Шеберлер қаласына саяхат. Шеберлердің ғажайып қаласына саяхат. Оқу іс-әрекетінің барысы

Тапсырмалар:

-әртүрлі салалар мен кәсіп түрлері туралы алғашқы білімдерін қалыптастыру және бекіту;

- балалардың танымдық қызығушылығын және шығармашылық белсенділігін дамыту ;

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Алтай өлкесінің білім және ғылым министрлігі

Облыстық мемлекеттік бюджеттік білім беру мекемесі

мүмкіндігі шектеулі студенттер мен оқушыларға арналған

«No1 Рубцовск мектеп-интернаты»

«Өнер және қолданбалы өнер» бағыты бойынша қорытынды сабақ

Орындалған:

Вагнер Татьяна Николаевна

3А сынып мұғалімі.

Рубцовск 2017 ж

Тақырыбы: Шеберлер қаласына саяхат.

Мақсаты: Балалардың мамандықтар туралы түсініктерін нақтылау және жалпылау.

Тапсырмалар:

Әртүрлі салалар мен кәсіп түрлері туралы алғашқы білімдерін қалыптастыру және бекіту;

- балалардың танымдық қызығушылығын және шығармашылық белсенділігін дамыту;

Әртүрлі мамандық иелеріне деген құрметті, мейірімді қарым-қатынасты тәрбиелеу, коммуникативті дағдыларды: тыңдау және есту қабілетін дамыту.

Қатысушылардың жасы:бастауыш сынып оқушыларына арналған.

Инновациялық технология:саяхат ойыны.

Жабдық: презентация, мамандықтар жазылған карточкалар,

Күтілетін нәтижелер:

  • кәсіби өзін-өзі анықтау процесін белсендіру;
  • әртүрлі еңбек саласы, мамандықтар әлемі туралы түсініктерін кеңейту.

Алдын ала жұмыс:

Жұмбақтарды табу;

Көркем әдебиет оқу;

Әртүрлі жұмыс түрлерімен айналысатын адамдарды бейнелейтін иллюстрацияларды сараптау.

Іс-шараның барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Барлық балалар залға жиналды

Барлығы бірден орындарынан тұрды.

Қолдарыңызды мықтап ұстаңыз

Және бір-біріңізге күліңіз!

Мен сіздің жүздеріңізге қараймын

Мұнда кіммен достассам екен?

Сіз мейірімдісіз!

Сен ақылдысың!

Сіз тамаша студентсіз!

Біз жетістікке жетеміз!

2. Кіріспе бөлім.

Бүгін біз залға ерекше сабаққа жиналдық. Бірақ алдымен еске түсірейік.

Біз қай жолды таңдадық? (Өнер және қолөнер)(2-слайд)

Қолөнер дегеніміз не?

Қолөнер- Кәсіби кәсіп – бұйымдарды қолмен жасау. (3-слайд)

Жолдың ұраны қандай? («Жұмыс – абырой ісі, біреуге қиын – оны бірге жасаймыз»)(4 слайд)

Жер бетінде еңбексіз еңбектен маңызды әрі құрметті ештеңе жоқ екенін әрқайсыңыз білесіздер
жақсылық жоқ, өйткені (өлеңді тыңдап, еңбексіз неге жақсылық жоқ деп айту) Өйткені адам жасағанның бәрі жақсы қолмен жасалған.
Сіз отырған үстел
Сіз ұйықтайтын төсек
Дәптер, етік, шаңғы,
Табақ, шанышқы, қасық, пышақ,
Және әрбір тырнақ
Және әрбір үй
Әр тілім нан -
Мұның бәрі еңбекпен жаралған,
Бірақ ол аспаннан түскен жоқ!
Біз үшін жаралғанның бәрі үшін,
Халыққа алғысымыз шексіз
Уақыт келеді, сағат келеді -
Ал біз жұмыс істейміз.

3. Негізгі бөлім.

Балалар, сіз қайда жұмыс істейтініңізді ойластырған шығарсыз?

Сабақта не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыңдар? -Әңгіме не туралы екенін білу үшін әр сөздің бірінші әріптерін қосып оқу керек.

лос және күріш блогы бар осулка қосылған P ir ris o sa fruct el (слайд 5)

Мамандық дегеніміз не? (слайд 6)

Мамандығы - Бұл адамнан белгілі бір дайындықты, білім мен дағдыны қажет ететін жұмыс түрі.

Ал бүгін мен сендерді саяхатқа шақырамын (7-слайд).

Біздің сабағымыздың тақырыбы «Шеберлер қаласына саяхат»

Міне, даңқты шеберлер қаласы (слайд 8)

Жұмыс керек болса,

Тұрғындардың кез келгені дайын

Бірге бизнеске кірісіңіз.

Бірақ демалу да тамаша

Біз де осында үйрендік

Мен сендерге жұмбақ айтып берейін

Әрбір шебер мұны бірден жасай алады.

Аталар мен әкелердің құпиялары

Мұнда жылдар бойы сақталған

Бет-жүзін жоғалтпау үшін,

Наныңызды пайдаланыңыз!

Бұл қалада кім тұрады? Дұрыс, әртүрлі мамандық иелері. Және қандай сапа

бұл адамдар болуы керек пе?

Қиын жұмыс. (слайд 9)

TRU-DO-LO-BIE дегеніміз не - адамның еңбек әрекетіне деген нақты көзқарасы,

Шеберлер қаласына жету үшін сіз қақпаларды ашуыңыз керек, бұл бізге аздап қыздыруға көмектеседі (10-слайд).

«Мамандықты тап» ойыны.

Қанша мамандықты білетіндеріңізді анықтайық. Енді сізге мамандықтардың әдеттен тыс сипаттамалары ұсынылады және сіз осы сипаттамаларға сәйкес келетін мамандықтарды атауыңыз керек. Мысалы, бұл ең табысты кәсіп. Қай мамандық ең табысты? Жауап: кассир.

Ендеше бастайық:

Жарайсыңдар, біз Шеберлер қаласының қақпасын аштық. (11-слайд)

Әрбір қала, әр үй (тыңдаңыз және несіз өмір сүре алмайтыныңызды айтыңыз?)

Қуанышты еңбекпен жаралған.

Жұмыс жоқ, жұмыс жоқ

Қалаларды салмаңыз.

Жер астында гуіл естіледі -

Шахтер шахтаға кетті.

Жұмыс жоқ, жұмыс жоқ

Ешқандай кен пайда болмайды.

Экскаватор жүрді -

Ол далада канал қазады.

Жұмыс жоқ, жұмыс жоқ

Егістікке су ағып кетпейді.

Машиналар олардың ғимараттарын қағып жатыр -

Ер адам жұмыста бақытты.

Қара бидай сыбырлайды:

«Сіз жұмыссыз өмір сүре алмайсыз!»

Бұл қаланың көшелерінде сізге тапсырмалар дайындаған түрлі мамандық иелерін кездестіруге болады.

Ал кеттік.

«Шебер қолдар» көшесі.(12-слайд)

Бұл көшенің тұрғындары түрлі аспаптарда ойнаудың шеберлері. Кімге жұмыс үшін қандай құралдар қажет екенін анықтауға тырысайық.

Ойын «Кімге жұмыс үшін не керек»(12-слайд) (нұқыңыз)

Құралдар мен заттар:таба (аспаз), шприц (дәрігер), бояулар (суретші), конверт (почташы), ара (ағаш ұстасы), фотоаппарат (фотограф), бояу щеткасы (суретші), қайшы (шаштараз).

«Не артық» Сөз тізбегінен артық затты табыңыз (14-слайд)

1) Шприц - дәрі - мақта - тоқыма ине (басыңыз)

Сөйлеген

2) Ине – жіп – шеге – қайшы

шеге

3) Таб – қасық – пеш – үтік

темір

4) Шаш кептіргіш – пышақ – тарақ – айна

пышақ

Физикалық жаттығулар. (14-слайд)

Кішкене демалып, «Тоқта – шапалақтау» ойынын ойнайық. Менімен келіспесеңіз «табу», келіссеңіз «қол шапалақтау» керек. Сақ болыңыз.

Наубайшы сиырды сауады.

Такси жүргізушісі адамдарды тасымалдайды.

Бағбан баққа күтім жасайды.

Кондуктор шашты кеседі.

Суретші қабырғаларды бояп жатыр.

Модель киімдерді көрсетеді.

Сантехник крандарды жөндейді.

Кондитер торттар мен тоқаштарды пісіреді.

Кітапханашы поштаны жеткізеді.

Арашы қоян өсіреді.

Өрт сөндіруші котлеттерді қуырып жатыр.

Дәрігер адамдарды емдейді.

Ал міне Жұмбақ көшеБұл көшенің тұрғындары сендерге тапсырмалар дайындап қойды (слайд 16).

1-тапсырма «Жасырын мамандықтарды тап»(слайд 17)

Әріп мәтінінен жасырылған мамандықтарды табыңыз

Blsavktuchitelenvmroshofereslr (басу арқылы)

Жауабы: мұғалім, жүргізуші,

2-тапсырма «Жұмбақты тап»(18-слайд)

(басу арқылы)

Ақ қалпақпен жүреді

Қолында шөмішпен.

Ол бізге түскі ас әзірлейді:

Каша, қырыққабат сорпасы және винегрет. (аспаз)

Витаминдерді кім тағайындайды?

Тамақтың ауруын кім емдей алады?

Вакцинация кезінде жыламаңыз -

Ол қалай емделу керектігін біледі... (дәрігер)

Ауыр сөмкемен ол аймақты аралайды,

Ол хаттарды пошта жәшігімізге салады...

(Пошташы.)

Жол қозғалысы ережелері

Ол күмәнсіз біледі.

Ол қозғалтқышты бірден іске қосады,

Көлік асығып келеді... (жүргізуші)

Көрмедегі барлық өнімдер:

Көкөністер, жаңғақтар, жемістер.

Томат пен қияр

Ұсыныстар... (сатушы)

Ол өте жақсы шебер

Ол біздің дәлізге гардероб жасады.

Ол ағаш ұстасы емес, сырлаушы емес.

Жиһаз жасалған... (ағаш шебері)

Кірпіштерді қатар қояды,

Балаларға балабақша салып жатыр

Шахтер немесе жүргізуші емес,

Ол бізге үй салады... (құрылысшы)

Қоңырау қатты соғылды

Сабақ сыныпта басталды.

Оқушы мен ата-ана біледі -

Сабақ береді... (мұғалім)

Ол комбинезон киген

Жақтаулар мен қабырғаларды бояйды.

Ол – әрі еден, әрі төбе

Маған үйді бояуға көмектесті. (Суретші)

Келесі көше «Білгірлер» Сізге қамтамасыз ететін тұрғындар (19-слайд)

«Еңбек, кәсіп туралы мақал-мәтелдер» СМақал-мәтелдерді алу (слайд 20)

  • Жұмысты бітірді - аман-есен серуенге шығыңыз. (басу арқылы)
  • Шыдамдылық пен аздап күш салу
  • Еңбек жейді, бірақ жалқаулықбүлдіреді. .
  • Көздер қорқадыжәне қолдар жасайды.
  • Тезірек адамдарсен мені күлдіресің.
  • Одан қиналмай балықты да жұлып ала алмайсың.тоған

«Артическая» көшесі(слайд 21)

Бұл көшеде көркемдік талғамы мен қиялы бар шығармашылық адамдар тұрады. Олар сіздің келесі тапсырмаңызды дайындап қойды.

Ойын «Біз сізге мамандық туралы айтпаймыз, бірақ олардың онда не істейтінін көрсетеміз!»

Балаларға тігінші, жүргізуші, аспаз, суретші, фотограф, суретші, шаштараз бейнеленген карточкалар беріледі.

Тапсырма: картада көрсетілген мамандықты ым-ишара және мимика арқылы сөзсіз бейнелеу керек. Қалғандары болжайды. (слайд 22)

Музыкалық дене жаттығулары.(23-слайд)

4. Қорытынды бөлім.

Міне, біздің саяхатымыз аяқталды. (слайд 24)

Бүгін біз қандай мамандықтармен таныстық? (слайд 25)

Антарктидада жер бетіндегі ең сирек кәсіп бар, ол Гиннестің рекордтар кітабына енген, ол пингвин жүзгіш деп аталады.

Өйткені, пингвин арқасымен құласа, ол өздігінен тұра алмайды.

Қалыпты жағдайда пингвин әдетте ешқашан арқасымен құламайды, бірақ Антарктидада ұшақтар мен тікұшақтар ұшатын аэродромдарға жақын жерде пингвиндер дыбысқа қарай бастарын жоғары көтеретіні сонша, олардың кейбіреулері арқасымен құлап, өздігінен тұра алмайды. . Және бұл мақсаттар үшін бізге пингвин көтергіш қажет. Әр ұшып, қонғаннан кейін ол аэродромды аралап, пингвиндерді аяғына отырғызады. (слайд 26)

Сіз кім болғыңыз келеді? (слайд 27)

Сізде әлі мамандық жоқ болуы мүмкін, бірақ сіз де шеберсіз, өйткені сіздердің әрқайсысыңыз еңбек дағдыларын (тігін, кесте тігу, түрлі қолөнер бұйымдарын жасау, топта және үйде тазалау, жұмыс

аумақ). (нұқыңыз)

Барлық мамандықтар керемет
Барлық мамандықтар маңызды!
Сіздің қолыңыз екенін білеміз
Олар Отанға керек болады!

Әр адамның өз қалауы бойынша кәсіпті таңдауы өте маңызды.

Сондықтан ең алдымен мейірімді, жанашыр жандар болсын деп тілеймін. (28-слайд)

Әдебиеттер тізімі:

  1. Л.Завельнюк «Мамандықтар туралы», Омега, 2006 ж
  2. В.Борисов Мамандықтар туралы жұмбақтар. Ред. Лада, М., 2004 ж
  3. В.Степанов. Мамандықтар. Жұмбақтар жинағы. OLMA-PRESS, М., 2003 ж.
  4. http://www.moeobrazovanie.ru/vse_professii_nuzhny_vse_professii_vazhny.html
  5. http://www.moeobrazovanie.ru/kem_byt_vse_professii_nuzhny_vse_professii_vazhny.html
  6. http://festival.1september.ru/articles/410865/
  7. http://buketkrasoty.cc/index.php?topic=4623.0
  8. http://www.zagadki.org/riddles/professions/1/
  9. http://www.forumchata.ru/zagadki/37-pro-mamu-i-papu/772-zagadki-o-professijah-mam.html

оқу жылында еңбекке оқыту бойынша алған білімдерін бекіту;

жұмысқа деген қызығушылығын арттыру;

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

«Шеберлер қаласына саяхат»

Мақсаттар мен міндеттер:

Тәрбиелік: оқу жылында еңбекке баулу бойынша алған білімдерін бекіту,

жұмысқа деген қызығушылығын арттыру;

Дамытушылық - тапқырлық, тапқырлық, ойлау қабілетін дамыту;

Тәрбиелік: - зейінін, есте сақтау қабілетін, эстетикалық талғамын тәрбиелеу;

Түзетушілік – балалардың ой-өрісін кеңейту; қарым-қатынас және өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын дамыту.

Дайындық шаралары:

Сыныптан тыс іс-шара өтетін акт залында маңдайшалары бар үстелдер қойылады:

«Столярная көшесі», «Құрылысшылар көшесі», «Кондитерлер көшесі», «Тігін даңғылы»

Әр үстелде екі орындық және жұмысқа қажетті құралдар бар.

ОҚИҒА БАРҒАСЫ.

Мұғалімнің кіріспе сөзі.

М.Горький: «Еңбек күші – ұжымдық, достық, еркін еңбек сияқты адамды ұлы да дана етпейді» деген.

«Сіз өз ісіңізді жақсы көруіңіз керек, содан кейін жұмыс, тіпті ең өрескел де, оны шығармашылыққа көтереді».

Менің сөздерімнен сіз жұмыс туралы ғана емес, жұмыс туралы сөйлесетінімізді түсінген шығарсыз.

студент.

Үлкен істерге дайындалу

Бізді алда не күтіп тұр!

Ал, мұғалім ретінде біздің мектепке келіңіз

Жолдас еңбек келді

студент.

Әрбір шеге осында

Және әрбір үй

Ал бөлке нан -

Мұның бәрі еңбекпен жасалды,

Бірақ ол аспаннан түскен жоқ!

студент.

Кеншілер кен табады

Таулар мен тастардың тереңдігінде.

Барлық өтіп бара жатқан адамдардың көз алдында

Біз өз металлымызды іздейміз.

студент.

Кейде тіпті үстелдің астында

Біз металл сынықтарын табамыз

Ойынға ұқсайды...

Бірақ қазір уақыт келді -

Және трактор алаңына шықты

Біздің металдан!

студент.

Біз мектепте осылай жұмыс істейміз,

Нанның қалай туатынын білу.

Қара бидайдың, бидайдың қайда екенін біл,

Ауыл еңбегі дегеніміз не?

Және бұл тоқаштардың бұрыштар мен бұрыштарда екенін

Олар ағаштарда өспейді.

Мұғалім.

Балалар, жұмыс – сиқыр. Заманауи жұмыс адамнан шеберлікті ғана емес, білімді де талап етеді. Білімсіз күрделі машиналарды басқару немесе машиналарды басқару мүмкін емес.

Көпір салғың келсе,

Жұлдыздардың қозғалысын бақылаңыз

Далада көлік жүргізіңіз

Немесе көлікті жоғары жүргізіңіз

Сауаттылықпен оқы!

Білемін, сіздердің әрқайсысыңыздың асыл армандарыңыз бар: бірі ағаш ұстасы, екіншісі - плиткашы, үшіншісі - аспаз болғысы келеді. Жақсы маман болу үшін адам көп нәрсені біліп, істей білуі керек, ол үшін оқу керек. Ал қазір сіз бен мен үшін оқу – басты жұмыс.

Бүгін біз ең еңбекқор адамымыз кім екенін тексереміз.

Бізде екі команда бар. Қазылар алқасы. Көрермендер.

1 Тапсырма. Столяров көшесі.

Әр топ үздік ағаш ұстасын таңдайды.

Құралсыз ұста шебер емес, мен қандай құрал туралы айтайын деп отырмын.

Есіктің құлпын жөндеуге кім көмектесті

Ол менің жалынды досым... /балға/.

Үйде біреу маған ілгішті жөндеуге көмектесті

Ол менің жақсы досым.../балға/

Бірақ бұл құралды кім жақсы қолданатынын тексермес бұрын, өзімізге және басқаларға зиян келтірмеу үшін балғамен жұмыс істеу ережелерін есте сақтау керек.

Сонымен, біз «Шеберлер қаласына» барамыз, ал бірінші көшеміз «Біріктірушілер» болып табылады.

Тапсырма: әртүрлі өлшемдегі үш блоктан қуыршаққа бесік жасау керек.

Біздің шеберлер жұмыс істеп жатқанда, ағаш ұстасы үшін тағы қандай құралдар қажет екенін еске түсірейік.

Садақтар, садақтар

Үйге келген соң созылады /балта/

Ол шайнайды, шайнайды және өзін жемейді.

Басқаларға бермейді. /көрдім/

Темір адам

Бұл оған ауыр тиеді.

Және ол жоғалып кетті

Қақпақ қалады./балға, шеге/

Семізді жеңеді -

Жұқа бір нәрсеге соғылады. /балға, шеге/.

Енді шеберлеріміздің тапсырманы қалай орындағанын көрейік.

Әділқазылар алқасының бағалауы.

Біз ағаш ұсталары қолданатын құралдардың барлығын атаған жоқпыз. Суреттерге қарап, аттарын атап көрейік.

2 Тапсырма. «Құрылысшылар» көшесі.

Команда екі шеберден тұратын құрылыс бригадасын ұйымдастыруы керек.

Түрлі-түсті қағаздан жасалған картон парағында - сізге «үй салу» керек./геометриялық фигуралар аппликациясы. Үй тұрғанда, оны қай ертегі кейіпкеріне арнап салғаныңды айт.

Жұмысты бастамас бұрын, қайшымен жұмыс істеу ережелерін еске түсірейік.

Біздің шеберлер үй салып жатқанда, біз пингвинге үйін бітіруге көмектесеміз.

Әділқазылар алқасының бағалауы.

Команда капитандарының сайысы.

Қараңдаршы, олар салған әдемі үйлер, маши шеберлері. Құрылысқа қанша материал қажет екенін білесіз бе, сонымен қатар әртүрлі жабдықтар - машиналар қажет. Құрылыс алаңдарында қандай машиналар жұмыс істейді?

Біздің капитандар кез келген көлікті таяқтан жасауы керек.

Біздің капитандар жұмыс істеп жатқанда, жұмбақтарды шешейік, ал сендер құрылысшыларымыздың салған үйлеріне қарап жауаптарын табасыңдар.

Қыста ол мөрленеді,

Ал жазда ол ашылады.

Ол «o» әрпімен аяқталады

Және де басталады./window/

Күніне екі жүздей жаяу жүреді,

Ол әрқашан орнында тұрса да /есік/.

Екі ағайынды қарайды

Олар бір-біріне сәйкес келмейді./еден мен төбе/

3 Тапсырма. Кондитерлік көше.

Айтыңызшы, кондитерлер кімдер, олар не істейді?

Дүниеде орыс қаласы бар,

Өте бай, өте дәмді,

Ол хош иісті және ыстық -

Ол Калач деп аталады.

Атақты нан қаласы.

Және бұл аспанға дейін пісіруге тұрарлық!

Және, мүмкін, сол пеште

Пісіру орамдары!

Әр команда наубайшыны таңдауы керек. Олар дәмді және әдемі орамдарды (пластилиннен) пісіріп, орамды пісіру үшін қандай өнімдер қажет екенін қағаз бөліктеріне жазуы керек.

Наубайшыларымыз жұмыс істеп жатқанда, әр команда шайға дастархан жайып жатыр.

4 Тапсырма. «Тігіншілердің болашағы».

Ал енді қыздардың кезегі. Түймені әртүрлі тәсілдермен тігіңіз.

Біздің қолөнершілер жұмыс істеп жатқанда, біз сендермен ойнаймыз.

Берілген сөздің әрбір әрпі үшін кәсіптер мен мамандық атауларын қайталанбайтын етіп таңдаңыз.

КӘСІП

Құрметті балалар – құрылысшылар, құрылысшылар, аспаздар, тігіншілер, сендер тамаша жұмыс жасадыңдар! Рахмет сізге!

Бірақ іс-шарамызды аяқтамас бұрын мен сіздердің назарларыңызды кітап көрмесіне аударғым келеді.

Кітап қиын жағдайда көмектеседі

Ол бізге әрқашан кеңес береді,

Білімің артады,

Сұрақтарға жауап беріледі.

Кітаптардың құнды беттері

Адамдарға өмір сүруге көмектесу -

Және жұмыс және жұмыс,

Және өмірде жақсы болыңыз.

Қараңдаршы, неше түрлі мамандықтар туралы, тігуге, құрылыс салуға, ағаш, металл бұйымдарын жасауға үйрететін кітаптар бар.

Қазылар алқасы қорытындылайды.

Әдебиет.

Глущенко А.Г. Кіші мектеп оқушыларын сыныптан тыс жұмыстарда еңбекке тәрбиелеу: Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған кітап – М.: Просвещение, 1985.


Оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны

«Ертегідегі шеберлер қаласына саяхат»

орта мектеп жасына дейінгі балаларға арналған

Петина Наталья Викторовна,

No28 мектепке дейінгі білім беру мекемесінің мұғалімі,

Мәскеу облысы, Клин ауданы, Шевляково ауылы.

Мақсат: ойын әрекеті барысында студенттердің мамандықтар туралы түсініктерін қалыптастыруға жағдай жасау.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

  1. Мектеп жасына дейінгі балалардың балерина, құрылысшы, дәрігер, шаштараз, мұғалім, жүргізуші, ғарышкер мамандықтары туралы алғашқы білімдерін қалыптастыру.
  2. Әртүрлі мамандық иелерінің өз жұмыстарында қолданатын құралдары туралы негізгі түсініктерін қалыптастыру.
  3. «Мамандықтар» тақырыбы бойынша сөздік қорын нақтылау, кеңейту және белсендіру.

Тәрбиелік:

  1. Танымдық және сөйлеу белсенділігін, зейінін дамыту.
  2. Шығармашылық дербестікті дамытуға ықпал ету.
  3. Қолдың ұсақ моторикасын дамыту.

Тәрбиелік:

  1. Үлкендермен және құрдастарымен қарым-қатынас процесінде достық қарым-қатынас пен мінез-құлық мәдениетін дамыту.
  2. Үлкендердің еңбегіне эмоционалды және құндылық көзқарасты тәрбиелеу.

Алдын ала жұмыс:әртүрлі мамандық иелері туралы, ата-ананың кәсіптері туралы әңгімелер; «Кім тап?» драматизациялық ойыны, «Кімге не керек?» дидактикалық ойындары, «Не артық», «Мамандықтар», «Сурет жина» қиық лото; рөлдік ойындар «Шаштараз», «Дүкен», «Аурухана», «Асхана»; саусақ гимнастикасы «Біз балалар шеберміз».

Әдістер мен тәсілдер:түсіндірмелі және иллюстрациялық, ойын, проблемалық, практикалық іс-әрекет әдісі, балаларға арналған сұрақтар.

Жабдық: қуыршақ ойыншықтары: Балерина және оның аяқ киімдері, құрылысшы, мұғалім, суретші, шаштараз, ғарышкер. Мультимедиялық жабдық, экран, GCD үшін презентация. Руль, қалпақ, Барбарика «Достық» аудиожазбасы, мамандықтарға арналған ойын құралдары: дәрігер, мұғалім, шаштараз, аспаз, құрылысшы, суретші, шаштараз, аспаз, ғарышкер.

Оқу іс-әрекетінің барысы:

Кіріспе бөлім

«Кім тап?» ойынын ойнап болған соң, кіші мұғалім топқа жалаңаяқ балерина қуыршағын әкеледі (қуыршақ жылап тұрғандай кейіп танытады).

Тәрбиеші(қаласаңыз, қуыршақты алуға немесе кіші мұғаліммен жұптасып жұмыс істеуге болады): Сәлем қыз, неге сонша жылайсың?

Арина балерина:Мен қыз емеспін, балеринамын, атым Арина... (ащы жылайды).

Тәрбиеші: Жарайды, Арина балерина, жылама. Мүмкін сіз маған не болғанын айта аласыз ба? Сен бізге қонаққа келдің... жылайсың - мені мұңайтасың... ештеңе айтпайсың...

Арина балерина: Ой, кешіріңіз (жылайды)... Сәлем! Бұл "Ромашка" тобы ма? (балабақшаның, көшенің, елді мекеннің немесе қаланың атын айтады). Мен оны дұрыс түсіндім бе? (Балалардың жауаптары). Біздің «Играслав» деген елде бұл топқа әлемдегі ең ақылды, ең мейірімді жігіттер барады дейді, сондықтан мен сіздерге өз мәселеммен және өтінішіммен келуді жөн көрдім.

Негізгі бөлім

Тәрбиеші:Балалар, бұл «Играслав» қандай ел? Сіз қалай ойлайсыз? (Балалардың жауаптары). Сіз не болды деп ойлайсыз? (Мұғалім, қажет болса, балалардың назарын балеринаның жалаң аяқтарына аударады). (Балалардың жауаптары).

(Балерина Арина балалардың болжамдарын растайды немесе жоққа шығарады, тек «иә» және «жоқ» деп айтуға тырысады).

Тәрбиеші:Жарайды, айтшы не болды?

Арина балерина:Біздің Мастерлер қаласында мен және кейбір басқа тұрғындар құралдарды жоғалттық (қайғылы), біз не істеу керектігін және оларды қайдан іздеу керектігін білмейміз. Көмектесе аласың ба? (Балалардың жауаптары).

Тәрбиеші:Сізге көмектесу үшін не істеуіміз керек? Серёжа, не істеу керек деп ойлайсыз? Ал сен, Игорек, не дейсің, қалай көмектесеміз? Дашенька, сен жігіттермен келісесің бе? (Балалар жауап береді).

Арина балерина:Алдымен сиқырлы «Играслав» еліне, Мастерлер қаласына жету керек. Бұл қалаға кіру үшін құпия сөздерді айту керек. Көздеріңді жабыңдар! Менен кейін тыңдап, қайталаңыз!

Құпия сөздерді айтайық

Біз сиқырлы елге барамыз!

«Играславта» - ойын елі. Тауларға жол ашыңыз!

Ормандарды аралап көрейік... Кереметтерге айналамыз!

(Балалар көздерін жұмып орындарында жүреді.)

Арина балерина:Жарайды, біз өз елімдеміз, енді Мастерлер қаласына жетуіміз керек! Бірақ сендер жұмбақтың шешуі арқылы немен саяхаттайтынымызды білесіңдер.

Қандай ғажап - ұзын үй.
Оның ішінде жолаушылар көп.
Резеңке аяқ киім киеді
Және ол бензинмен жүреді. (Автобус). (Автобустың суреті бар слайд).

Тәрбиеші: Дұрыс, автобуспен барамыз. Ал бүгінгі біздің жүргізуші... (баланың атын айтады).

Арина балерина:Балалар, біздің саяхатымыз өте қызық болады, орындарыңа отырыңдар. (Балалар автобус пішінінде орналасқан орындықтарға отырады.) Мінеки біз? (Барбариканың «Достық» аудиожазбасын қосамыз, кіріспе 14-16 секунд).

Арина балерина:Балалар, біз жұмбақтар аялдамасына да келдік, тек сол арқылы ғана Шеберлер қаласына жете аламыз. Мұнда тағы қандай шеберлердің құрал-саймандары жоғалғанын білеміз.

(Жұмбақтарды сұрайды, егер жауабы дұрыс болса, слайд арқылы жауап шығады.)

Жол қозғалысы ережелері

Ол күмәнсіз біледі.

Ол қозғалтқышты бірден іске қосады,

Көлік асығып келеді... (жүргізуші).

Ол кірпіштерді қатар қояды,

Балаларға балабақша салып жатыр

Шахтер немесе жүргізуші емес,

Бізге үй салып береді... (құрылысшы).

Витаминдерді кім тағайындайды?

Тамақтың ауруын кім емдей алады?

Вакцинация кезінде жыламаңыз -

Ол қалай емделу керектігін біледі... (дәрігер).

Ол мектепте балаларды оқытады.

Қатал, бірақ бәрін кешіреді.

Ақылды болуға көмектеседі

Ол бәрін түсіндіреді... (мұғалім).

Егер жігіттер болса

кенеттен арыстанға ұқсайды -

жақсы күтілмеген, жүнді,

жалы бар бас сияқты;

балалардың шашы болуы мүмкін бе?

тарақ, қысқарту;

Барша батыл жігіттерге

және оларды қайшымен кесіңіз!

Қорқыныш туралы бәрін ұмытыңыз -

шашыңды қиып береді... (шаштараз).

Сахнада ептілікпен қозғалады

Оның музыкалық талғамы құнды.

Оған шапан керек емес:

Туту киеді... (балерина).

Менде қарындаш бар

Түрлі түсті гуашь,

Акварель, палитра, қылқалам

Ал қалың қағаз,

Сондай-ақ штатив мольберт,

Өйткені мен... (суретші)

Бір адам зымыранға отырады.

Көкке батыл ұшады,

Ал бізге оның скафандрымен

Ол ғарыштан көрінеді... (ғарышкер)

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, тапсырманы орындадыңдар. «Біз, жігіттер, шеберміз» атты сиқырлы өлеңімізді еске түсірейікші, сендер нағыз өнерпаз балаларсыңдар.

Саусақ гимнастикасы «Біз балалар шеберміз!»

Орындық кеше сынды.

(Балалар қолдарын олардың алдында айқастырып тұрады.)

Біз жігіттер шеберміз!

(Қолыңызды алға, бас бармақты жоғары көтеріңіз.)

Олар мұнда және мұнда балғамен қағып,

(Олар жұдырықпен ұрады.)

Шегелерді соғу үшін көп уақыт қажет болды.

(Бір қолдың жұдырығын екінші қолдың сұқ саусағымен түртіңіз.)

Қисық болмас үшін,

(Алақанның шетімен аударма қозғалыстарын орындаңыз.)

Біз оны әдемі кесіп тастадық.

(Алақанды алақанға ысқылаңыз.)

Аяқтар тегістеуішпен тазаланды,

Содан кейін олар оны лакпен қаптады.

(Алақан қимылдарымен сурет салуға еліктеу.)

Үсті өрнекпен безендірілген,

(Сұқ саусақпен ауада сурет сал.)

Осылайша біздің орындық жаңа сияқты болды.

(Бас бармағыңызды алға қойыңыз.)

Арина балерина:Сіз қандай тамаша жігітсіз, сіз көп нәрсені жасай аласыз! Кәне, тезірек қозғалайық. (Барбариканың «Достық» аудиожазбасы, кіріспе 14-16 секунд).

Тәрбиеші: Балалар, о, бұл не? Біз қайда бардық? (Баба Яга дыбыстары бар аудиожазба ойнатылады).

(Тауықтың аяғындағы саятшылық суреті бар слайд).

Арина балерина:Маған қорқынышты …

(Мұғалім не болып жатқанын білуге ​​барады. Дыбыстар, сықырлау, сыбдыр естіледі, мұғалім құрал-саймандар қорабымен шығады).

Тәрбиеші: Балалар, Баба Яга құрал-саймандарды ең жақсы шебер жұмысшылардан ұрлаған екен. Мен оны қуып жібердім, бірақ бұл құралдар жиынтығымен не істеу керектігін білмеймін. Көмектесе аласың ба?

Арина балерина:Ал мен көмектесемін!

Ойын «Бұл зат кімге керек?»

Тәрбиеші:Қараңдаршы, үстелдің үстінде үлкен қорап, оның ішінде әртүрлі мамандық иелері жоғалған түрлі заттар жатыр. Сізге бір уақытта бір затты алып, мынаны айту керек:

- Бұл зат қалай аталады?

— Адамдарға қандай мамандық қажет?

— Бұл мамандықтағы адам не істейді?

- Кім айтқысы келеді? (3-4 бала қораптағы құралдар туралы айтады).

Тәрбиеші(қораптағы бір затты – қылқаламды алады): Бұл зат кімге керек, адамдарға қандай мамандық керек?

Балалар:Суретшіге.

Тәрбиеші(әдейі қате сөйлеп): Суретші ме? Ал мен шаштаразға ойладым. Шаштаразға қандай зат қажет? Оленка, кел, мына затты ал. (Оля қайшысын шығарады).

Тәрбиеші:Балалар, сен Олямен келісесің бе? Жарайсың!

- Айтыңдаршы, балалар, құрылысшыға кірпіштің орнына қайшы берсең не болады? Ол үй сала алады ма? Шаштаразға термометр берсеңіз ше? (Балалардың шығармашылық жауаптары).

(Мұғалім қорапта қалған заттар туралы айту үшін тағы бірнеше оқушыны шақырады).

Тәрбиеші:Енді осы заттарды жұмысына қажет ойыншық жасаушыларға беріңіз (экранның алдындағы үстелге қойыңыз).

(Мұғалім бір-біріне ұқсас мамандықтардың костюмдерін киген қуыршақтарды алып шығады. Ең соңында қуыршаққа арналған аяқ киімдерін алып шығады. Арина балерина жігіттерге рахметін айтып, олармен қоштасады).

Тәрбиеші:Біздің саяхатымыз әлі біткен жоқ, біз ертегілер елінен балабақшамызға оралуымыз керек. Сиқырлы сөздерді айтып, тыңдап, қайталау керек: «Біз балабақшаға сиқырлы жерді қалдырамыз - біз өз тобымызда аяқталамыз! (Осы кезде балалар алақандарын тізелеріне күшпен түсіре алады.) Апыр-ай!

Тәрбиеші: Біз қайтып келдік! Барлығы топқа кірген соң, кіші мұғалім немесе мұғалімнің өзі: «Аспазшы көмектеріңіз үшін рахмет айтуды өтінді және айранмен бірге дәмді вафли берді», - дейді. (Балалар тамақтанады).

Тәрбиеші: Балалар сендерге қалай ұнады?

Рефлексиялық-бағалау кезеңі

Тәрбиеші: Біз бүгін кіммен таныстық? Бүгін не болды? Сіз қайда саяхаттадыңыз? Сізге не ұнады?

Тәрбиеші: Балалар, күш-жігерлеріңе рахмет, бүгін бәрің жақсы өнер көрсеттіңдер!

Өлшемі: px

Беттен көрсетуді бастаңыз:

Транскрипт

1 МӘСКЕУ ҚАЛАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК БЮДЖЕТТІК БІЛІМ БЕРУ МЕКЕМЕСІ 709 ОРТА БІЛІМ БЕРУ МЕКТЕБІ МЕКТЕПКЕ ДЕЙІНГІ БІЛІМ БЕРУ БӨЛІМІ, ҚҰРЫЛЫМДЫҚ БӨЛІМ 1 Балалардың кәсіптік бағдар беру квестінің сценарийі «Магистрлік магистратураға саяхат» авторы. Су ресурстары жөніндегі директор Лидухен Ю.А. аға оқытушы Смагина М.А. мұғалімдер: Шишова О.В., Яковенко М.Л., Рощепий Е.Н. логопедтер: Иванчикова О.Н., Крупская А.Н. әлеуметтік педагог Корнеева М.А. дене шынықтыру нұсқаушысы Чегодаева С.Ю. Күні: қала Өтетін орны: ГБОУ 709 СПДО 1 орта мектебі

2 1. Түсіндірме жазба Мақсаты: мектеп жасына дейінгі балалардың бойында жұмысшы мамандықтардың әртүрлі түрлеріне деген ізетті көзқарасты қалыптастыру, білім беру ұйымындағы білім берудің әртүрлі деңгейлері арасында кәсіптік бағдар беру жұмысында сабақтастықты қамтамасыз ету. Мақсаты: балалардың аспаз, шаштараз, дизайнер, стилист жұмысының әлеуметтік рөлі туралы түсініктерін қалыптастыру; мектеп жасына дейінгі балалардың танымдық қызығушылығын дамыту; әр түрлі мамандық иелерінің еңбегінің нәтижесіне құрметпен қарауға тәрбиелеу; «Мамандықтар» тақырыбы бойынша мектеп жасына дейінгі балалардың сөздік қорын кеңейту және белсендіру; балалардың рөлдік ойындарын байыту және түрлендіру. Алдын ала жұмыс: Балалармен мамандықтар туралы әңгімелесу (аспаз, шаштараз, дизайнер және стилист); Көркем әдебиетті оқу: А.Барто «Мамандық тарихы», Д.Родари «Қолөнердің иісі қандай», Б.Заходыр «Жүргізуші» және «Тиімші», С.Чертков «Аспаз», С.Маршак «Аспаз» Корольдік сэндвич туралы баллада». Суреттерге қарадық: - Суреттегі тақырыптық сөздік: «Адам әлемі. Мамандықтар», «Адам әлемі. Қазіргі заманғы кәсіптер»; - «Мамандықтар» мектепке дейінгі мекемелерге арналған көрнекі құралдар жинағы. Біз үстел және баспа ойындарын ойнадық: «Суретші не араластырды», «Мамандықтар» оқу лото ойыны. С.Чертковтың «Аспаз» поэмасын, С.В. Михалков «Сенде не бар?» Экскурсиялар: көркемсурет студиясы, 107 балалар кітапханасы, шаштараз. Қатысушылар: мектеп жасына дейінгі 24 жастағы балалар; оқытушылар 14 адам, «1-Мәскеу оқу-әдістемелік кешені» колледжінің студенттері 6 адам; «1-Мәскеу оқу-әдістемелік кешені» колледжінің оқытушылары, «Қолданбалы қолөнер және халықтық қолөнер», «Мейрамхана ісі», «Қолданбалы эстетика» факультеттері 3 адам.

3 Кейіпкерлер: Щетка ханшайымы (мұғалім), гном Кук (мұғалім), Бұйра пері (мұғалім), Тәтті ханшайым (мұғалім). Уақыты: 1 сағат. Бейінді станциялар: 1. «Стилистке бару» 2. «Шаштаразға бару» 3. «Аспазға бару» 4. «Дизайнерге бару» Материалдар мен жабдықтар: 1. «Стилистке бару» бекеті: интерактивті панно, иллюстрациялы мольберт. , бетке сурет салу, түрлі-түсті қарындаштар, фломастер, тақырыптық трафареттер, немқұрайлылық, АКТ. 2. «Шаштаразға бару» бекеті: түрлі-түсті қарындаштар, фломастер, тақырыптық трафареттер, «Ертегі кейіпкеріне шаш үлгісін таңдау» дидактикалық пазл ойыны, балалардың шаш үлгісін, жалаңаштарды, иллюстрациялы мольберттерді модельдеуге қолданылатын тиісті құрал-жабдықтар, АКТ . 3. «Аспазға бару» бекеті: бір рет қолданылатын тамақ ыдыстары, кесетін тақтайшалар, майлықтар, термиялық өңдеуден өткен көкөністер мен жемістер, әр балаға арналған алжапқыштар мен қалпақ, салат ыдыстары, көрнекі құралдар бар мольберт, жеке гигиена құралдары, АКТ. 4. «Дизайнерге бару» бекеті: көрнекі құралдары бар мольберт, түрлі-түсті және қарапайым қарындаштар, фломастер, акварельдер, акварельге арналған F А-3, А-4 парақтары, 2, 3, 5 қылқалам, АКТ. Пайдаланылатын үй-жайлар: топ бөлмелері, музыка бөлмесі, көркемсурет студиясы. 2. Квест мазмұны мен барысы Музыка әуенімен балалар музыка бөлмесіне кіреді және жүргізуші қарсы алады. Жүргізуші: - Сәлеметсіздер ме балалар және құрметті қонақтар, бүгін бізде ерекше күн: «Шеберлер қаласы» арқылы саяхатқа шығамыз. Сізді қызықты кездесулер мен тосынсыйлар күтіп тұр. Мамандықтар еліне саяхаттау үшін 4 командаға бөлінуіміз керек. Ол үшін «Ғажайып сөмке» ойынын ойнауды ұсынамын. Балалар командаларға бөлінеді. Әр команда өзінің маршрут парағын алып, саяхатқа шығады. Баяндамашы барлық командаларды өз бағытын қарау үшін панельдің интерактивті картасына шақырады.

4 Балалар «Шеберлер қаласын» аралау үшін маршрут парақтарын алады (әр команда үшін саяхат өзінің тақырыптық станциясынан басталады) Жүргізуші: - Балалар, сендерге саяхат құтты болсын! Сиқырлы музыка естіледі, ал музыка бөлмесі сұлулық салонына айналады - «Стилистке бару» балаларды сұлулық салонында Queen Fudge қарсы алады. Королева Фондант: - Құрметті саяхатшылар, менің жұмбағымды тап: Бұл сиқыршы, бұл суретші, Қылқаламдар мен бояулар бар. Оның жұмбақ күші бар: Кімге қолын тигізсе, сол сұлу болады. (СТИЛИСТ) Помада ханшайымы: - Балалар, біздің қонақтар сендерге өз мамандықтары туралы айтып береді. Шақырылған студент-стилистер балаларға өз мамандықтары туралы айтып, боянуды, бет бояуын қалай жасау керектігін көрсетеді. Королева Фадж: - Қандай мамандықпен таныстыңыз? Стилист не істейді? Оған жұмысқа не керек? (Балалардың жауаптары).

5 Балалар Фондан патшайымынан естелік сыйлық алады – «Шаштаразға бару» спектаклі Бұйра Ертегі: - Балалар, менің атым Бұйра Ертегі. Жұмбақты тап: Қайшы мен тарақтың шебері, Әркімнің шашын жасайды. Ол: «Міне, міне! Саған өте жарасады!» (Шаштараз) Бұйра пері: - Енді қонақтарымыз айтып беретін шаштараз мамандығымен таныс боласыңдар. Шақырылған шаштараз студенттері шаштараз мамандығы туралы әңгімелейді, қыздардың шаш үлгісін жасайды: серіппелі тоқаш, желбіреген ат құйрығы, әр түрлі өрілген шаштар. Бұйра ертегі балаларды «Ертегі кейіпкеріне шаш үлгісін таңдау» ойынын ойнауға шақырады, балалар жұмбақтарды құрастырады. Бұйра пері: - Қандай мамандықпен таныстың? Шаштараз не істейді? Оған жұмысқа не керек? (Балалардың жауаптары). Балалар бұйра ертегі станциясынан кәдесый алады – «Аспазға бару» спектаклі Балаларды аспаз гномы қарсы алады. Гном аспаз: - Сәлеметсіңдер ме, балалар! Менің жұмбағымды тап: Жұмыста ойлау Котлет және компот туралы. Ол сізге қырыққабат сорпасын, картопты, палауды, квасты дайындап береді (ПІСІР). Гном аспаз: - Біздің қонағымыз аспаз мамандығымен таныстырады. Келген колледж профессоры аспаз мамандығы туралы әңгімелейді. Содан кейін Гном аспаз балаларға көкөніс пен жеміс салаттарын дайындауды ұсынады. Балалар пісірілген көкөністер мен жемістерді кесіп, оларды салат ыдыстарында араластырады; Гном аспаз: - Қандай мамандықпен таныстың? Аспаз не істейді? Оған жұмысқа не керек? (Балалардың жауаптары).

6 Балалар Gnome Cook Station-шоуынан кәдесыйлар алады «Дизайнерге бару» Балаларды ханшайым Щетка қарсы алады. Қылқалам ханшайымы: - Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мені таныдың ба? Мен, Щетка ханшайымы, сізді қажетті әрі қызықты «дизайнер» мамандығымен таныстырғым келеді. Ал жұмбақтар табу арқылы дизайнерге оның жұмысына не көмектесетінін табасыз: Ол Буратиноның суретін салып, бояйды, Жарнама мен құттықтау хат жазады. Плакаттар салудың жарқын, арық шебері... (КИІЗ ШЕБЕР). Мен үлпілдек тиіннің жүнін гуашьға аздап батырып аламын. Мен барлық суреттер мен қолөнерді өте жарқын бояймын. Мен күнді, жұмсақ жібектей жапырақтарды саламын ... (ҚЫЛҚАМ). Қылқалам ханшайымы: - Жарайсыңдар балалар! Ал енді біздің қонақ дизайнерлер өз мамандықтары туралы айтып береді. Шақырылған студенттер мен мұғалімдер дизайнерлік мамандық туралы әңгімелейді, қыздарды ландшафты дизайнер болуға шақырады және «сюжетті» гүлдермен безендіреді, ұлдар сәулетшіге айналады. Қылқалам ханшайым: - Қандай мамандықпен таныстыңыз? Дизайнер не істейді? Оған жұмысқа не керек? (Балалардың жауаптары). Балалар Кисточка ханшайымнан кәдесый алады Қорытындылау Қатысушылар мен қонақтар музыка бөлмесіне жиналады. Жүргізуші: - Балалар, сендерге біздің саяхатымыз ұнады ма? Бүгін қай қалаға бардың? Қандай мамандықтармен таныстыңыз? Болашақта қандай болғың келеді? (Балалардың жауаптары). Ойын-саяхат соңында қатысушыларға сертификаттар беріледі. Марапаттау рәсімінен кейін барлық қатысушылар мен қонақтар ортақ мерекелік көктемгі дөңгелек биде ұйымдастырылады.


МӘСКЕУ ҚАЛАСЫНЫҢ БІЛІМ БӨЛІМІ СОЛТҮСТІК-ШЫҒЫС АУДАНДЫҚ БІЛІМ БӨЛІМІ МЕМЛЕКЕТТІК БЮДЖЕТТІК БІЛІМ БЕРУ БӨЛІМІ 1491 МЕКТЕБІ (1194 БАЛАБАҚША) Балаларға кәсіптік бағдар беруді өткізу сценарийі

Семинарға қатысушылар үшін «Барлық мамандық керек, барлық мамандық маңызды» тақырыбында ортаңғы топта есту қабілеті бұзылған және еститін зақымдалған балалармен бірге ашық кіріктірілген сабақты көрсету (саңыраулар мұғалімдері,

ТИХОРЕЦК ҚАЛАСЫНЫҢ 18 «КЕМППАРҚАСА» ҚАЛАУЛЫҚ БЮДЖЕТТІК МЕКТЕПКЕ ДЕЙІНГІ БІЛІМ БЕРУ МЕКЕМЕСІ 18 АРАҚ ТҮРДЕГІ БАЛА БАҚШАСЫ ТИХОРЕТ АУДАНЫ ТИХОРЕТСКИЙ АУДАНЫ КОМПАНИЯЛЫҚ ҚҰРЫЛЫСЫ Үлкен топтағы балаларға арналған ӘБЖ конспектісі.

Новосибирск қаласы әкімдігінің білім бөлімі Калинин ауданы әкімдігінің білім бөлімі Новосибирск қаласының қосымша білім беру коммуналдық бюджеттік мекемесі «Балалар орталығы

Тақырыбы: «Аспаз мамандығымен таныстыру». (Танымдық дамыту» Орындаған: Филипова. О.А. МДҰ «ЦРР-Д\С 122» мұғалімі Мақсаты: балалардың аспаз мамандығы туралы түсініктерін кеңейту. Міндеттері: таныстыру.

1-қосымша 2018-2019 оқу жылына арналған «Түрлі-түсті алақан» қосымша жалпы дамыту бағдарламасы бойынша күнтізбелік оқу кестесі 1. Оқу жылының басы: 10.09.2018 ж. 2. Оқу жылының соңы: 31.05.2019 ж.

Балалардың танымдық және сөйлеу тілін дамыту бойынша іс-шаралар басымдықпен жүзеге асырылатын жалпы дамытушылық үлгідегі 1 «Күн» қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі.

Фурманов қаласы №1 «Түймедақ» МДҰ балабақшасының педагогикалық жобасы «Почемучки» 2 кіші тобында «Балабақша мамандықтары» Жоба авторы: Тәрбиеші: Лобуничева О.Ю. Өзектілігі Бастауыш мектеп жасына дейінгі балалар

«Комбинирленген үлгідегі 6 «Көктем» балабақшасы» коммуналдық мектепке дейінгі білім беру мекемесі 2 кіші топтағы «Сұлулық салоны» когнитивті дамыту бойынша ойын-оқыту жағдаятының қысқаша мазмұны

«Приозерский балабақшасы» МДҰ «9 аралас типті балабақша» коммуналдық мектепке дейінгі білім беру мекемесі: «Ананың сүйіктісі, ең сұлуы!» тақырыбындағы жобалық іс-шара. Тәрбиеші:

«МАМАНДЫҚ ӘЛЕМІ» ЖОБАСЫ Панченко А.Н. «Василёк» кіші тобы МКДОУ 90 «Калинка» Новосибирск 2014 ПРОБЛЕМА Екінші кіші топтағы балалардың ересектер әлемі туралы түсініктерінің төмендігі, белсенділігінің төмендігі

БАРЛЫҚ МАМАНДЫҚ КЕРЕК (сабақ конспекті) мұғалімі Кузнецова С.В., Краснояр орта мектебі 5-сынып: 4 «В» (ақыл-ой кемістігінің орташа дәрежесі) Бағыты: еңбек тәрбиесі Мақсаты: қалыптастыру

ПОРТРЕТ ӨНЕРІ Жоғары топтағы (5-6 жас) МБДОУ 99, Ростов-на-Донудағы бейнелеу өнері бойынша ашық сабақ. Мақсаты: «Бейнелеу өнері», «Портрет суретшісі» терминдерімен, түрлерімен және құралдарымен таныстыру

Мемлекеттік бюджеттік білім беру мекемесі Санкт-Петербург қаласының Приморск ауданының 73 аралас типті балабақшасы. Көркем-эстетикалық үздіксіз оқу іс-әрекетінің рефераты

Рөлдік ойынның қысқаша мазмұны Мұғалім: Юдина Надежда Александровна Білім беру саласы: әлеуметтік-коммуникативтік даму Жас тобы: үлкен Тақырыбы: «Сұлулық салоны» Мақсаты: балаларда қалыптастыру

Санкт-Петербург қаласының Колпин ауданындағы балалардың көркемдік-эстетикалық дамуын басымдықпен жүзеге асыратын 51 жалпы дамыту типті мемлекеттік бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі.

GBOU орта мектебінің Федералдық мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес мектеп жасына дейінгі балалардың көрнекі білімдерін, қабілеттерін және дағдыларын қалыптастыру DO 2. Білім беру жүйесін жаңғыртудың қазіргі бағыты көркем-эстетикалық болып табылады.

Куркинская бастауыш жалпы білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі» Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған ойын-сауық сценарийі Дайындаған: Климахина Т.В. Одо мұғалімі шілде 2015 Мақсаттар:

Кондратьева Светлана Валерьевна, Қазан қ. Авиақұрылыс ауданының «172 компенсаторлық типті балабақша» МБДО мұғалімі Мектеп жасына дейінгі балаларды туған өлкенің мәдениетімен таныстыру Аннотация. Мектепке дейінгі мекемеде

Қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі 30 «Күзгі орманда саңырауқұлақтар көп» ООД аннотациясы. Үлкен топта сурет салудан ашық сабақ («Сүңгу» әдісін оқыту)

«Менің болашақ мамандығым» тақырыбында саяхат ойыны туралы есеп беру. Ортаңғы топ 2. Тәрбиеші: Прикащенкова Мария Юрьевна. 1 қыркүйек күні ортаңғы 2 «Ара» тобында саяхат ойыны өткізілді

Қыздар тобына арналған сабақ конспектісі. «Барлық мамандық қажет, барлық мамандық маңызды» тақырыбында. Дайындық жұмысы: әртүрлі мамандықтармен таныстыру, өлеңдер мен көркем әдебиеттерді оқу, туралы әңгімелесу

Қалалық автономиялық мектепке дейінгі білім беру мекемесі жалпы дамыту балабақшасы 18 «Ертегі» муниципалдық құрылымының Тимашев ауданы Педагогикалық жобасы «Мамандықпен танысу».

Лангепас қалалық муниципалды автономиялық мектепке дейінгі білім беру мекемесі «ДСКВ 10 «Тиін» жобасы екінші кіші топ 4 «Лапушка» «Менің кішкентай Отаным» Тәрбиеші: Афлятонова Л.Ф. Көру

Муниципалды автономиялық мектепке дейінгі білім беру мекемесі 9 «Росинка» балабақшасы, Краснокаменск, Забайкалье өлкесі «Барлық мамандықтар қажет! Барлық мамандықтар маңызды!» Құрастырушы: Плужникова

«6 санын бекіту» тақырыбы бойынша тікелей ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны. Lego конструкторынан жасалған «Үйректің балапаны». дайындаған: оқытушы Буянова С.Ю. 2017. Мұғалімнің аты-жөні:

2015 жылдың 26-30 қаңтар аралығында №1678 мектепке дейінгі бірлескен кәсіпорнында «Қысқы ойындар мен көңіл көтеру» апталығын өткізу туралы есеп беру. Біздің балабақшада қысқы ойындар мен көңіл көтеру апталығын өткізу игі дәстүрге айналған. Жылдық жұмыс жоспарына сәйкес

Авторы: Кузьмина Лариса Юрьевна Материалдың атауы: сурет салу бойынша оқу іс-әрекеті (ортаңғы топ) Тақырыбы: «Ертегі қонағы» (сурет салудың дәстүрлі емес әдістерін қолдану, пенопластпен сурет салу)

«Саранск қалалық аудандық білім бөлімінің әлеуметтік саясат бөлімі» ММ әкімшілігі Саранск қалалық округінің «47 балабақша» коммуналдық автономды мектепке дейінгі білім беру мекемесі

1 Жобаның мақсаты – отбасы, анаға деген сүйіспеншілік тақырыбы төңірегінде балалардың әр түрлі іс-әрекеттерін ұйымдастыру. Жобаның мақсаты: 1. Отбасы мүшелерінің (ана мен бала) қарым-қатынасы туралы түсініктерді нақтылау. 2. Жасау

Екінші кіші топтағы ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны Тақырыбы: «Балабақша қызметкерлерінің жұмысымен таныстыру». Дайындаған: Новая Таволжанка ауылындағы «Белочка» балабақшасы» орта білім беру мекемесінің мұғалімі

Жоба: «Мұндай басқа қағаз ел». Жоба авторлары: Айтова Р.Я., Эрилина С.А. Жоба түрі: қысқа мерзімді, топтық, шығармашылық. Жобаға қатысушылар: тәрбиешілер, ата-аналар. Өтетін орны: «Балалар» БК

Ярославль қаласындағы «227 балабақшасы» МДҰ педагогикалық жобасы «Теремок» бірінші кіші тобында «Балабақша мамандықтары» Жоба авторлары: Тәрбиешілер: Алиева Елена Станиславовна Кармакова Валентина Александровна

Қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі «Жалпы дамыту бөбекжайы балалардың дене дамуы бойынша іс-шараларды басымдықпен жүзеге асыратын 30 «Крепыш» Педагогикалық жобасы.

Құрылымдық бөлімшесі «20 «Ласточка» балабақшасы ГБОУ орта мектебі 4 курс. Чапаевск Бірінші кіші топтағы тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны: «Кемпірқосаққа бару» Тәрбиеші: Елена Сергеевна Гунина

Кижеватово ауылындағы муниципалды бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі Біріктірілген сабақ тақырыбы түріндегі тікелей оқу қызметінің қысқаша мазмұны: «Сиқырлыға саяхат

Тюмень қаласының №125 балалар бақшасы балаларды дамыту орталығы муниципалды автономиялық мектепке дейінгі білім беру мекемесі 5-6 жастағы балалармен біріктірілген оқу іс-шараларының қысқаша мазмұны «ДӘМДІ КҮЗ»

Муниципалды бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі, Татарстан Республикасы Бугульминский ауданы, 8 жалпы дамыту бөбекжайы.

«Анашым, жаным» жобасы Үлкен 12 топ Орындаған: Джазова М.М. Вербицкая В.А. Жобаның мақсаты: балалардың 8 наурыз мерекесі туралы түсініктерін кеңейту. Міндеттері: 1) сыйластық пен сезімталдыққа тәрбиелеу

ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ТАБЫЛДАУ «Сиқырлы түстер» мектепке дейінгі жастағы балаларға арналған тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны, қалалық бюджет мұғалімі Сахно Антонина Геннадьевна.

«Ыдыс» екінші кіші топтағы апталық жобалық іс-әрекет Жобаның технологиялық картасы Мазмұны Түсіндіру Жоба атауы Ыдыс әлеміне саяхат Түрі Педагогикалық түрі Практикалық, топтық,

«Мамандықтар» тақырыбы бойынша жоғары топтағы балалармен ЭЭР-ді қолдану арқылы ЖКД қысқаша мазмұны Тәрбиеші Ершова И.В. Бағыттар интеграциясы: «Көркемдік-эстетикалық даму», «Танымдық даму», «Сөйлеуді дамыту»,

Орындаған МБДОУ мұғалімі «Балабақша 17 б. Озерское» Бочарова Любовь Александровна Мектеп жасына дейінгі балалардың рухани-адамгершілік бағыттағы оқу-тәрбие іс-әрекетін әдістемелік өңдеу

Мәскеу қаласының мемлекеттік бюджеттік білім беру мекемесі «Мектеп 1874» («Айстенок» мектепке дейінгі бөлімі) Жұмыс жоспары «Біз апта бойы бірге ойнаймыз» ойынының апталығы (2018 жылдың 6-9 қарашасы) Мәскеу 2018 ж.

«Өнер еліне саяхат» ҰОҚ конспектісі Бағдарламаның мазмұны. Тәрбиелік міндеттері: (мектепке дайындық тобы) Балаларға ертегі гүлдерін салуға үйрету. Жылы және суық түстер туралы білімдерін бекіту,

Әңгімелесу «Барлық мамандықтар маңызды». (жоғары топ) Мақсаты: ересектердің жұмысы туралы алғашқы түсініктерді қалыптастыру. Міндеттері: 1. Балалардың үлкендердің мамандықтарына деген құштарлығын дамыту. Әр мамандықтың маңыздылығын көрсетіңіз

«Біздің Жер» 4-5 жас аралығындағы жалпы дамытушылық бағыттағы топтағы кіріктірілген сабақтың қысқаша мазмұны Құрастырған: Тәрбиеші: Иванова Н.С. Педагог-психолог: Исаева С.А. Котовск 2012 Құрастырушылары:

Үлкен топтағы сыртқы әлеммен танысуға арналған тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны. Тәрбиеші: Наталья Борисовна Мироян Тақырыбы: «Ересектер еңбегімен таныстыру: құрылысшы мамандығы»

«247 балабақша» коммуналдық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі 660112 Красноярск, Воронова к-сі 3 «А», т. [электрондық пошта қорғалған]«Кітап апталығы» жобасы Ортаңғы топ

«46 балабақша» коммуналдық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі Самара Бейнелеу өнері (сызу) және дамытудағы тікелей оқу қызметінің рефераты

Қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі 3 «Ромашка» балабақшасы «Көркемдік-эстетикалық дамыту» білім беру ауданы «Сәндік сурет» секциясы. Ұйымдастырылған қорытынды

«Шекарасыз балалық шақ» білім беру холдингі» Бастауыш орта мектебі» коммуналдық бюджеттік білім беру мекемесі

Балон Светлана Николаевна, оқытушы, Емцова Ирина Васильевна, оқытушы, МАДОУ «CRR д/с 23 «Ромашка», Г.О. Ступино, Мәскеу облысы Кішкентай балалардың танымдық және зерттеушілік қызметі

Самара облысының мемлекеттік бюджеттік білім беру мекемесінің құрылымдық бөлімшесі, Самара облысы Отрадный қаласының 4-ші орта мектебі «3-балабақша»

ЖОБАЛЫҚ ЭНЦИКЛОПЕДИЯЛЫҚ КӘСІПТІКТЕР А-ДАН Я ДЕЙІН Кәсіби еңбектің беделін, станоктағы жұмыс беделін, жалпы кез келген кәсіптік жұмыстың еңбек беделін арттыру қажет. Бұл бар болған жағдайда ғана жасалуы мүмкін

Новосибирск қаласының «398 «Қарлығаш» аралас үлгідегі балабақшасы» коммуналдық мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі «Табиғат әлеміне саяхат» ортаңғы топтағы квест ойындарының қысқаша мазмұны Әзірлеуші:

«Менің отбасым» тақырыбында 5-7 жастағы балалармен әңгімелесу «Менің отбасым» МБДОУ «10 «Сәби» балабақшасының тәрбиешісі Федюшкина Е.Б. Мичуринск-Наукоград 2017 Мақсаттары: балаларда отбасының адамдар ретіндегі құрамы туралы түсінік қалыптастыру,

«Халық қолөнері» ұзақ мерзімді жобасы (жоғары топ балалары үшін) Құрастырған: бейнелеу өнері мұғалімі Гаврилюк Н.И. Осы жоба аясында мектеп жасына дейінгі балалар Городец, Гжельмен танысты

МКДОУ балабақшасы «Радуга» ЖКД білім беру аймағы «таным» тақырыбы «Мамандық шаштараз» ортаңғы топ Педагог Познякова И.П. GCD білім беру саласы «таным» тақырыбы «Шаштараз мамандығы»

Курск қаласының «92 аралас үлгідегі балабақшасы» коммуналдық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі Топтағы «Көңілді ұя салатын қуыршақтар» тақырыбындағы тікелей оқу іс-шараларының қысқаша мазмұны

1 Дәстүрлі емес әдіспен «Аяз өрнектер» тақырыбына сурет салу Білім беру салаларының интеграциясы: көркемдік-эстетикалық даму, танымдық даму, сөйлеуді дамыту, әлеуметтік-коммуникативтік.

Сабақтың қысқаша мазмұны: «Третьяков галереясына саяхат» Жас тобы: 7-10 жас Балалар саны: 12 Тақырыбы: «Третьяков галереясына саяхат» Мақсаты: Шығармашылық, жоғары интеллектуалды тәрбиелеу

Инна Чистякова
«Шеберлер қаласына саяхат» дайындық тобына арналған сабақты қорытындылау

Дайындық тобына арналған сабақты қорытындылау« Мастерлер қаласына саяхат» .

Мақсат: халық мәдениеті мен салт-дәстүріне, ауызша халық шығармашылығына деген сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу; көркемдік талғамын, шығармашылық дербестігін дамыту, техникалық дағдыларын жетілдіру.

Тапсырмалар: өнер туындыларына эстетикалық көзқараспен қарау қабілетін қалыптастыру. Сұлулықты жасауға қатысуға ынталандыру, көркемдік сезім мен талғамды, өнерге деген сүйіспеншілікті және оны түсіну қабілетін дамыту. Өз бетінше шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Материалдар: төртбұрышты мата бөліктері, жіп.

Сабақ барысы:

Жігіттер! Бүгін бізде ерекше нәрсе бар сынып! Қараңдаршы, бүгін бізге қанша қонақ келді! Бәрімізге сәлем айтайық. (музыкалық сәлемдесу)

(Интерактивті тақтада ескінің суреті бар слайд пайда болады қалалар)

Мына суретке қараңызшы.

Мұнда не көрсетілген?

Мына суретке қарап, бұл үйлерде қандай адамдар тұратынын болжай аласыз ба? (ерекше адамдар, күлкілі, т.б.)

Неліктен олай ойлайсың?

(Үйлер жарық, көңілді)

Балалар, мына сұлуда қалаОнда керемет, талантты адамдар өмір сүрсе керек шеберлер.

Осыған кіргіңіз келе ме? қала?

(күзетшілер пайда болады)

Назар аударыңыз! Назар аударыңыз! Шеберлер қаласы қонақтарды шақырады!

Осыған барайық қала, ал серуендеу әрқашан әнмен қызықтырақ. (олар әнге қарай залда жылан сияқты жүреді «Ашық жерлерде бірге серуендеу қызықты»)

Жақын жерде екі күзетші тұр. Тоқта, тоқта! Күте тұрыңыз! Қақпаның ашылуы үшін еңбек және туралы мақал-мәтелдерді еске түсіріңіз шеберлік:

Мақал-мәтелдердің нұсқалары және айту:

Не шебері, жұмыс осындай.

Жақсы қолдардан ештеңе қашып құтылмайды.

Жұмыстағы шеберлер көрінеді.

Кез келген жұмыс шеберді мақтайды.

Жерді күн бояйды, адам еңбегі.

Еңбек нәр береді, жалқаулық бұзады.

Ештеңе болмаса, кешке дейін күн жалықтырады.

Жұмыс істеп үйренгендер бос отыра алмайды.

Жарайсың! Кіріңіз!

Иә, балалар, олар шынымен де осында тұрады. шеберлер, Мен үй иесімін қалалар, бұл менің көмекшілерім. Жүр, мен саған бәрін айтамын.

Міне, қыш ыдыс шеберхана. Мұнда әдемі өнімдерді қараңыз.

Олар неден жасалған деп ойлайсыңдар? (балшықтан жасалған).

Білесіз бе, балшық - бұл табиғаттың бізге берген керемет материалы.

Мұндай заттардың қалай алынатынын білесіз бе?

(Олар балшық алып, оны қалыпқа келтіріп, бірнеше күн ағаш үстелдерде кептіріп, содан кейін оны күйдірді.) Бұл тағам менің назарымды аударды. Ол не деп аталады?

Дұрыс Гжель, Гжель тағамдары тек көк және ашық көк бояумен боялған. Мұндай тағамдар әлемнің ешбір жерінде жасалмайды. Неліктен адамдар Гжельді жақсы көреді? Гжельдіктердің өздері олардың аспаны Ресейдің еш жерінде болмағандай көк, көк деп айтады. Сондықтан олар бұл көкті ақ фарфорға ауыстыруды шешті - сұлулық, және бұл бәрі!

Ақ саз, ақ фарфор,

Көк бояу, көк өрнек.

Мен оған әрең қараймын тыныс алу:

«Ой, сен қандай жақсысың Гжель»!

Енді сол туралы ән айтайық «Гжель»

(ән орындалады)

Жарайсың! Келесіге көшейік шеберхана.

Бұл ағаш өңдеу шеберханасы.

Қараңызшы, қандай заттар шеберлер ағаштан жасаған. Осы элементтерді атаңыз (қасық, тостаған,...)Мұның бәрін бір сөзбен қалай атауға болады? Дұрыс: ыдыс-аяқ, яғни күнделікті қолданылатын тұрмыстық заттар.

Олар қалай шығады?

(Жұмсақ ағаш алыңыз (төкпе, алдер, линден).Содан кейін дайындамалардан қасықтар, тостағандар, кеселер айналдырылды). (Бұйымдар кептірілді, әйтпесе ағаш жарылып кетуі мүмкін; кептіруден кейін бұйымдар тегістеуішпен тазаланады және кептіру майымен жабылады).

(Содан кейін олар оны бояйды). -

Бұл заттардың қандай өрнектермен безендірілгенін егжей-тегжейлі қарастырайық? (Балалардың жауаптары)

Иә, жидектер, гүлдер, жапырақтар, шөптер бар.

Бұл суреттің аты қалай? (Хохлома)

Хохлома суреті сиқырлық сияқты,

Ертегі әнін өзі сұрайды.

Әлемнің ешбір жерінде мұндай гүлшоғырлар жоқ,

Біздің хохлома - барлық кереметтердің ең кереметі.

Қасықтар, қасықтар, боялған қасықтар,

Мен аздап ойнағым келеді

Жүр, қасықтарды бөліп ал!

Дауысты, ойылған, боялған қасықтар!

Балаларды биге шақырамыз.

Бізді жалғастырайық шеберлер қаласы бойынша саяхат. келдік мата шеберханасы. Қараңызшы, олардың барлығы қалай ерекшеленеді. Бірақ оларда ортақ нәрсе бар, олардың барлығы қалай ұқсас? (Және олар ұқсас, бұл барлық маталар жіптерден тоқылған). Барлық жіптерді соншалықты әдемі және берік тоқылған кім?

(тоқыма станогындағы тоқымашылар).

Олар жіптерді қайдан алады? (жіптер мақта және зығыр талшықтарынан иірілді, бірақ иіру алдында зығыр таралады - оның сабақтары жеке талшықтарға бөлінген). Содан кейін талшықтарды жіптерге айналдырып, олардан маталар тоқылған.

Мұнда қандай әдемі, алуан түрлі бұйымдар бар. Әр шеберіБарлығына ұнайтындай өнімімді жақсы жасауға тырыстым.

болғың келе ме шебер? Сіз өзіңіздің талантыңызды осында көрсеткіңіз келе ме? шеберхана?

Кіріңіз, орындарыңызға отырыңыз және жұмысқа кірісіңіз. Бүгін біз халық ойыншықтары – амулет жасаймыз. Оларды балалар ғана емес, сонымен бірге үлкендер де жақсы көретін, олар қорғап, сақтап, үйге бақыт әкелді деп есептелді.

(Балалар тыныш музыкамен жұмыс істейді, мұғалім үстелдер арасында жүріп, көмектеседі).

Маған кел. Өзіңіз таңданыңыз және қонақтарыңызға ойыншықтарыңыздың қаншалықты әдемі екенін көрсетіңіз.

Қызғылт қоян, ұзын құлақ,

Сен менің сүйікті ойыншығым боласың

Серуеннен үйге қайтайық,

Бүгін менімен ұйықтайсың.

Жарайсың, сен нағызсың шеберлер.

Балалар, бүгін қонақтарға ойыншықтар берейік.

Әр адамды есте сақта

Бұл жұмыс жақсы нәрсе,

Қолөнерімізді түсіну

Қатты тырысу

Жасау, ойлап табу, батылдық жасау

Және қиялдауға еркін болыңыз

Біздің қолөнершілер қаласы

Бәрі өзіңе байланысты екенін біл!

Біздің Мастерлер қаласы жабылады, бізге қайтатын уақыт келді! Келесі кездескенше!

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Дайындық түзету тобындағы «Шыны қалаға саяхат» сабағының қысқаша мазмұныМақсаты: Шыныдан жасалған заттар және шынының қасиеттері туралы түсініктерін бекіту. Есте сақтау, зейін, сөйлеу, қиялын дамыту.

Ортаңғы топтағы қорытынды тәрбиелік іс-шара. «Шеберлер қаласына саяхат»Мақсаты: Балалардың халық ойыншықтары туралы білімдерін бекіту. Сәндік-қолданбалы өнер объектілеріне қызығушылық пен эмоционалды реакцияны дамыту.

«Шеберлер қаласы» ашық сабағының қысқаша мазмұныРесей әдемі және қолөнершілерімен танымал. Мақсаты: Балалардың халық қолөнері туралы түсініктерін жинақтау және жүйелеу; ерекшеліктерімен таныстыру.

«Санкт-Петербург қаласы, сүйікті қала» дайындық тобындағы сабақтың қысқаша мазмұныМақсаты: балаларды Санкт-Петербург қаласымен олардың туған қаласы ретінде таныстыруды жалғастыру. Міндеттері: балалардың Санкт-Петербург, қалай туралы білімдерін бекіту.