлып алып, құмыраға қиыршық тастарды салады.) Содан кейін балалардың бірін құмырада судың қалай көтерілгенін сурет салуға шақырамын.

Тәрбиеші: Сен бүгін тамашасың. Біз көп нәрсені үйрендік. Әңгімені тамаша қайталау. Айтыңызшы, сізге не қиын болды? Не оңай болды? Сізге не ұнады? (балалар жауап береді, біз барлық балалармен бірге орындалған жұмысқа таңданамыз, ұжымдағы бірлескен іс-әрекеттерге қуанамыз).


ЧАУ ЖӘНЕ ҚҰМАН

Л.Н.Толстой

Галка ішпек болды. Аулада құмыра су болатын, құмыраның түбінде ғана су болатын. Джекдаудың қолы жетпей қалды. Ол құмыраға қиыршық тастарды лақтыра бастады және соншалықты көп қосты, сондықтан су көтеріліп, ішуге болады.

ҚАСҚЫР МЕН ЕШКІ

Л.Н.Толстой

Қасқыр тас тауда ешкінің жайылып жүргенін көріп, оған жақындай алмай қалады; Ол оған: «Сен төмен түсуің керек: бұл жер тегіс, ал шөп сенің тамақтандыруың үшін әлдеқайда тәтті», - дейді.
Ал ешкі: «Сен, қасқыр, мені неге шақырып жатқан жоқсың: сен менікі емес, өз тамағың үшін алаңдайсың», - дейді.

егеуқұйрықтар мен жұмыртқа

Л.Н.Толстой


Екі егеуқұйрық жұмыртқа тапты. Олар оны бөлісіп, жегісі келді; бірақ олар қарғаның ұшып бара жатқанын көріп, жұмыртқаны алғылары келеді.
Егеуқұйрықтар қарғаның жұмыртқасын қалай ұрлау керектігін ойлай бастады. Тасу? - ұстамау; орам? - оны бұзуға болады.
Ал егеуқұйрықтар осылай шешті: біреуі шалқасынан жатып, жұмыртқаны табандарымен ұстап алды, ал екіншісі құйрығынан ұстап, шанадағыдай жұмыртқаны еденнің астына тартты.

ҚАТЕ

Л.Н.Толстой


Баг көпір арқылы сүйекті алып өтті. Қарашы, оның көлеңкесі суда.
Бұтаның ойына суда көлеңке емес, Қата мен сүйек бар екен. Ол сүйегін жіберіп, оны алды. Ол мұны алмады, бірақ оның түбіне батып кетті.

ТЫШҚАН, МЫСЫҚ ЖӘНЕ Әтеш

Л.Н.Толстой


Тышқан серуендеуге шықты. Ол ауланы аралап, анасына қайтып келді. «Ал, ана, мен екі жануар көрдім, біреуі қорқынышты, екіншісі мейірімді». Анасы: «Айтыңызшы, бұл қандай жануарлар?» – дейді. Тышқан: «Қорқыныштысы бар, аулада былай жүреді: аяғы қара, қыры қызарған, көзі томпайып, мұрны қайырылған», - деді. аяғын көтеріп, қатты айқайлай бастағаны сонша, мен қайда барарымды білмей қорықтым!
— Бұл әтеш, — деді кәрі тышқан. -Ол ешкімге жамандық жасамайды, одан қорықпа. Ал, басқа жануар ше?
– Екіншісі күнге жатып, жылынып жатыр екен. Мойны аппақ, аяғы сұр, тегіс, ақ кеудесін жалап, құйрығын сәл қимылдатып, маған қарап тұр. - Кәрі тышқан: «Сен ақымақсың, сен ақымақсың ғой, бұл мысықтың өзі».

МАЙМЫЛ ЖӘНЕ БҰРШАҚ

Л.Н.Толстой


Маймыл екі уыс бұршақ алып келе жатты. Бір бұршақ шықты; Маймыл оны алмақшы болып, жиырма бұршақты төгіп тастады. Ол оны алуға асығып, бәрін төгіп тастады. Содан ол ашуланып, барлық бұршақтарды шашып жіберді де, қашып кетті.

АРЫСТАН МЕН ТЫШҚАН

Л.Н.Толстой


Арыстан ұйықтап жатыр еді. Оның денесінің үстінен тышқан жүгірді. Ол оянып, оны ұстап алды. Тышқан оны кіргізуді сұрай бастады; ол: «Егер сен мені кіргізсең, мен саған жақсылық жасаймын», - деді. Арыстан тышқанның өзіне жақсылық жасауға уәде бергеніне күліп, оны жіберіпті.
Содан кейін аңшылар арыстанды ұстап алып, арқанмен ағашқа байлады. Тышқан арыстанның ақырғанын естіп, жүгіріп келіп, арқанды кеміріп: «Есіңде болсын, сен күлдің, мен саған жақсылық жасай аламын деп ойламадың, бірақ енді жақсылық тышқаннан келетінін көрдіңіз», - деді.

ВАРЯ МЕН ЧИШ

Л.Н.Толстой


Варяның терісі бар еді. Сискин торда өмір сүрді және ешқашан ән айтпады. Варя сикинге келді. - «Саған ән айтатын кез келді, кішкентай Сикин». - «Еркін кетейін, еркіндікте күні бойы ән айтамын».

ҚАРИЯ МЕН АЛМА Ағаштар

Л.Н.Толстой


Қария алма ағаштарын отырғызып жатқан. Олар оған: «Саған алма ағаштары не үшін керек? Қарт: «Мен жемеймін, басқалар жейді, олар маған рахмет айтады», - деді.

КƏРТІ ƏБЕСІ МЕН НЕМЕРЕСІ

Л.Н.Толстой


Атам өте қартайды. Аяғы жүрмеді, көзі көрмеді, құлағы естімейді, тістері жоқ. Ал тамақ ішкенде аузынан кері ағып кетті. Ұлы мен келіні оны дастархан басына отырғызуды қойып, пештің басына тамақтандырды. Олар оған тостағандағы түскі ас әкелді. Ол оны жылжытқысы келді, бірақ ол оны тастап, сындырды. Келіні қартқа үйдегінің бәрін бүлдіріп, кесе сындырғаны үшін ұрыса бастады да, енді кешкі асты ыдысқа салып беретінін айтты. Қарт тек күрсінді де, үндемеді.
Бірде ер адам мен оның әйелі үйде отырып, кішкентай ұлы еденде тақтаймен ойнап жатқанын көріп, бірдеңе жасап жатыр. Әкесі: «Мұны не істеп жатырсың, Миша?» - деп сұрады. Ал Миша: «Мен, әке, сен және сенің анаң қартайғанда, мен сені бассейннен тамақтандырамын», - дейді.

«Көк жапырақтар»

В.А. Осеева

Балаларға достық туралы әңгіме

Катяның екі жасыл қарындаштары болды. Ал Ленада жоқ. Сонымен Лена Катядан сұрайды:

Маған жасыл қарындаш беріңіз. Ал Катя былай дейді:

Мен анамнан сұраймын.

Келесі күні екі қыз да мектепке келеді. Лена сұрайды:

Анаң рұқсат берді ме?

Ал Катя күрсініп:

Анам рұқсат берді, бірақ мен ағамнан сұрамадым.

Жарайды, ағаңнан қайта сұра», – дейді Лена.

Катя келесі күні келеді.

Ал, ағаң рұқсат берді ме? – деп сұрайды Лена.

Ағам рұқсат берді, бірақ қарындашыңды сындырып аласың ба деп қорқамын.

«Мен сақ боламын», - дейді Лена. «Қарашы, - дейді Катя, - түзетпе, қатты баспа, аузыңа салма». Тым көп сурет салмаңыз.

«Маған тек ағаштар мен жасыл шөптердің жапырақтарын салу керек», - дейді Лена.

«Бұл өте көп», - дейді Катя және оның қасы түйіліп. Және ол көңілі толмайтын кейіп танытты.

Лена оған қарап кетіп қалды. Мен қарындаш алған жоқпын. Катя таң қалып, артынан жүгірді:

Ал, сен ше? Мынаны ал!

Қажет емес, - деп жауап береді Лена. Сабақ барысында мұғалім сұрайды:

Неліктен, Леночка, ағаштарыңыздағы жапырақтар көгілдір?

Жасыл қарындаш жоқ.

Неге қызыңнан алмадың?

Лена үндемейді. Ал Катя лобстердей қызарып:

Мен оған бердім, бірақ ол оны алмайды.

Мұғалім екеуіне қарап:

Сіз алуыңыз үшін беруіңіз керек.

«Маша қалай үлкен болды»

Е.Пермяк

Кішкентай Маша шынымен есейгісі келді. Өте. Бірақ ол мұны қалай істейтінін білмеді. Мен бәрін сынап көрдім. Ал мен анамның аяқ киімімен жүрдім. Ал ол әжемнің капюшонында отырды. Ол шашын Катя апай сияқты жасады. Ал мен моншақтарды киіп көрдім. Ал ол сағатты қолына қойды. Ештеңе жұмыс істемеді. Олар оған күлді және оны мазақ етті. Бір күні Маша еден сыпыруды ұйғарды. Және оны сыпырып тастады. Иә, оның жақсы сыпырғаны сонша, тіпті анам да таң қалды:

Машенка! Сіз шынымен бізбен бірге жүресіз бе?

Ал Маша ыдысты таза жуып, құрғатып сүрткен кезде, анасы ғана емес, әкесі де таң қалды. Ол таң қалып, дастархан басындағылардың бәріне:

Біз Марияның бізбен қалай өскенін де байқамай қалдық. Еден сыпырып қана қоймай, ыдыс жуады.

Қазір бәрі кішкентай Машаны үлкен деп атайды. Ол кішкентай аяқ киімімен және қысқа көйлекімен қыдырса да өзін ересек адамдай сезінеді. Шаш үлгісі жоқ. Моншақ жоқ. Сағат жоқ. Кішкентайларды үлкен ететін олар емес сияқты.

«Жақсы»

В.А. Осеева

Юра таңертең оянды. Мен терезеге қарадым. Күн жарқырап тұр. Бұл жақсы күн. Ал бала өзі жақсылық жасағысы келді.

Сондықтан ол отырады және ойлайды: «Менің қарындасым суға батып бара жатса, мен оны құтқарар едім!»

Ал менің әпкем дәл осында:

Менімен серуенде, Юра!

Кетіңіз, ойыма кедергі болмаңыз! Әпкем ренжіп кетіп қалды. Ал Юра: «Егер күтушіге қасқырлар шабуыл жасаса, мен оларды атып алар едім!» деп ойлайды.

Ал күтуші сол жерде:

Ыдыс-аяқты таста, Юрочка.

Оны өзіңіз тазалаңыз - менің уақытым жоқ!

Күтуші басын шайқады. Юра тағы да ойлайды: «Егер Трезорка құдыққа құлап кетсе, мен оны шығарып алар едім!»

Ал Трезорка дәл сол жерде. Оның құйрығы бұлдырап: «Маған сусын бер, Юра!»

Кету! Ойланбаңыз! Трезорка аузын жауып, бұталардың арасына шықты.

Ал Юра анасына барды:

Мен қандай жақсылық жасай аламын? Анасы Юраның басынан сипап:

Әпкеңізбен серуендеңіз, күтушіге ыдыс-аяқты қоюға көмектесіңіз, Трезорға су беріңіз.

«Мысық»

Л.Н. Толстой

Ағасы мен әпкесі болды - Вася мен Катя; және олардың мысықтары болды. Көктемде мысық жоғалып кетті. Балалар оны әр жерден іздеді, бірақ таба алмады. Бір күні олар сарайдың жанында ойнап жүргенде, төбеден біреудің жіңішке дауыспен мияулағанын естіді. Вася қора төбесінің астындағы баспалдақпен көтерілді. Ал Катя тұрып, сұрай берді:

Табылды ма? Табылды ма?

Бірақ Вася оған жауап бермеді. Ақырында Вася оған айқайлады:

Табылды! Біздің мысық... және оның котяттары бар; соншалықты керемет; мұнда тез кел.

Катя үйге жүгіріп барып, сүтті шығарып, мысыққа әкелді. Бес котят болды. Кішкене өсіп, өздері шыққан бұрыштың астынан шыға бастағанда, балалар ақ табаны сұр түсті бір котенканы таңдап алып, үйге әкелді. Анасы барлық басқа котяттарды берді, бірақ оны балаларға қалдырды. Балалар оны тамақтандырып, ойнап, төсекке жатқызды.

Бір күні балалар жолға ойнауға шығып, өздерімен бірге котят алып кетті. Жел сабанды жол бойына жылжытты, ал котенка сабанмен ойнады, ал балалар оған қуанды. Содан олар жолдың жанынан қымыздық тауып алып, оны жинауға барды және котенка туралы ұмытып кетті. Кенет олар біреудің қатты айғайлағанын естіді:

«Артқа, артқа!» - деп, олар аңшының жүгіріп келе жатқанын көрді, ал оның алдында екі ит мысық мысықты көріп, оны ұстап алмақ болды. Ал ақымақ котенка жүгірудің орнына жерге отыра қалып, арқасын бүгіп, иттерге қарады. Катя иттерден қорқып, айқайлап, олардан қашып кетті. Вася, мүмкіндігінше, котенкаға қарай жүгірді және иттер де оған жүгірді. Иттер котенканы ұстағысы келді, бірақ Вася ішімен котенкаға құлап, оны иттерден жауып тастады. Аңшы орнынан секіріп, иттерді қуып жіберді, ал Вася котенканы үйге әкелді және оны енді ешқашан далаға апармады.

«Қасқырлар балаларын қалай оқытады»

Лев Толстой

Мен жол бойымен келе жатыр едім, артымнан айқай естідім. — деп айқайлады қойшы. Ол даладан жүгіріп өтіп, біреуді нұсқады. Қарасам, далада жүгіріп келе жатқан екі қасқыр көрдім: бірі тәжірибелі, екіншісі жас. Жас жігіт сойылған қозыны арқасына көтеріп, аяғын тісімен ұстады. Артынан тәжірибелі қасқыр жүгірді. Қасқырларды көргенде мен қойшымен бірге олардың соңынан жүгірдім, біз айғайлай бастадық. Айқайымызға иттері бар еркектер жүгіріп келді.

Кәрі қасқыр иттер мен адамдарды көрген бойда жасына қарай жүгіріп барып, одан қозыны жұлып алып, арқасына лақтырып жібергенде, екі қасқыр да жылдамырақ жүгіріп, көзден ғайып болды. Сонда бала оқиғаның қалай болғанын айта бастады: үлкен қасқыр сайдан секіріп, қозыны ұстап алып, оны өлтіріп, алып кетеді.

Қасқырдың күшігі жүгіріп шығып, қозыға қарай ұмтылды. Қария қозыны жас қасқырға көтеріп беріп еді, қасынан жеңіл жүгірді. Тек қиыншылық келгенде ғана қария оқуын тастап, қозыны өзі алып кетеді.

Л.Толстой

Анасы қара өрік сатып алып, түскі астан кейін балаларға бермек болды. Олар әлі де табақта болды. Ваня ешқашан қара өрікті жеп, иіскеп тұрды. Және оларға қатты ұнады. Мен оны жегім келді. Ол қара өріктердің жанынан өте берді. Үстіңгі бөлмеде ешкім болмаған соң, қарсылық көрсете алмай, бір қара өрікті ұстап алып жеді. Кешкі астар алдында анасы қара өрікті санап, біреуі жетіспейтінін көреді. Ол әкесіне айтты.

Кешкі ас үстінде әкесі: «Не, балалар, бір қара өрік жеген жоқ па?» дейді. Барлығы: «Жоқ» деді. Ваня омар сияқты қызарып кетті де: «Жоқ, мен жеген жоқпын», - деді.

Сонда әкесі: «Сендердің біреулеріңнің жегендерің жақсы емес. бірақ бұл мәселе емес. Мәселе мынада, қара өріктің шұңқыры бар, егер біреу оны қалай жеуді білмей, шұңқырды жұтып қойса, ол бір күнде өледі. Мен осыдан қорқамын».

Ваня бозарып: «Жоқ, мен сүйекті терезеден лақтырып жібердім», - деді.

Болды Олар күлді, ал Ваня жылай бастады.


ӘЖЕ МЕН НӨМЕРІ

Л.Толстой

Әжесінің немересі болды; Бұрын немересі кішкентай еді, ұйықтай бермейтін, ал әжесі немересіне нан пісіріп, саятшылықты борлап, жуып, тігіп, иіретін және тоқатын; сосын әже қартайып, пешке жатып ұйықтай берді. Ал немересі әжесіне пісіріп, жуып, тігіп, тоқып, иіретін.

ГРУШИНА ҚҰРАҚ

Л.Толстой

Грушада қуыршақ жоқ, ол шөп алды, шөптен арқан жасады, бұл оның қуыршағы; ол оны Маша деп атады. Ол осы Машаны қолына алды. «Ұйықта, Маша! Ұйықта, қызым!

Сау бол, қош, сау бол».

ВАРЯ МЕН ЧИШ

Л.Толстой

Варяның терісі бар еді. Сискин торда өмір сүрді және ешқашан ән айтпады. Варя сикинге келді. «Сізге ән айтатын уақыт келді, кішкентай Сикин». - «Еркін кетейін, еркіндікте күні бойы ән айтамын».

SMART DAW

Л.Толстой

Джада ішкісі келді. Аулада құмыра су болатын, құмыраның түбінде ғана су болатын. Джекдаудың қолы жетпей қалды. Ол құмыраға қиыршық тастарды лақтыра бастады және соншалықты көп қосты, сондықтан су көтеріліп, ішуге болады.

АКЫМАҚ ҚАТЕ

Л.Толстой

Баг көпір арқылы сүйекті алып өтті. Қарашы, оның көлеңкесі суда. Бұтаның ойына суда көлеңке емес, Қата мен сүйек бар екен. Ол сүйегін жіберіп, оны алды. Ол мұны алмады, бірақ оның түбіне батып кетті.

ҚАСҚЫР МЕН ТИІН

Л.Толстой


Тиін бұтақтан-бұтаққа секіріп, тіке ұйықтап жатқан қасқырдың үстіне құлады. Қасқыр орнынан тұрып, оны жегісі келді.

Тиін: «Мені жіберіңізші», - деп сұрай бастады. Қасқыр: «Жарайды, мен сендерді кіргіземін, тиіндердің неге сонша көңілді екендерін айтыңдар. Мен әрқашан жалықтымын, бірақ мен саған қараймын, сен жоғарыда ойнап, секіресің. Тиін: «Алдымен ағашқа барайын, мен саған сол жерден айтамын, әйтпесе сенен қорқамын», - деді. Қасқыр босатып жіберді, ал тиін ағаштың басына көтеріліп, сол жерден: «Сен ашулы болғаның үшін жалықтысың. Ашу жүрегіңді күйдіреді. Ал біз жайдарымыз, өйткені біз мейірімдіміз және ешкімге жамандық жасамаймыз».

ШЫНДЫҚТЫ АЙТТЫ

Л.Толстой

Бала ойнап жүріп, абайсызда қымбат шыныаяқты сындырып алды. Оны ешкім көрмеді. Әкесі келіп: «Кім бұзды?» деп сұрады. Бала қорқып: «Мен», - деді. Әкесі: «Шындықты айтқаныңыз үшін рахмет», - деді.

КИТТИ

Л.Толстой

Ағасы мен әпкесі болды - Вася мен Катя; және олардың мысықтары болды. Көктемде мысық жоғалып кетті. Балалар оны әр жерден іздеді, бірақ таба алмады. Бір күні олар қораның жанында ойнап жүргенде, төбеден бірдеңенің жіңішке дауыспен мияулағанын естіді. Вася қора төбесінің астындағы баспалдақпен көтерілді. Ал Катя төменде тұрып: «Таптың ба? табылды ма?» Бірақ Вася оған жауап бермеді. Ақырында Вася оған айқайлады: «Таптым! біздің мысық... оның котяттары бар; қандай тамаша; мұнда тез кел».

Катя үйге жүгіріп барып, сүтті шығарып, мысыққа әкелді.

Бес котят болды. Кішкене өсіп, өздері шыққан бұрыштың астынан шыға бастағанда, балалар ақ табаны сұр түсті бір котенканы таңдап алып, үйге әкелді. Анасы барлық басқа котяттарды берді, бірақ оны балаларға қалдырды. Балалар оны тамақтандырып, ойнап, төсекке жатқызды.

Бір күні балалар жолға ойнауға шығып, өздерімен бірге котят алып кетті.

Жел сабанды жол бойына жылжытты, ал котенка сабанмен ойнады, ал балалар оған қуанды. Содан олар жолдың жанынан қымыздық тауып алып, оны жинауға барды және котенка туралы ұмытып кетті.


Кенет олар біреудің қатты айғайлағанын естіді: «Қайт! артқа!» - және олар аңшының жүгіріп келе жатқанын көрді, ал оның алдында иттер - олар мысық мысықты көріп, оны ұстап алғылары келді. Ал ақымақ котенка жүгірудің орнына жерге отыра қалып, арқасын бүгіп, иттерге қарады. Катя иттерден қорқып, айқайлап, олардан қашып кетті.

Вася, мүмкіндігінше, котенкаға қарай жүгірді және иттер де оған жүгірді. Иттер котенканы ұстағысы келді, бірақ Вася ішімен котенкаға құлап, оны иттерден жауып тастады.

Аңшы орнынан секіріп, иттерді қуып жіберді, ал Вася котенканы үйге әкелді және оны енді ешқашан далаға апармады.

ҚАРИЯ МЕН АЛМА Ағаштар

Л.Толстой

Қария алма ағаштарын отырғызып жатқан. Олар оған: «Саған бұл алма ағаштары не үшін керек? Мына алма ағаштарынан жеміс күту үшін көп уақыт керек, ал одан алма жемейсің». Қарт: «Мен жемеймін, басқалар жейді, олар маған рахмет айтады», - деді.