Балаларға арналған шетен бұтағын қадамдық модельдеу. Екінші кіші топ балаларына арналған модельдеу сабағының қысқаша мазмұны «Руэн тармағы. «Rowan Brush» үлкен тобында модельдеуге арналған GCD қысқаша мазмұны

GBDOU №31 балабақшасы, Мәскеу ауданы, Санкт-Петербург қаласы.

Көркем шығармашылық туралы GCD рефераты.

«Руэн тармағын» модельдеу.

Екінші кіші топ балалары үшін (3-4 жас)

Тәрбиеші: Заручеинова Надежда Ивановна.

Тапсырмалар:

Балаларға пластилиннен дайындалған шарларды пайдаланып, шетен жидектерінің шоғырын жасауға үйретіңіз.

Балаларды табиғатқа деген сүйіспеншілікке баулу, жеке бөліктерден тұтас сурет құрастыруға үйрету.

Сабақтың тақырыбына эмоционалды жауап беру.

Сабақтың барысы:

Балалар, бір-бірімізбен амандасайық, бір-біріміздің көзімізге қарайық. Сіздің көздеріңіз ақылды, мейірімді және әдемі. Олар орындықтарға тыныш отырды.

Қазір жылдың қай мезгілі? (Күз)

Күзде табиғатта не болады? (Суық түседі, жапырақтар түседі, құстар ұшып кетеді)

Кеше біздің сайтта бұтақтары жидектерге толы шетен ағашын көрдік. Бұл қыстайтын бұқалардың сүйікті деликатесі. Мен саған арнайы бір бұтақ алып келдім. Оны қарастырайық. Онда жидектер қалай орналасқан? Жапырақтары?

Балалар, мен сендерге айтуды мүлдем ұмытып кетіппін! Бүгін маған орманда қатты жел ағаштардағы барлық жидектерді ұшырып кеткені туралы хабарлады. Енді құстар қыс бойы аштыққа ұшырайды. Біз оларға көмектесу үшін бірдеңе істей аламыз ба?

Мен өзіңіздің шетен бұтақтарын жасауды ұсынамын. Үстелімізде не бар екенін көрейік. (пластилин, қағаз парақтары)

Бізде бар нәрседен шетен бұтақтарын қалай жасауға болады? (Балалардың жауаптары)

Дұрыс. Біз парақтарға бұтақтарды саламыз, пластилиннен жидек жасаймыз. Қандай түсті пластилинді қолданасыз (Қызыл)

Біз пластилиннің үлкен бөлігінен кішкене бөліктерді шымшып аламыз және алақандарымызды айналмалы қозғалыстармен шағын шарлар жасаймыз (мен көрсетемін). Бұл шетен жидектері болады. (Балалар қызыл пластилиннен өз қолдарымен шарлар жасайды.)

Дене шынықтыру минуты

Бір топ құс оңтүстікке ұшады

Айнала көк аспан. (Балалар қолдарын қанат сияқты қағады)

Тезірек жету үшін,

Біз қанаттарымызды соғуымыз керек. (Балалар қолдарын қаттырақ бұлғайды)

Мөлдір аспанда күн жарқырайды,

Ғарышкер зымыранмен ұшады. (Қолды созу)

Ал төменде ормандар мен өрістер -

Жер жайылып жатыр. (Алға төмен иілу, қолды бүйірге тарату)

Құстар түсе бастады

Барлығы клирингке отырады.

Оларға ұзақ жол бар

Құстар демалуы керек. (Балалар еңкейіп, бірнеше секунд отырады)

Ал қайтадан жолға түсетін кез келді,

Бізде ұшу көп. (Балалар тұрып, «қанаттарын» қағады)

Міне оңтүстік келеді. Ура! Ура!

Бізге қонатын уақыт келді. (Балалар үстелге отырады)

Міне, біз қандай кереметпіз, біз бұлдырларды аш қыстан құтқардық. көптеген шырынды жидектер жасады.






Авдеева Светлана
«Руан бұтағы». Мүсіндеу сабағы конспектілері

Дайындық тобындағы модельдеу сабағының қысқаша мазмұны.

Тақырыбы:«Руан бұтағы».

Мақсат:барельеф техникасы арқылы мүсіндеуді дамытуды жалғастыру, үлгі бойынша заттың, пішіннің, түсіндің өзіне тән белгілерін жеткізу, бүкіл қылқаламмен, екі қолмен мүсіндеу және барлық саусақтармен жұмыс жасау.

Құрал-жабдықтар: Жидектер мен жапырақтары бар табиғи (күзгі) шетен бұтағы. Жасыл, сары, қызыл, қоңыр, көк түсті пластилин кесектері. Модельдеу тақталары мен стектері. Картон, жақтауы бар сәндік негіз.

Сабақтың барысы:

1. Ойын мотивациясын құру.

Тәрбиеші: Мұғалім ғажайып күз мезгілінің келгенін, барлық ағаштардың әдемі киімдерін кигенін, «Алтын күз қайнап жатыр», барлығы табиғатты тамашалап жатқанын еске салады! («Күз» әдемі қуыршағын көрсетеді).

Міне біздің сұлу қызымыз. Күз менің әпкем! Оның қандай моншақтар бар! Қып-қызыл, жарқын! Моншақтар қызыл жидектерден жасалған. Қайсысын тап? Міне, сізге жұмбақ:

1. Жидек қызыл,

Бұл соншалықты дәмді емес

Ал аяз келді

Мен қант әкелдім.

2. Жидектер тәтті емес,

Бұл көзге қуаныш.

Ал бақшаларды безендіру,

Ал қарақұрттардың игілігі бар.

(балалардың жауаптары)

2. Сабақты жаңарту.

Тәрбиеші: Дұрыс, бұл шетен! Керемет жидек. Күзде бұтақта піседі, ащы қыста піседі, суықта барлығын құтқарады! Бұтақ шашақ тәрізді, соңында қызыл жидек шоғыры бар.

Қызыл щетка

Шеңбер ағашы жанды.

Жапырақтары түсіп жатты.

Мен туылдым.

Осындай филиал жасайық!

3. Жұмыс әдістерін көрсету.

Алдымен жоғарыдан төменге, солдан оңға қарай толқынды сызықтары бар негізге, картонға көк пластилин қабатын салыңыз. Қараңызшы, бұл шетен бұтағы қаншалықты шынайы. Қоңыр түсті, алдымен бұтақ қалыңырақ, содан кейін одан ұсақ бұтақтар таралады. Біз әртүрлі ұзындықтағы және қалыңдықтағы флагелла жасаймыз. Біз жидектер мен жапырақтар үшін бұтақ жасаймыз. Біз жидектерді «шымшу және тегістеу» арқылы жасаймыз. Жасыл, қызыл және сары пластилин бөліктерін араластырып, біз «доп» жасап, оны «шығарып аламыз». Жапырақтары алынады. Біз қолөнерді ортаға қойып, композицияны тұтастай мұқият қараймыз.

4. Практикалық бөлім.

Тәрбиеші: Берілген үлгі бойынша тапсырманы орындаймыз. «Алтын күз» түстерінің әдемі әлеміне енейік.

Балалар қолөнерді мәнерлі бейнелей отырып мүсіндейді.

5. Сабақты қорытындылау.

Жұмыстар көрмесінің дизайны. Аяқталған жұмыстарды, композицияларды салыстыру. Қаласаңыз, балалар әртүрлі бөлшектерді қосады, жұмысы туралы әңгімелейді, алған әсерлерімен бөліседі, топтық жұмыс сезімін дамытады.

Роуэн, шетен,

Кімді сүйдің?

Мен бәрін жақсы көрдім

Ол барлығын қуантты.

Піскен жидектер

Ол бәрін емдеді.

Сондай-ақ жидек таңдаңыз

Қорықпа!

(Орыс халық әні)

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Ортаңғы топтағы кіріктірілген сабақ «Бұғаштарға арналған жидек бұтақтары»Ортаңғы топтағы кіріктірілген сабақ: «Бұғаштарға арналған жидек бұтақтары». Білім беру бағыттарының интеграциясы: «Көркем шығармашылық».

Кіріктірілген сабақтың қорытындысы. «Тал бұтағы» сызба элементтері бар қосымшаМақсаты: Бүршік жапырақтың үйі деген түсінік қалыптастыру. Талдың өзіне тән белгілерімен таныстыру. Айыра білуге ​​үйрету.

Бірінші кіші топтағы модельдеу бойынша OD қысқаша мазмұны «Бұқаларға арналған шетен жидектері»Бірінші кіші топтағы «Бұғаштарға арналған роуэн жидектері» тақырыбындағы ОД қысқаша мазмұны. Міндеттері: балаларға пластилинді саусақтарының арасында дөңгелек пішінде айналдыруға үйрету.

Екінші кіші топ балаларына арналған сабақ конспектісі. «Тал бұтағын» модельдеуБілім беру бағыттарының интеграциясы: «Таным» (әлемнің тұтас бейнесін қалыптастыру, «Қарым-қатынас», «Көркем шығармашылық», модельдеу,.

Мақсаттар:. Балаларды геометриялық пішіндермен және геометриялық пішіндерді түрлендіру тәсілдерімен таныстыру. Баланың әрекет ету қабілетін дамыту.

Балабақшаның үлкен тобына арналған «Руан қылқаламын» модельдеу сабағының қысқаша мазмұныРоуэн қылқалам Модельдеу сабағының қысқаша мазмұны Мақсаты: 1. Балаларды композицияға қажетті фон жасау үшін картонға пластилинді илеуге және жағуға үйрету.

«Rowan Twig» ортаңғы топтағы модельдеу сабағының қысқаша мазмұныНОД «Танымдық даму» Бағыттар интеграциясы: 1) Әлеуметтік-коммуникативтік даму 2) Сөйлеуді дамыту 3) Көркемдік-эстетикалық.

Елена Гудкова
Бірінші кіші топ балаларына арналған «Руэн бұтағы» модельдеу сабағының қысқаша мазмұны

Мақсат: дағдыны дамыту балаларпластилиннен жидектерді мүсіндеу тау күлі, үлкенінен кішкене бөліктерді жұлып, оларды кішкене шарларға айналдыру.

Тапсырмалар: үйрен балаларжидектерді шоққа біріктіру, жұмысқа қызығушылықты дамыту, ұсақ моториканы дамыту.

Материал: сызылған ақ қағаз филиалы; бейнеленген қызыл пластилин бұқа: фидердегі бұқалар, қосулы ағаш бұтақтары, қардағы құс ізі, тау күлі.

Сабақтың барысы.

Бейнелеген суреттер бұқа: фидердегі бұқалар, қосулы ағаш бұтақтары, қардағы құс ізі.

Балалар мұғаліммен бірге суреттерге қарайды, мұғалім назар аударады сол суреттегі балалар, мұнда бұқалар фидерде бейнеленген. Сосын кіреді топфидер және оны қарауды ұсынады.

Бұл зат не үшін деп ойлайсыз?

Тәрбиеші: Сыртта қыс мезгілі, жер бетін қар басып, күн қатты суытып, кішкентай құстар қыста қардың астынан тамақ таппайды, сондықтан үлкендер осылай қоректендіргіштер салады, ол жерге аш құстарға түрлі азық құяды. . Бұл дәндер мен нан кесектері, тұқымдар.

Бұқалар отыр филиалы,

Канарея торда ән айтады

Екі сиськи ұшып келді,

Сары қырлы апалар.

Ал ақ қырлы сусағандар,

Олар шырылдаудан жалықпайды,

Терезеде діңгектегі,

Біз фидерді орнаттық

Ал қыста кішкентай құстар үшін,

Мұнда мереке мен жайлылық бар.

Содан кейін мұғалім өгіздің суретін көрсетеді.

Құстарға қарайық. Бұл бұқа, әдемі, сабырлы құс. Оның басының үстіңгі бөлігі, қанаттары мен құйрығы қара, ал іші мен жақтары қызыл. Бұқаның тұмсығы қысқа және қара.

Қызыл төсті, қара қанатты,

Дәнді жарғанды ​​жақсы көреді

МЕН тау күліндегі алғашқы қар

Ол қайтадан пайда болады.

Дене шынықтыру сабағы «Бұқалар»

Бұқалар қанаттарын қағып ұшады.

Олар бір орында отыра алмайды,

Төбесі сияқты айналдырылды

Секіру-секіру, секіру-секіру,

Түскі ас ішейік

Бірақ айналада тек қар мен қар бар.

Олардың қоректену науасы болғаны жақсы,

Жақсы адам жасаған!

Балалар, бұқалар жидектерді бәрінен де жақсы көреді. тау күлі. Бұтақты қараңыз тау күлі.

Жидектер қандай түсті тау күлі?

Жидектердің мөлшері қандай?

Қандай пішін?

Бұтақта тау күлікөптеген кішкентай дөңгелек қызыл жидектер. Енді біз жидектерді мүсіндейміз бұқалар үшін шетен ағаштары.

Педагог балаларға тілек айтады жұмбақ:

Жидектер тәтті емес

Бірақ бұл көзге қуаныш

Ал бақшаларды безендіру,

Және достар үшін сыйлық.

Бұл не, балалар?

Балалар: Роуэн.

Мұғалім балаларға бір топтама көрсетеді тау күлі.

Иә бұл Роуэн. Жидектер қандай түсті тау күлі?

Жауаптар балалар: Қызыл.

Қонақтарымызды жидекпен құстарға сыйлағыларыңыз келе ме? шетен?

Жауаптар балалар: Иә.

Олай болса жидектерді жасайық тау күліал біз жақында бізге ұшатын құстарымызды, бұқаларымызды емдейміз.

Біз жидектерді осылай мүсіндейміз. Пластилиннің үлкен кесегінен кішкене бөліктерді шымшып алыңыз да, саусақтарыңызбен жайыңыз. Содан кейін оларды жабыстырыңыз филиалы. Біз келесі жидекті белгілі бір қашықтықта орналастырамыз. (Мұғалім оны үлгі бойынша көрсетеді).

Саусақтарымызбен демалайық,ойнайық.

Бір екі үш төрт бес,

Біз жапырақтарды жинаймыз. (жұдырықтарыңызды түйіңіз және ашыңыз)

Қайың жапырақтары (бас бармақтан бастап саусақтарыңызды бүгіңіз)

Жапырақтары тау күлі

терек жапырақтары,

Көктерек жапырақтары,

Біз емен жапырақтарын жинаймыз,

Біз анаға күзгі гүл шоғын апарамыз. ( «жүрейік»үстелге ортаңғы және сұқ саусақтарыңызбен).

Ал енді балалар, жидектерді домалатуды бастайық.

(Жұмыс барысында мұғалім балаларға көмектеседі).

Жұмысты қорытындылаған соң сыныптар, барлық жұмысты қарап шығыңыз.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

«Руан тармағы». Ортаңғы топқа арналған бейнелеу өнеріндегі GCD қысқаша мазмұныБілім беру бағыттарының интеграциясы: «Танымдық даму» (әлемнің тұтас бейнесін қалыптастыру, «Көркем-эстетикалық» (сызу,...

Сабақ конспектілері. Тақырыбы: «Шешен бұтағы» Құрал-жабдықтар: гофрленген қағаздан, пластилиннен жапсырылған шетен бұтағы және жапырақ жапырағы бейнеленген дайын шаблон.

Бағдарламалық қамтамасыз ету тапсырмалары. Балалардың «пластинография» әдістемесі бойынша дағдылары мен дағдыларын дамыту: картон бетіне пластилинді үйкеу, бейнені жеткізу.

«Руан бұтағы» 1-ші кіші тобындағы бейнелеу өнері және дәстүрлі емес сурет салу әдістері бойынша сабақтың қысқаша мазмұны.«Руэн бұтағы» 1-ші кіші тобындағы көркемдік іс-әрекет және сурет салудың дәстүрлі емес әдістері бойынша сабақтың қысқаша мазмұны. Мақсаты: ұжым құру.

«Руэн бұтағы» бейнелеу әрекеті бойынша сабақтың қысқаша мазмұныБағдарламаның мазмұны: балаларды саусақтарымен шетен бұтағын салуға үйрету. Бұтақтарды әдемі орналастыру қабілетін нығайту. Аспирацияны тәрбиелеу.

Мақсаты: Балалардың пластилиннен үлкен кесектерді шымшып, кішкене шарларға айналдыру арқылы шетен жидектерін мүсіндеу қабілетін дамыту.

Татьяна Личманова
«Rowan Twig» ортаңғы топтағы модельдеу сабағының қысқаша мазмұны

НОД «Когнитивті даму»

Аймақтарды біріктіру:

1) Әлеуметтік-коммуникативтік даму

2) Сөйлеуді дамыту

3) Көркемдік-эстетикалық даму

Мақсат:қоршаған дүниенің заттары мен құбылыстарына эстетикалық көзқарасты қалыптастыру.

Тапсырмалар:

1) тәрбиелік.

Балаларға пластилиннен дайындалған шарларды пайдаланып, шетен жидектерінің шоғырын жасауға үйретіңіз.

Балаларды табиғатқа деген сүйіспеншілікке баулу, жеке бөліктерден тұтас сурет құрастыруға үйрету.

Мүсіндеу дағдыларын жетілдіріңіз.

2) дамушы.

Балалардың сөйлеу тілін дамыту;

Зейін мен қиялды дамыту;

Балалардың ұсақ моторикасын дамыту;

Балалардың эстетикалық сезімін дамыту;

Көркемдік және шығармашылық қабілеттерін дамыту;

3) тәрбиелік.

Жауаптылыққа, мейірімділікке, құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Жабдық:мольберт, ойыншық (құс, ағаш суреті бар ватман парағы, бала санына қарай шетен бұтақтарының шаблондары, қызыл пластилин, үлгілеу тақтасы, шетен бұтақтары, қыстап қалатын құстар бейнеленген иллюстрация, «Ормандағы құстардың үні» фонограммасы ."

Әдістер мен тәсілдер:

1. Сөздік (Қыс құбылыстарын, шетен жидектерін, қыстайтын құстарды сипаттау).

2. Көрнекі (Қыстайтын құстарды бейнелейтін шетен бұтақтары, иллюстрация).

3. Ойын («қыс-қыс»).

Сабақтың барысы

Тәрбиеші:

Балалар айтыңдаршы қазір жылдың қай мезгілі?

Балалар:

Тәрбиеші:

Қыста табиғатта қандай өзгерістер болады?

Балалар:

Суық, аязды, жерді қар басып, құстар жылы жаққа ұшып кетті.

Тәрбиеші:

Дұрыс, жарайсың. (Музыка үні, құстардың әні)

Балалар, қалай ойлайсыңдар, қандай дыбыстар естиді, олар неге ұқсайды?

Тәрбиеші:

Қарайық. Бізде қонақ бар. Бұл кім?

Балалар:

Тәрбиеші:

Дұрыс, құс, бірақ бұқа деп аталады. Ол бізге ерекше гүл шоғын әкелді (мұғалім шетен бұтақтарының шоғын көрсетеді). Ол неден жасалған?

Балалар:

Қызыл шетеннің бұтақтарынан.

Тәрбиеші:

Дұрыс. Жақындап, шетен бұтақтарына қарайық (балалар мен мұғалім үстелге келеді). Жидектердің түсі қандай?

Балалар:

Қызыл.

Тәрбиеші:

Олардың пішіні қандай?

Балалар:

Дөңгелек.

Тәрбиеші:

Жидектердің қалай орналасқанын мұқият қараңыз? Жидектер бір-біріне жақын орналасса, шоғырлар деп аталады. Еске салшы, қазір жылдың қай мезгілі?

Балалар:

Тәрбиеші:

Қыста, сыртта суық және аш болған кезде, түрлі құстар шетен ағашына ұшады. Қане, бұқамен бірге көрейік, қайсысы?

Балалар(суретті қараңыз):

Бұллфин, тит, торғай, балауыз қанат, тоқылдақ.

Тәрбиеші:

Балалар, біздің тобымызда ағаш бар. Қараңдаршы, кішкентай құс, бізде қандай ағаш бар. Міне ол.

(Мұғалім ағаш ұстаған фланельграфқа жақындайды).

Бұл қызыл шетен. Балалар, қарақұйрық неге сонша қайғылы екенін сұрайды? Неліктен деп ойлайсыз? Оған не жетіспейді?

Балалар:

Шетен жидектері жеткіліксіз.

Тәрбиеші:

Балалар, бұқа бізге ағашты жидектермен безендіруді сұрайды, сол арқылы біз қыстап қалатын құстарды аштықтан құтқарамыз. Құстарға көмектесеміз бе?

Балалар:

Тәрбиеші:

Бірақ алдымен жылынайық («Торғай» дене шынықтыру).

Торғайдың шырылдауы

(екі аяқпен секіру, қолды жоғары және төмен жылжыту)

Бұтақтан жолға секіру

Мен ұнтақтарды жүрегіммен қағып алдым (алға және төмен иілу, қолдар артқа)

Созылды! Ой, мен шаршадым! (созылу, қолды жоғары көтеру).

Тәрбиеші:

Енді нені мүсіндейтінімізді қараңдар (балаларды төмен түсіріп, дайын қызыл шетен үлгісін көрсетеді). Орындарыңызға жайғасып, назар аударыңыз. (Мұғалім шетен жидектерінің үлгісін көрсетеді. Балалар үстелге отырады, пластилиннің кішкене бөліктерін шымшып алады, шетен жидектерін жайып салады)

Тәрбиеші:

Тәрбиеші:

Барлығы жасады. Жарайсың. Барлығының бұтақтарындағы шетен жидектері жарқын және әдемі болып шықты, біз сендермен ойнаймыз (мұғалім балаларды «Мен мұздаймын» ашық ойынын ойнауға шақырады).

Тәрбиеші:

Енді, балалар, ағашымызды шетен бұтақтарымен безендірейік (балалар шаблондарды ағашқа жабыстырады).

Қарашы, бұқа, ол қандай талғампаз және көңілді болды. Сізге жігіттер ұнайды ма?

Балалар:

Тәрбиеші:

Қараңдаршы, құстар жидектерді шұқылау үшін шетен ағашымызға ұшып келді.

Міне, жолдың жанында шетен ағашы,

Алқызыл қылқаламдар жанып тұр.

Ал қыздар мен ұлдар

Оларды таңдауға асығады.

Біз олардың көпшілігін алмаймыз,

Біз құстарды ұмытпаймыз!

Қыста қонақтар келеді,

Оларды жігіттерден сыйлық күтіп тұр!

(Құстар саған «рахмет» дейді және тәттілермен сыйлайды)

Наталья Лапина

Кіріктірілген модельдеу сабағы

« Роуэн щеткасы» .

(аға топ)

Мақсат: туралы балалардың білімдерін кеңейту және нақтылау шетен. Пластилинография арқылы бейнелеуді үйрету.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік: ағашпен таныстыру шетен жылдың әртүрлі уақытында. Оның әкелетін пайдасымен. Оның құрылысы, жемістері, жапырақтары. бейнелеген атақты суретшілердің картиналарымен таныстыру шетен. Пластилинді бөліктерге бөлу әдістерін қайталаңыз (шымшу, жырту, бұрап алу)және доп пен шұжықты домалату.

Тәрбиелік: табиғатқа, суретшілер жасаған әсемдікке, табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Дамытушылық: балалардың зейінін, еңбекке шыдамдылығын, ұсақ моторикасын дамыту.

Алдын ала жұмыс: бақылау шетенбалабақша аймағында. Балалардың назарын жидектердің жапырақтары мен пішініне аудару. Балалар сөздігіне ұғымды енгізу « щетка» . туралы тіл бұрмаларын қайталау шетен«Жүзімдер шетен ағаштары күнге күйіп кетеді, " Табиғат бұрышында гербарий орнатыңыз.

Материалдар: филиал тау күлі, пластилин, тақтаға арналған мүсіндеу, суреттің фоны үшін түрлі-түсті картон, көрнекі материалдар ( шетен - қыста, көктем, жаз, күз; жиһаз, үрмелі аспаптар, презентация « Роуэнсуретшілердің картиналарында».

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші: Балалар, мен сендерге қазір жұмбақ айтамын, ал сендер оның не туралы екенін таптыңдар.

Көктемде ақ түсті,

Жазда жасыл түсті,

Мен оны күзде кидім

Қызыл маржандар.

Дұрыс, Роуэн. Роуэн- Бұл өте әдемі және таңғажайып ағаш. көктемде Роуэнақ үлпілдек гүлдермен гүлдейді. Әр гүлден жидек байланады. Жазда жидектер кішкентай және жасыл, сондықтан біз оларды байқамаймыз. Ал күзге жақын олар қызыл немесе қызғылт сарыға айналады (жидектер үшін шетен көптеген реңктер) Жапырақтары күзде құлаған кезде де, жидектер бұтақтарды мықтап ұстайды және көктемге дейін ілінуі мүмкін. Бірақ қыстың ортасына қарай олардан ештеңе қалмайды. Құстар оларды жейді. Құстар жидектерді өте жақсы көреді тау күлі. Және басқа да орман тұрғындары (бұғы, қабан, бұлан)Мен оны жеуге де қарсы емеспін. Олар бұтақтарды, бүршіктерді, жапырақтарды жейді.

Жидектер тәтті емес

Бірақ бұл көзге қуаныш

Ал бақшаларды безендіру,

Және достар үшін сыйлық.

Бұл ағаштың қандай пайдалы екенін адам бұрыннан біледі - Роуэн. Ағаштан жиһаз, үрмелі музыкалық аспаптар жасайды. (Суреттерді көрсету)Жемістерден тосап, гүлден шай қайнатады.

Және көптеген ақындар мен суретшілер сенді шетенөте әдемі ағаш. Ендеше, олар сұлулықтан шабыт алған қандай картиналар салғанын көрейік тау күлі.

Тұсаукесер « Роуэнсуретшілердің картиналарында»

Дене шынықтыру минуты.

Өзен бойында өскен Роуэн, (Бүгілген күйден, бірте-бірте

денені түзу, қолды жоғары көтеру.)

Ал өзен ағып кетті толқынды. (Бірқалыпты қол қимылдарымен оңға және солға бұрылады.)

Ортасында тереңдік бар. (Алға иілу, қолдар түзу.)

Сол жерде бір балық жүрді. (Скват.)

Бұл балық балықтың патшасы (Секіру.)

Оны гуджан деп атайды. (Орнында жүру.)

Сіз бен біз нағыз суретшілер сияқты пластилиннен сурет саламыз. Бұл пластилинография деп аталады. Ал біздің филиал шабыттандырады тау күлі. Біздің суретіміз шақырылады « Роуэн щеткасы» .

Қоңыр пластилинді шымшып алыңыз да, екі жұқа шұжықты ораңыз. Бұл бұтақтар болады. Оларды картонымыздың ортасына орналастырайық. Бірінің үстіне бірі. Жоғарғы жағында жапырақтары, ал төменгі жағында жидектер болады. Тағы бірнеше кішкентай шұжықтарды жайып көрейік - бұл шоқтың бұтақтары болады, жидектер оларға ілінеді. Шомақтың бұтақтары бір нүктеден алшақтататынын ескеріңіз.

Балалардың өзіндік жұмысы.

Біздің жидектердің пішіні қандай? Дұрыс, дөңгелек. Қызыл пластилиннің бөліктерін шымшып, шағын шарларды дөңгелек қозғалыспен айналдырыңыз. Бұл біздің жидектер. Оны картонға жапсыру кезінде қатты баспаңыз. Жидектер дөңес болуы керек.

Балалардың өзіндік жұмысы.

Динамикалық үзіліс.

Біздің саусақтарымыз аздап шаршады, оларды шайқап, тілдің бұралғанын еске түсірейік шетен. «Жүзімдер шетен ағаштары күнге күйіп кетеді, жігіттердің көзінде роуэн толқындар». (Бірнеше рет қайталаймыз және қолымызды шайқаймыз, саусақтарымызды қысамыз және ашамыз). жалғастырайық.

Енді біз жапырақтарды жасауымыз керек. Олар жасыл, сары, қызғылт сары болуы мүмкін. Пластилиннің бір бөлігін шымшып алып, оны қысқа, қалың шұжыққа айналдырыңыз. Бұл біздің жапырақ. Оны картонға жапсырғанда, оны тегістеу үшін қаттырақ жабыстырамыз. Жапырақтары дөңес емес, жалпақ. Бір жапырақ екіншісіне қарама-қарсы екенін ескеріңіз. Ал кесудің соңына қарай олар азаяды. Соңында ортасында бір жапырақ бар.

Балалардың өзіндік жұмысы.

Балалар, енді нені көрейік шетенді кім алды.