«Әдептілік» және сабақ тақырыбы бойынша презентация. Презентация «Әдептілік сыпайылыққа тәрбиеленеді Осы презентацияның мәтіні

Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасаңыз және оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтағы жазулар:

Әдептілік АБС Дайындаған: «Шварцевский балабақшасы» МКДО мұғалімі Нечипорович Валентина Евгеньевна

«Адамдарға қуаныш сыйлау үшін мейірімді және сыпайы болу керек».

Мақсаты: Балалардың әдептілік ережелері, жылы сөздер және оларды қолдану туралы білімдерін кеңейту

Әдепті сөздер Бір-екі емес, Еске ал да біл Бұл ғажайыптар даңқ!

Жарқыраған күн қайтадан көтерілді. Ал сіз айтуыңыз керек... (Қайырлы таң.)

Кездескен кезде күні бойы қайталауға ерінбейміз... (Қайырлы күн)

Сіз жолда бір досыңызды кездестірдіңіз. Оның жанынан өтіңіз, ұялмаңыз және немқұрайлы болмаңыз және оған мейірімділікпен айтыңыз ... (сәлем)

Сіз досыңызды көп жылдар бойы көрмедіңіз, кездескен кезде оған «Сәлем!» деп айқайлаңыз!

Егер сіз бірдеңе сұрасаңыз, ешқашан ұмытпаңыз: әрқашан әдепті болыңыз және айтыңыз ... (өтінемін)

Егер сізге біреу көмектессе, айтуды ұмытпаңыз... (рахмет)

Дастарханның уақыты келді, тамақтың бәрі жиналды. Барлығына тілектеспіз... (Тәбетіңіз жақсы)

Сіз түшкірдіңіз бе? Ары қарай - Бірге айтайық... (Сау болыңыз)

Досты бағалап, қорғау керек. Қоштасарда айт... (Қайтадан кездескенше!)

Енді қоштасатын кез келді, Баршаға дауыстап айтайық... (Қош бол!)

Егер сіз көршіңізді байқаусызда итеріп жіберсеңіз, ол торды еденге түсіріп жіберді, жауап беру үшін көп күтпеңіз, қатты айтыңыз ... (Кешіріңіз, өтінемін!)

Күн батып кетсе, ағаштар алтын түске боялады, Танысатындардың бәрі кездессе... (Қайырлы кеш.)

Кеш. Біз шынымен ұйықтағымыз келеді. Барлығына айтайық... (Қайырлы түн.)

Кешір мені, өтінемін, кешір мені, ашуланба, Бейбітшілік символы - көгершіндер көкке ұшсын! Енді ұрысып қалмайық, Ешқашан болмаймыз, Татуласайық талай жылдар! Реніш ашулы болсын, бұл не үшін? Ол қайтып келмесін, ол бізді ұмытады!

Біз қоштасып, бәрі үйге қайтпас бұрын мен қоштасқым келеді және сонымен бірге сыпайы болуларыңызға тілектеспін. Сиқырлы сөздерді ұмытпа, Достарыңмен жылы сөзбен сөйлесе аласың.


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

Әдептілік әдептілік арқылы тәрбиеленеді.

«Барлық ойшылдар, менің ойымша, тәрбие бесіктен басталуы керек деген қорытындыға келді» Н.И. Пирогов...

Балабақшада біз тәрбиешіміз, сыпайылыққа тәрбиелеуге ерекше көңіл бөлеміз,...

«Әдептілікке сыпайылық тәрбие береді» Ата-аналарға ұсыныс

Әдептілікке тәрбиелеуде балалық шақтан алғашқы өркендер басталады. «Тұқымдай, ру сияқты» деуі бекер емес...

«Сыпайылыққа сыпайылық тәрбие береді» (ата-аналарға ұсыныс) Тәрбиеші: Елена Станиславовна Койносова. Кропоткин қаласы МАДОУ ЦРР №14 балабақшасы

Слайд 1

«Сыпайылық туралы сөйлесейік» дәрісханасы «Мәскеу мәдениетінің даму тарихы» ММ Ағылшын тілін тереңдетіп оқытатын орта мектеп №1371 ЖАҚ Мәскеу қаласы Жетекшісі: Кузякова Г.В.

Слайд 2

Сабақтың тақырыбы: «Әдепті кім ойлап тапты» «Сәлем беруді білеміз бе?» «Сыйлықтарды қалай беруге және алуға болады» «Ал шымылдық көтеріліп, шу шығарады» «Телефон этикеті» «Біз қонаққа барамыз» «Адамға әдемі болу керек пе?» «Олар сендерді киімдерімен қарсы алады...» «Иә, аты-жөні бір үзім емес».

Слайд 3

«СӘЛЕМ ДЕП БІЛЕМІЗБЕ?» «Сәлеметсіз бе!» - біз бұл фразаны қаншалықты оңай және әдеттегідей айтамыз және біз оған оңай жауап береміз. Бірақ, егер бізді: «Бүгін тамақ іштің бе?» деп қарсы алса, қандай таңғалар едік? немесе «Малыңыз сау ма?» Бірақ бұл бір-бірімен кездескен Ежелгі Қытай, Моңғолия және Мысыр тұрғындарының арасында алмасатын сөз тіркестері. . . Адамдар қандай сәлемдесуді қолданады! Отшашу! Ciao! Ассалаумағалейкум! Қалай істеймін!..» «Мәскеу мәдениетінің даму тарихы» мектеп мұражайының оқытушысы, Музей кеңесінің мүшесі, 8-сынып оқушысы Анна Филимоненко 2-сынып оқушыларымен сабағын осылай бастайды. Сыныптарға оқиғаны суреттейтін және оны қызықты және түрлі-түсті ететін арнайы карталар дайындалды.

Слайд 4

«Мен сені көремін!» деген сөздермен Зулулар кездескен кезде алмасты. Африканың басқа тұрғындарының бір тайпасы барлық жағдайларға сәлемдесуді ойлап тапты:

Слайд 5

Отырғанда, тұрғанда, жатқанда, бақытты, бақытсыз, т.б. Кішкентай африкалықтар мұның бәрін үйренген кезде олардың қандай болғанын елестетіп көріңізші. Ал сіз оны араластыра алмайсыз. Бұл ежелден жаман әдет болып саналған

Слайд 6

Іскерлермен амандасу Туыстармен осылай амандасады Достар осылай амандасады Ер адам ханыммен осылай амандасады

Слайд 7

Слайд 8

Сонотриандықтар мен Экимостар мұрындарымен амандасады БРИТАНИЯЛАР ДЕНСАУЛЫҚТЫ ҚАЛАЙ АЙТТЫ Әртүрлі сәлемдесулермен танысу балалардың үлкен қызығушылығын тудырады. Содан кейін лектор студенттерді жұпқа бөлініп, бір-біріне сәлемдесуді ұсынады. Жігіттердің қиялында шек жоқ

Слайд 9

1-жағдаяттық тапсырма Бір бала «бұл сәлемдесулер» қиындықтан басқа ештеңе емес деп шағымданды. «Мен, - дейді ол, - олардан көп ұзамай қобалжыймын. Көшеде танитын адамды сағынып қалмас үшін басымды бұрып қоямын. Мен сені көрген бойда «Сәлем!» деп айқайлаймын. Олар да маған сөгіс айтады: «Сен қандай мәдениетсізсің, Кеша, бұл өте қорқынышты!» Оның қалай сәлемдескенін білесің бе?... Кеша аллеямен жүгіріп келе жатыр: қолы қалтасында, қалпағы көзінен төмен, жағасы көтеріліп, аяғы қаңылтырды теуіп жатыр. Сізге қарай мектеп медбикесі келе жатыр. Жүріп келе жатып, «бер» немесе «бұра» деп көңілді айқайлап, жүгіре жөнелді. Ол жай ғана қолын лақтырып, ауыр күрсінді: «Олар оларды үйретеді және үйретеді, бірақ оның пайдасы аз». Сұрақ: Кеша не істеді? Сұрақ: Үлкені мен кішісі кездессе кім бірінші амандасады? Ұл мен қыз? Кім бірінші қолын береді?

Слайд 10

2-жағдаяттық тапсырма Сіз досыңызбен көшеде келе жатырсыз. Ол сіз танымайтын адаммен амандасып, кідірді. Сізге сәлем айтуым керек пе? Жауап: Иә. Сондай-ақ жиі кездесетін адамдармен (наубайханадағы сатушы, көрші ғимараттың тұрғыны, басқа сыныптарда сабақ беретін мұғалім) таныспасаңыз да, амандасу міндетті болып табылады. 3-жағдаяттық тапсырма Сіз автобусқа кіріп, автобустың соңында достарыңыздың тұрғанын көрдіңіз. Мен оларға сәлем айтуым керек пе? Қажет болса, қалай? Жауап: Егер сіз автобуста, кітапханада, көшенің арғы бетінде достарыңызды көрсеңіз, олар сізді байқаған болса, амандасыңыз. Әрине, айқайлаудың жөні жоқ. Сөздер ым-ишарамен, күлімсіреумен, иілумен ауыстырылады.

Слайд 11

Сабақ барысында балаларға сәлемдесудің жетіспейтін сөздерін енгізу қажет болатын карточкалар бойынша тапсырмалар беріледі

Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасаңыз және оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтағы жазулар:

Жданова Н.Д. Кіші топ мұғалімі Әдептілік

Әдептілік дегеніміз не? «Сыпайылық» сөзі ескі славян тілінен шыққан «веже», яғни «сарапшы». Әдепті болу дегеніміз – өзін қалай ұстау керектігін білу. Әдептілік – бұл адамдарға деген құрмет күнделікті мінез-құлық нормасы және басқалармен қарым-қатынас жасаудың үйреншікті тәсілі болып табылатын адамның адамгершілік қасиеті. Оған мыналар жатады: зейінділік, барлығына ізгі ниет таныту, қажет болған адамға қызмет көрсетуге дайын болу, достық, нәзіктік, әдептілік, қарапайымдылық.

Әдептілік сөзінің шығу тарихы Әдептілік Әдептілік

Бұл сөздерді қандай жағдайда қолданамыз? Ризашылық қоштасу сұрауы кешірім сұрау сәлемдесу

Сиқырлы сөздер. Қандай сөздерді сиқырлы деп атайды деп ойлайсыңдар? Неліктен? Рахмет Кешіріңіз Өтінемін Кешіріңіз Сәлем Рахмет Бұл сөздер біздің сөзімізді жағымды, жылы, достық етеді.

Сәлеметсіз бе. Мен досыма айтамын: «Сәлеметсіз бе! «Және ол: «Тамаша!» деп жауап берді. «Бұл жерде жаман ештеңе жоқ, екі сөз де жарасады. Үлкеніне, егер оны кездестірсек, алдымен «Сәлеметсіз бе!» «Біз сөйлеп жатырмыз. Сізге зор денсаулық (денсаулық) тілейміз.

Сау болыңыз. « Сау болыңыз! " - Біз қоштасамыз; Міне, осыны айтамыз, алда әлі күндер бар, Жаңа кездесулер көп! «Қош бол» - яғни. қайта көреміз деп үміттенеміз. Сау болыңыз. Сау болыңыз. Кездескенше.

Бір-екі сыпайы сөз жоқ, Осы ғажайып сөздерді есте сақта, біл! Рахмет өтінемін Неліктен біз «рахмет» дейміз? Мүмкін, «өтінемін» деген сөзден бас тарту керек пе? Олардың біз үшін жасағанының бәрі үшін. Біз оны минут сайын қайталаймыз. Ал біз еске түсіре алмадық, Жоқ, мүмкін, «өтінемін» деген сөзсіз Кімге қанша рет айтылды... Біз өзімізді жайсыз сезінеміз.

«Сіздердің әрқайсысыңызда сиқырлы күш бар – сөздеріңіз бен іс-әрекеттеріңіздің күші» В.Осеева

Біз қоштасып, бәрі үйге қайтпас бұрын мен қоштасқым келеді, Сізге бір уақытта тілек білдіремін, Әдепті болуыңыз үшін, Сиқырлы сөздерді ұмытпаңыз, Достарыңызбен жылы сөздер айтыңыз.

Жұмбақтар қоянды кездестіріп, көрші кірпі оған: «...» СӘЛЕМ!!!

Ал оның үлкен құлақты көршісі: «Кірпі, ....» деп жауап береді. Сәлеметсіз бе!

Камбала дүйсенбіде сегізаяққа жүзіп кетті, ал сейсенбіде қоштасарда оған: «.....» Қош бол!

Жағадан келе жатқан құйрық құртты түсіріп жіберді, ал ем үшін балық оған: «...» Рахмет!

Гиппопотам мен піл, маған сеніңіз, есіктен бірге сыймайды. Кім әдепті болса, енді СЕНІҢ соң: «Тек...» дейді!

Гүндей патша Иванға құтқару үшін бес шеге берді, Иванушка патшаға: «...» Рахмет!

Жарайсың! Назарларыңызға рахмет!


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

Бұл материал «Әдептілік» тақырыбы бойынша тәрбиешілерге арналған. Көрнекі презентация балаларды мақал-мәтелдермен таныстырады және олардың мағынасын түсіндіруге көмектеседі....

«Мейірімділік пен сыпайылық туралы сөйлесейік» тақырыбында ата-аналарға арналған интерактивті ашық бос уақыт1. Ұйымдастыру сәті (Слайд No 1) Таңертең қабақ түйсек, Мейірімділік жарар, балалар, жиналыңдар, Бірге...

Презентацияны жеке слайдтар арқылы сипаттау:

1 слайд

Слайд сипаттамасы:

Әдептілік сыпайылыққа тәрбиеленеді ортаңғы топта ата-аналар жиналысы ақпан 2015 ж

2 слайд

Слайд сипаттамасы:

Этикет – адамдарға деген қарым-қатынасқа қатысты мінез-құлық ережелерінің жиынтығы (басқалармен қарым-қатынас, үндеу және сәлемдесу формалары, қоғамдық орындарда өзін-өзі ұстау мәнері). Әдептілік – әдепті қолдану тәсілі. Баланы әдептілікке тәрбиелеуде ең бастысы – үнемі жақсы үлгі болатыны белгілі.

3 слайд

Слайд сипаттамасы:

Ата-аналар бала үшін тюнинг болып табылады: олар қалай естіледі шынайы білім жаттығуларда емес, ережелерден тұрады. (Дж. Руссо) ол осылай жауап береді.

4 слайд

Слайд сипаттамасы:

Сәлемдесу. Ең алдымен үлкендердің өздері әдепті болуы керек. Көптеген ата-аналар балаларын қол бұлғап, «қош бол» деуге үйретеді. Бірақ бала да жиі сәлемдесу керек болады: отбасына, достарына, тәрбиешілеріне және мұғалімдеріне. Бала кезіңізден осы пайдалы дағдыны қуыршақтармен және қонжықтармен ойын түрінде жаттықтырыңыз. Әртүрлі жағдайларды ойнаңыз. Осылайша бала сәлемдесуді тезірек үйренеді. Балаңызбен «дүкен», «қонақтар», «аурухана», «мектеп» ойынын ойнаңыз. Көршілермен, таныстармен кездескенде, сәлем айтыңыз. Ал ер балаларды кездескенде қол алысуды үйретуге болады. Бұл ерлер үшін ерекше ырым. Ал әкесі ұлына ер адамдар қалай амандасатынын көрсете алады. Өйткені, балалық шағында әке балаға үлгі болады. Ересектер балаларға нені үйрету керек?

5 слайд

Слайд сипаттамасы:

«Рахмет» деп айтыңыз. Нәрестеге жиі сыйлықтар мен тәттілер беріледі. Жақсылық жасағаны үшін алғыс айту және «рахмет» айту әдетке айналғанын еске түсіріңіз. Егер бала әлі кішкентай болса және бейтаныс адамдардан ұялса, оны үнсіз қалдырғаны үшін сөкпеңіз, бірақ оған өзіңіз рахмет айтыңыз. Балаңызбен ойнаңыз және оған сиқырлы сөзді айтуға үйретіңіз. Кітаптарды оқыңыз, біреуге мейірімділік үшін алғыс айтудың нақты мысалдарын көрсетіңіз. «Өтінемін» деп айту. Бала бұл сөзді жиі естісе, оны өзі айтады. Бұл сөзді үйде, дастарханда әңгімеңізде қолданыңыз. Ойын кезінде балаңызға сыпайы түрде нан, қасық немесе басқа нәрсе беруін сұраңыз, басқа баладан ойыншық беруін сыпайы түрде сұраңыз; Немесе балмұздақ сатып алғанда, сөз тіркесінің басындағы «өтінемін» сөзін ұмытпаңыз.

6 слайд

Слайд сипаттамасы:

«Кешіріңіз» деп айтуды үйреніңіз. Бала «кешірім» сөзі татуласу қадамы екенін түсінуі керек және оның көмегімен сіз ренжіткен адаммен қарым-қатынасты жақсартуға болады. Бұл, бұл сөз, тіпті зардап шеккендерге дәрі. Егер сіз өзіңіз байқамай балаңызға айқайласаңыз, одан кешірім сұраңыз, осылайша сіз балада үлкендердің кейде қателесетінін түсініп, оны мойындайсыз. Егер бала сізді тыңдамаса, сізді ренжіткендей етіп көрсетіңіз. Біраз уақыттан кейін сіздің балаңыз кешірім сұрайды.

Слайд 7

Слайд сипаттамасы:

Кедермеңіз. Әңгімелесу кезінде адамды соңына дейін тыңдап, жауап бермес бұрын оның сөзін аяқтауға мүмкіндік беру керек. Мұны балалармен диалог кезінде де байқау керек. Және үлкендердің сөзін бөлмеуге үйретіңіз. Егер сіздің балаңыз назар аударғысы келсе, оны ым-ишарамен істеуге үйретіңіз: оның бірдеңе айтқысы келетінін бірден түсінуіңіз және қолыңыз бос кезде оған жақындай алуыңыз үшін қолыңызды бұлғаңыз немесе оның қолын ұстаңыз. Ересектер сөйлескенде жақсы емес, бірақ бала үнемі өзіне назар аударады, сұрақтар қояды немесе сізді алаңдатуға тырысады. Кейбір өте маңызды ақпаратты қоспағанда.

8 слайд

Слайд сипаттамасы:

Басқаларды көпшілік алдында талқыламаңыз. Кейде ата-ананы ыңғайсыз сезінеді, себебі бала, мысалы, көшеде қара терісі бар немесе физикалық кемістігі бар адамды көріп, айқайлап, оны нұсқап, анасына ағасының неге қара екенін сұрайды. Балаңыз бірдеңе сұрағысы келсе, басқалардың назарын аудармай өз сұрағыңызды қою керектігімен келісіңіз. Басқа адамдардың сыртқы түрін дауыстап талқылау әдетке жатпайтынын түсіндіріңіз: бұл олар үшін жағымсыз, ал бала үшін бұл жағымсыз дәмнің белгісі.

Слайд 9

Слайд сипаттамасы:

Әлсіздерге жол беріңіз. Өзіңіздің жеке үлгіңізбен балаларыңызға өз орнын әлсіздерге беруге үйретіңіз: қоғамдық көліктегі қарт адамдар, кезекте тұрған сәбиі бар әйел, ұлыңызға өз орнын қызға беруді айтыңыз. Дүкенге кірген кезде басқа адамға есікті ұстаңыз. Баланың құлағына көмек туралы ескертуді сыбырлай аласыз (әжеңізге азық-түлік салынған дорбаны тоңазытқышқа апаруға көмектесті, бәліш кесіңіз. Басқа үйдің ережелерін құрметтеңіз. Балаларды бала кезінен қоғамдық орындарда ұстауға үйрету керек. Барлық жерде мінез-құлық ережелері бар, театрда, мұражайда, Сіз айқайлай алмайсыз немесе жүгіре алмайсыз, бірақ сіз мұны ойын алаңында немесе саябақта жасай аласыз, сіз төсекке секіре алмайсыз барған кезде.

10 слайд

Слайд сипаттамасы:

Аузыңызды жабыңыз. Айналаңыздағы адамдардың денсаулығын құрметтеу және жөтелгенде, есінегенде немесе шайнағанда аузыңызды жабу әдептілік және қауіпсіздік шарасы болып табылады. Басқаларға мейірімділік пен мейірімділік - бұл «алтын ереже». Бұл ереженің эмпатияға көп қатысы бар. Бұл балаларыңызға үйрету керек бірінші ережелердің бірі. Бұл оларға достар табуға және өмірлік жағдайларды жақсы түсінуге көмектеседі. Басқаларға көмектес. Бұл ереже алтын ережемен тығыз байланысты. Қажет болса, сіздің балаңыз басқаларға көмектесуге дайын болуы керек.

11 слайд

Слайд сипаттамасы:

Ережелерді орындаңыз. Бұл соңғы ереже негізгі, бірақ міндетті. Билікті құрметтеу де әдептіліктің көрінісі және сіздің балаңыз мұны білуі керек. Осы қарапайым ережелердің көмегімен сіз балаңызға этикет ережелерін үйрете аласыз, бірақ бұл ережелер тізімі түпкілікті дегенді білдірмейді, оған өзіңіз сәйкес келетін нәрсені қоса аласыз.

12 слайд

Слайд сипаттамасы:

Ата-аналарға арналған жадынама «Балаңыздың сыпайы болуына қалай көмектесуге болады» Әрқашан өз сөзіңізде сыпайы «сиқырлы» сөздерді қолдануға тырысыңыз. Сіз үлгі алатын жарқын үлгі екеніңізді ұмытпаңыз. Баланың айналасындағы туыстарыңызды сыпайы сөздер сіздің отбасыңызда қалыпты жағдай екеніне сендіру. Балаңызға «сиқырлы сөздердің» күші туралы айтыңыз. Әрқашан балаңызға сәлем айтып, қоштасыңыз. Сәлемдесу мен қоштасудың әртүрлі формаларын қолдануға тырысыңыз (қайырлы күн, қайырлы таң, баршаңызға жақсылық, жақында кездескенше, бәрі жақсы т.б.). Балаңызға сыпайылықтың негізгі ережесін үйретіңіз: сол күні бірінші рет көрген адаммен әрқашан және барлық жерде сәлемдесу. Ұмытпаңыз: сыпайылыққа үйреткен кезде әрқашан сыпайы болыңыз!

Слайд 13

Слайд сипаттамасы:

Әдепті адамды тәрбиелеу ережелері Ұлыңыз бен қызыңыздың адамдық қадір-қасиетіне нұқсан келтірмеңіз. Оның алдында дөрекі сөздер айтпаңыз, оған жүгінген кезде одан да аз. Жазаның физикалық әдістерін қолданбаңыз. Ұсақ-түйек нәрселерге бітпейтін пікір қалдырмаңыз. Балалардың тәуелсіздігін ынталандыру. Талаптарыңызда бірауыздан және дәйекті болыңыз. Баланың көзінше келіспеушілік білдірмеңіз. Балаңызға талап қоймас бұрын, оны өзіңізге қойыңыз. Баланың өмірі мен мәселелеріне қызығушылық танытыңыз - еліктеу арқылы ол жақын арада сізге қайтарады. Шынайы болыңыз: сіздің басқаларға деген сыпайылығыңыз бен сезімталдығыңызды бала оңай таниды - ол өтірік пен екіжүзділікке үйренеді. Басқа адамдарға әдептілікпен қара, басқалардың кемшіліктеріне шыдамдылық таныт: бұл сіздің балаңызға мейірімділік пен адамгершіліктің сабағы болады. Адамдар туралы немқұрайлы немесе жаман сөз айтпаңыз: бала өседі және сіз туралы солай айта бастайды. Мінез – адамның моральдық өлшемі. Кез келген жағдайда тектілік көрсетіңіз. Балаңызға үлгі болыңыз.

Слайд 14

Слайд сипаттамасы:

1. Таңды күлімсіреп бастаңыз. 2. Балаңыз туралы алаңдаушылықпен ойламаңыз. 3. Баланы қалай оқу керектігін біліңіз. 4. Балаларды бір-бірімен салыстырмаңыз. 5. Жиі және шын жүректен мақтау. 6. Баланың мінез-құлқын оның мәнінен ажыратыңыз. 7. Балаңызбен бірлескен іс-әрекеттердің қуанышын сезініңіз. 8. Балаңызға оның ең жақсы көретін және қалаулы екенін біліңіз. 9. Балаларыңыздың ішкі әлемі мен тәжірибесіне бей-жай қарамаңыз. 10. Өзіңіздің жағымсыз эмоцияларыңызды балаларыңызға көрсетпеуге тырысыңыз, жаман үлгі көрсетпеңіз. 11. Бала өзінің жағымсыз мінез-құлқын көрсете алатын жағдайларды жасамауға тырысыңыз. 12. Балаңызды мүмкіндігінше мақтаңыз, тіпті болмашы жетістіктері үшін де. 13. Баланың бойында белгілі бір қасиеттерді дамытқыңыз келсе, оның бойында бар сияқты қарауға тырысыңыз. Отбасындағы қарым-қатынас ережелері

15 слайд

Слайд сипаттамасы:

Сыпайылықты қалай дамытуға болады Этикетті оқу. Әдепті адам үшін жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтау үшін сіз осы нормаларды білуіңіз керек. Әдепті зерттеп, оны сақтауға тырысу арқылы адам сыпайылықты дамытады. Оқу. Әрбір жақсы оқитын адам әдепті емес, әдепті адам жақсы оқиды. Адамның ой-өрісі неғұрлым кең болса, соғұрлым оның басқаларға деген құрметі артады; және ол өз бойындағы сыпайылықты тәрбиелеуге неғұрлым жақын болады. Өзіңізбен жұмыс жасаңыз. Әңгімелесушінің сөзін бөлмей мұқият тыңдау қабілетін дамыту арқылы адам сыпайылықты дамытады. Байланыс. Сыпайылыққа жету үшін сыпайы адаммен ойлы қарым-қатынастан артық ештеңе жоқ.

16 слайд

Слайд сипаттамасы:

4-5 жастағы мектеп жасына дейінгі баланың бойында қалыптасуы керек мәдени мінез-құлықтың негізгі ережелері: Ойын барысында басқа балалардың тілектері мен ниеттерін ескеру, ортақ ойыншықтармен бірге ойнау, берілу. Балаларды қоғамдық орындарда, көлікте, дастархан басында, кеште және т.б. мәдениетті мінез-құлық ережелерін сақтауға үйрету керек. Балаларды әрқашан шындықты айту әдетіне үйрету керек. Бұл жас деңгейінде ерекше мәнге ие болатын маңызды міндет - үлкендермен және құрдастарымен қарым-қатынасты қалыптастыру: үлкендерге сыпайы, ілтипатты қарым-қатынас, балалармен достық ойнай білу, әлсіздер мен ренжігендерді қорғау. Балаларды бөлмедегі тәртіпті сақтауға үйрету керек. Ойын бұрышында. Ереже: «Әр нәрсенің өз орны бар».

Слайд 17

Слайд сипаттамасы:

Әдепті балалар балабақшаға, содан кейін мектепке оңай бейімделеді, олар ұжым қабылдаған ережелерді сақтауға тез үйренеді; Мұндай балалармен қонаққа, кафеге, қоғамдық орындарға бару оңайырақ, олар сізді ашуландырады деп ойламайсыз. Әдепті баламен айналасындағыларға оңай болып қана қоймайды, ол өзін де жақсы сезінеді, өйткені ол басқа адамдардың сезімдері туралы және не айту керектігі туралы ойлайды. Бұл әдет ата-анасының үйінен пайда болады, онда балалар ата-анасының істегенін қайталайды. «Мен істегендей істе». Әдептілікке үйрету – ол не үшін қажет?

Әдепті болайық!

«Сыпайылық ережелері» презентациясынан 3-сурет«Сөйлеу этикеті» тақырыбындағы дін және этика сабақтарына

Өлшемдері: 493 x 699 пиксель, пішімі: jpg. Дін және этика сабағына арналған тегін суретті жүктеп алу үшін суретті тінтуірдің оң жақ түймешігімен басып, «Суретті басқаша сақтау...» түймесін басыңыз. Сабақта суреттерді көрсету үшін сіз zip мұрағатындағы барлық суреттермен бірге «Әдептілік ережелері.ppt» презентациясын тегін жүктей аласыз. Мұрағат көлемі 2738 Кбайт.

Презентацияны жүктеп алу

Сөйлеу этикеті

«Әдептілік ережелері» - Әдептілік, өзара сыйластық, жауапкершілік. Қоғамдық көліктегі этикет. Адамдарды басқаша емес, этикет ережелеріне сәйкес әрекет етуге не итермелейді? Әдептілік Өзара сыйластық Жауапкершілік Сезімталдық Ар-намысты сезіну Борыш сезімі. Үстел басында өзін қалай ұстау керек? Этикет дегеніміз не? Неліктен біз этикет ережелерін үйренуіміз керек?

«Телефон этикеті» - Телефонмен сөйлесудің түрлері. Мысалы, бір әңгіме: Маша, сәлем, қалайсың? Телефон әдебі. Мен сіздің назарыңызды қарым-қатынас үшін аударамын - үндеу. Шақырылған адам өзін көрсетпеуі мүмкін. Саша үйде ме? 10. Сөйлеу орны мен уақыты: қарым-қатынас қай жерде және қашан жүзеге асады. Мынадай сөз тіркестері: Телефондағы кейбір шу телефон әңгімесіне қосылады.

«Дастархан этикеті» - Бұл сіздің мерекеңіз!... Мерекені дайындауда сәттілік тілеймін! Торт шанышқысы немесе қасық пластинаның оң жағында болуы керек. Шай деңгейі кесенің шетінен 1-1,5 см төмен болуы керек.

Әдепті бояу беттерін тегін жүктеп алыңыз және басып шығарыңыз

«Этикет» сөзі осылай пайда болды. Мерекелік дастархан басындағы ЭТИКЕТ. Әдептілік ережелері туралы толығырақ мына кітаптардан біле аласыз:

«Ер мен әйелдің этикеті» - Сыртқы келбет - сіздің визиттік картаңыз! Ер адамның сыртқы түрі. Ерлер мен әйелдерге арналған іскерлік этикет. Әйелге арналған гардероб. Киім Зергерлік бұйымдар Бас киім Сыйлықтар Гүлдер Визиткалар. Сурет. Қазіргі әлемдегі этикет. Жапсырмалар. Ер адамның гардеробы. Әйелдің сыртқы түрі.

«Әдептілік» - 1. Кез келген қоғамда өзіңізді еркін сезінгіңіз келе ме? 2. Өзіңізді және басқаларды қуантқыңыз келе ме? 3. Жақсы мінез-құлық, қызықты таныстардың кең шеңбері және «кештің өмірі» болғыңыз келе ме? Ежелгі Греция «Әдемі мінез-құлық». Оның қалай екені шынымен маңызды ма? XIV – XVII ғасырлар «РЫЦАРЛЫҚ ҚҰРМЕТ КОДЕКСІ».

«Балаларға арналған этикет» - Заманауи этикет ережелерін оқыту негізінде мектеп жасына дейінгі балалардың мінез-құлқының гендерлік мәдениетін тәрбиелеу. Этикет түрлерін әлеуметтік және кәсіби топтар анықтайды. Ойын – мектеп жасына дейінгі баланың негізгі әрекеті. Балалар ойлап тапқан суреттер, қолөнер, ертегілер мен әңгімелер. № 486 балабақшаға барыңыз. Балалардың шығармашылығын мінез-құлық ережелерін оқытуға белсенді түрде енгізу керек:

«Сөйлеу этикеті» тақырыбында барлығы 14 презентация бар.

Презентация на тему: «Сыпайы сөздер»

  1. Мұғалімдерге арналған презентациялар →

1-слайд Орындаған: бірінші санатты бастауыш сынып мұғалімі Алеся Васильевна Хомич БАЙЛАНЫСТЫ ҮЙРЕНУ
Слайд 2 Сәлем – бұл сау бол деген сөз!
Слайд 3 Сиқырлы сөздер. Сәттілік тілеймін Кешіріңіз мейірімді болыңыз Рахмет өтінемін Бар жақсылықты өтінемін Кешіріңіз денсаулығыңыз жақсы болсын Қош болыңыз Өте жақсы Алғыс айтудың қажеті жоқ Қайырлы күн қайырлы кеш Сәлем Саин байна h ein daa
4-слайд Кез келген адаммен сіз қалай сөйлескіңіз келсе, солай сөйлесіңіз.
Слайд 5 НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ! НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ! Әдептілік мектебі ашылды! 1-сынып оқушыларын сабаққа шақырамыз. Мектеп директоры Солнышко Ш В
Слайд 61. Мейірімділік сабағы Музыкалық үзіліс 2. Қарым-қатынас сабағы 3. Көңіл күй сабағы Сабақ кестесі.
Слайд 7 Мейірімді адам күн сияқты. Мейірімділік сабағы
Слайд 8 Сөздік.

Мастер-класс: ноутбук «Сыпайылық пен мейірімділік елі»

Мейірімді 1. Өзгеге жақсылық жасау, жанашыр. 2. Жақсылық, амандық әкелетін. Жаны жайсыз көңілді ашулы жауап беруші Бақытты жылы бұлтты жақсы мейірімді емес ұқыпты емес шын жүректен жаман мейірімді
Слайд 9Күн жылығанда, Ана жақсы кезде. Ешкімге жақсылық жасамаған адамға ол жаман. Адамдарға жақсылық жасауды үйрен. Сонда сен бақытты өмір сүріп, достарыңның ортасында боласың. Мейірімділік сабағы
Слайд 10Музыкалық үзіліс
Слайд 11 Қарым-қатынас сабағы
Слайд 12Сәлемдесу. Өзіңізді таныстыру. 3. Қоңыраудың мақсатын түсіндіріңіз. 4. Алғыс айту. Қоштасу. Телефоным шырылдады...
Слайд 13 №1 трамвай бульвар сақинасымен келе жатты, Онда бір жүз он бес адам отырды және тұрды. Кенет бесінші аялдамада таяққа сүйеніп, тоз-тозы шыққан әжей толып жатқан күймеге мінеді...
Слайд 14Кез келген жағдайда өзін дұрыс ұстауға үйрету. Сонда сен бақытты өмір сүріп, достарыңның ортасында боласың.
Слайд 15 Күлкіңмен бөліс, ол саған бір емес, қайта оралады... Көңіл-күй сабағы
Слайд 16Кез келген адаммен сізге қалай сөйлескіңіз келсе, солай сөйлесіңіз. Адамдарға жақсылық жасауды үйрен. Сонда сен бақытты өмір сүріп, достарыңның ортасында боласың. Кез келген жағдайда өзін дұрыс ұстауды үйреніңіз. Күлкіңізбен бөлісіңіз, ол сізге бірнеше рет қайтады...

— Ұжымдық шығармашылық жұмыс арқылы бала тұлғасын тәрбиелеу
— «Көкжиек және көкжиек сызығы» тақырыбына сабақ
— «Чжи-ши, ча-ша, чу-шу» тақырыбы бойынша презентация
— Презентация «Сөз түбірінде екпінсіз дауысты дыбыстары бар сөздердің емлесі»
— Кіріктірілген сабаққа арналған презентация. «Орман және оның тұрғындары» тақырыбы бойынша бізді қоршаған әлем
— «Жабайы және мәдени өсімдіктер» презентациясы
— Н.Н.Носовтың «Дунно және оның достарының оқиғалары» сабағына презентация
— «Қыстайтын құстар» тақырыбына презентация
— Презентация «Сын есімнің гендерлік жалғауы»
— «Матенадаран» презентациясы

Балаларға сыпайылық туралы тақпақтар

Тұсаукесер. Әдепті сөздер

Әдептілікке тоқталайық Әдептілік – бергенге құны жоқ, ал алушыға рахат сыйлайтын тиын

Бір сөзбен құтқара аласыз, сөзбен өлтіре аласыз, сөзбен полктарды басқара аласыз! Әр күн, әр сағат сізге жаңалық әкелсін. Ақылың мейірімді, жүрегің ақылды болсын!

Бір кездері бәріміз жүруді, сурет салуды, сөйлеуді үйрендік, балалар, қалай мейірімді, сыпайы болу керек екенін еске түсірейік.

Сіз екі есе екі сиқырлы сөздерді білуіңіз керек. Бұл қысқа сөздер таңертең барлық жерде естіледі. Олар әлемде ғасырлар бойы өмір сүреді, оларды еске алудың уақыты келді!

Жақсы сөздер.

Үлкен мектеп жасына дейінгі балаларға сыпайылық сабақтары

Бұл сөздер бәріне бұрыннан белгілі, олар қарапайым және жаңа емес. Бірақ мен мұны бәрібір қайталаймын: - Жақсы адамдар, сау болыңдар! Достар мен таныстарымды кездестірсем, мен олардың көздеріне күлімсіреп қараймын, мен үшін сыпайы болу өте оңай, мен бірінші болып «сәлем» айтамын. Оны біреу әдемі ойлап тапқан - Сіздің көмегіңіз үшін алғыс білдіру үшін, Кәдімгі «рахмет» сөзін айтуды ұмытпау керек.


Қоштасқанда бәріміз бір-бірімізге тілегімізді немесе өтінішімізді орындағымыз келсе, «өтінемін» дейміз. Дүниеде қаншама пайдалы, әдемі және мейірімді сөздер бар, өтінемін, тек сыпайы болыңыз, өйткені бұл негіздердің негізі. Әдепті болу өте қарапайым: Мейірімді бол - кәдімгі кеңес, Бойың қанша немесе қанша жаста екенің маңызды емес.

Қайырлы күн. - Қайырлы күн! - олар саған айтты. - Қайырлы күн! - деп жауап бердіңіз. Екі жіп қалай қосылды - Жылулық пен мейірімділік.

Сәлеметсіз бе. - Сәлеметсіз бе! -сен адамға айтасың. - Сәлеметсіз бе! - деп жауап қайтарады. Және, мүмкін, ол дәріханаға бармайды және ол көптеген жылдар бойы сау болады.

Рақмет сізге. Неліктен біз «рахмет» дейміз? Олардың біз үшін жасағанының бәрі үшін. Ал біз есімізге түсіре алмадық - Кімге қанша рет айтылды? Кешіріңіз. Кешіріңіз, мен енді кездейсоқ ыдыс-аяқты сындырмаймын, Үлкендердің сөзін бөлмеймін, Уәде бергенімді ұмытпаймын. Бірақ егер мен әлі де ұмытсам, кешіріңіз, мен оны қайталамаймын.

МЕКТЕПТЕГІ ТҮЗІЛІК ЕРЕЖЕЛЕРІ

Қырыққа ұқсайсың, Қоңырау соғылғанда сабақ басталып, Жауап бер десең, Қолыңды көтересің, Партаңда тұруың керек, Не деп жауап бер! үйретті, Сонда сіз «5» аласыз!

Егер мұғалім сыныпқа кірсе, бұрылмаңыз, айқайламаңыз, бірақ парталарыңызда тыныш тұрыңыз - мұғалімге сіздің қаншалықты әдемі тұрғаныңызды қарауға рұқсат етіңіз, содан кейін сізге отыруды айтыңыз.

Сабақ кезінде сыбырлап, шұжық шайнаудың қажеті жоқ, терезенің сыртындағы қарғаларға сүйсініп, мұрныңызды иіскеп тыңдаған жөн: Мұғалім сізге қазір не айтады, сонда жақсырақ оқуға тырысыңыз Сіздің сыныбыңыз сізді мақтан тұтады.

Сабақ бітсе, Барлық тапсырмалар орындалады, Мұғалімге айтамыз: «Рахмет, сау бол!».

Мақал-мәтелдер»:

1. «Сыпайылық барлық есікті ашады.»2. «Ерке сөз мысыққа да ұнайды»3. «Сөз оттан да жаман жанады»4. «Жақсы сөз емдейді, жаман сөз шалдырады»5. «Жаман сөз – лас су».6. «Жақсы сөзбен бал ерітуге болады».

Тақырыбы: Әдептілікке тәрбиелеу

Сабақтың қадамдары Сабақтар кезінде Жабдық UUD қалыптастыру
Ι. Тәжірибе жаңартылуда —Адамдар әлемінде өмір сүрсе, адамға не керек? (байланыс)

-Қандай сөздермен сөйлесуді бастаймыз?

- Бұл сиқырлы, сыпайы сөздер адамды жеңуге көмектеседі.

-Тағы қандай сыпайы сөздерді білесіңдер? (Балалардың жауаптары) 1

«Бала мен Карлсон...» мультфильмінен үзінді

Қала, бала Серёжа, оның достары, анасы, әкесі, мұғалімі бейнеленген иллюстрация.

Когнитивті UUD
  1. Біз білім жүйесін шарлау қабілетін дамытамыз;
  2. Ақпараттың жетіспеушілігін тану қабілетін дамытамыз;
ΙΙ. Тәрбие мәселесінің тұжырымы — Олардың қайда және қашан қолданылатынын білесіз бе? 2

- Бүгін сабақта не үйренеміз деп ойлайсыңдар?

(Бүгін біз Әдептілік еліне барамыз.)

ΙΙΙ. Білімді бірлесіп ашу 1. - б. қараңыз. 6 оқулық.

— Неліктен бұл бетте қол алысу бар?

- Сәлемдесу сөздерін оқы.

- Адамдар бір-біріне: «Сәлеметсіз бе», «Қайырлы күн», «Қайырлы таң», «Қайырлы кеш», «Сәлеметсіз бе» дегенде. 1

- Бұл сәлемдесулердің айырмашылығы неде?

2. - Бір-бірімізбен амандасып жатқанда үнемі сөз қолданамыз ба? Бір-бірімен сөзсіз амандасу мүмкін бе?

- беттегі суреттерге қараңыз. 7. Суреттердегі кейіпкерлер бір-бірімен қалай амандасады? (Сөзсіз: курсант офицерге сәлем береді, қарт әйел ханымға тағзым етеді, ұлдар бір-бірінің иығынан қағады. Барлық жағдайда ым-ишара сөзбен сүйемелдей алады)

— Сөзсіз сәлемдесу қай жағдайда орынды? 4

3. - Бүгін біздің қонағымыз мультфильм кейіпкері, сіз оны әрине білесіз.

Мұғалім «Бала мен Карлсон...» мультфильмінен үзіндіні қосады, онда Карлсон нәрестені қарсы алады.

— Карлсон сәбиді қалай қарсы алды? Неліктен?

-Карлсон тағы кіммен амандасатынын көрейік?

4. — Ашық б. 8-9 оқулық.

- Карлсон анасына қалай сәлем береді?

- Фрекен Бокпен бе?

- Бимбо итімен бе?

— Карлсонның сәлемдесуіне кейіпкерлер қалай жауап береді?

Мұғалім оқушыларды тақтаға шақырып, рөлдік ситуацияларға шақырады.2 1

5.«Ұлы» («сәлеметсіз бе») сөзімен кіммен амандасуға болады?

СУРЕТТЕРДЕГІ Әдептілік сабақтары

— «Сәлем» немесе «керемет» деген қай сөзді жиі айтасыз? 2

— «Сәлем» сөзі өте қызық. Оның мағынасы туралы ойланайық: «сәлем» - біз сізге денсаулық (денсаулық) тілейміз. Сондықтан бұл құттықтауды естіген халық риза.

«- Сәлеметсіз бе! –

Біз бір-бірімізге иіліп тағзым еттік.

Олар мүлдем бейтаныс адамдар болса да.

- Сәлеметсіз бе!-

Біз бір-бірімізге қандай ерекше сөздер айттық?

Тек «сәлем» деп басқа ештеңе айтпадық.

Неліктен әлемде күннің бір тамшысы бар?

Неліктен әлемде бақыт азырақ болды?

Неліктен өмір аздап қуанышқа айналды?»

– Ақынның сұрақтарына жауап бере аласыз ба? Мен оларды тағы да қайталаймын.

— Әңгімелесушіге сәлемдесуіміз одан да жағымды болу үшін «Сәлеметсіз бе» сөзіне қандай сөздерді қосамыз? (Балалар қиналса:

«Адамдарды бақытты және жағымды сезіну үшін біз сөзімізді жылы әрі достық ететін адамдарға сәлемдесу сөздерін қосамыз. Біз: «Сәлеметсіз бе, мама!», «Тамаша, Шурик!», «Сәлеметсіз бе, аға!»)

6. - Ал енді мен саған өлең оқып беремін. Оны тыңдаңыз және айтыңызшы, сіз мұнда қандай сәлемдесу сөздерін естідіңіз?
Біреу ойлап тапқан
Қарапайым және дана
Кездесу кезінде сәлемдесу:
- Қайырлы таң.
- Қайырлы таң! –

Күн мен құстар.
- Қайырлы таң! –

Күлімсіреген жүздер.
Және бәрі айналады
Мейірімді, сенімді...
Қайырлы таң кешке дейін созылады.

В.Кривошеева «Қайырлы таң»

(Балалардың жауаптары)

7. - Бір жағдайды елестетейік - бала Серёжа таңертең мектепке барады. Ол жолда достарын кездестіреді.

Мұғалімнің қолында магниттік тақтада қаланың суреті бар. Бала (сызылған) қаланы аралап жүр, достар оны қарсы алады.

– Серёжа оларды қалай қарсы алады?

— Бала мектепке кіріп, мұғалімді сонда кездестірді. 1

Мұғалім суреттерді қайта реттейді.

-Кім бірінші сәлемдесу керек? Серёжа мұғалімді қалай қарсы алады?

— Кешке Серёжа үйде отырады, сабақ оқиды. Анам мен әкем жұмыстан келді. Бала олармен қалай амандасады?

8. - 11-беттегі А.Яшиннің өлеңін хормен оқып көрейік. (Алдымен балалар өлеңді (кім оқи алады), содан кейін дауыстап оқиды.)

- Қараңдаршы, төменде мысық қандай әдемі суреттелген.

- Менен карталарды ал. Күннің қай мезгілінде мысықпен амандасу керек екенін оқыңыз. Оған сәлем айт.

«Таң», «күн», «кеш» сөздері жазылған карточкалар
  1. Ұжымдық жұмыс нәтижесінде қарапайым қорытынды жасай білу қабілеттерін дамытамыз.

Коммуникативті UUD

  1. Сыпайы қарым-қатынас ережелерін сақтау қабілетін дамытамыз;
  2. Берілген тақырып бойынша қарапайым мәлімдемені жүзеге асыру қабілетін дамытамыз

Нормативтік UUD

1 . Оқулық материалымен жұмыс істеу негізінде өз болжамын айта білуге ​​дағдыландыру;

2. Берілген тапсырмаға сәйкес тәрбиелік іс-әрекетті бағалау қабілетін дамытамыз;

3. Алдағы жұмысты болжау қабілетін дамытамыз (жоспар құру);

4. Танымдық және тұлғалық рефлексияны жүзеге асыру қабілетін қалыптастыру.
Жеке UUD

  1. Сөйлеудің адам өміріндегі рөлін түсіну қабілетін дамытамыз
ΙV. Білімді қолдану 1. Мұғалім Хоббиттің суретін көрсетеді»

— Балалар, бұл батырды кім таниды?

- Бильбо мен Гэндальфтың қалай кездескенін тыңдаңыз.

- Қайырлы таң! – деді Бильбо дәл нені айтқысы келіп

бұл қайырлы таң болды: күн жарқырап, шөп

жасыл түсті. Бірақ Гэндальф қалың, қиыршық қастарының астынан оған қатты қарады.

- Не айтқың келеді? - ол сұрады. - Маған қайырлы таң тілеймін? Әлде мен қалай ойласам да бүгін қайырлы таң дейсің бе? Әлде бүгін таңертең барлығы мейірімді болуы керек дейсіз бе?

«Ал мынау, анау, үшінші», - деп жауап берді Бильбо.

Дж.Р.Р.Толкиен «Хоббит, немесе сонда және тағы да».

(Фильм болса, фильмнен үзінді көрсетуге болады)

2. - Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар? 4

— Әдептілік елінде неше түрлі ертегі кейіпкерлері өмір сүре ме?

– Қараңызшы, сіз бұл батырларды танисыз.

«Білмейтін және оның достары» фильмінен үзінді

3. - Енді осы мультфильмнің кейіпкерлері есейіп, өздерінің ерекше мектебін құрды деп елестетейік. Знайка мектеп директоры болды. Ал сіз жақсы білетін бір бала біздің кітаптың кейіпкері осы мектепке оқуға келді.

- 12-13 беттердегі суреттерге қарап, оның Знайка мектебінде кіммен кездесетінін айт.

— Кездескен кезде сәлемдесу бірдей бола ма?

- Шешендік шебер қандай жағдайда: «Сізді көргеніме қуаныштымын», «Қанша жыл, қанша қыс!», «Қош келдіңіз!» деген сөздерді ести алады?

Дәрігер Пилюлкин, Синеглазка және кітапханашы Листик бейнеленген әрбір сурет студенттермен талқыланады. Балалар кейіпкерлердің атын, әкесінің атын ойлап табады.

— Біздің кейіпкерлер Знайка мектебінде тағы кімдерді кездестіре алды?

-Олар бір-бірімен қалай амандасады?

Педагог балаларды рөлдік ситуацияларға шақырады.1

4. — Ал, қорытындылай келе, тағы бір өлең тыңдаңыз.

Сәлем, Қаз!

Маған қарай үлкен қаз жүгіріп келеді
Мен өзіме айтамын: «Қорқақ болма».
Бәлкім, бұл қаз ұстамды шығар
Ол маған қарсы жүгіреді.

Бірақ қаз қаһарлы көрінеді,
Ол қорқытып ысқырады.
Ол қысылады
Ал, рұқсат етіңіз!

Мен күлдім:
«Сәлем, қаз!»
Ол жауап ретінде басын изеді
Мен естідім деп ойладым: «Сәлеметсіз бе!

- Қалай ойлайсыңдар, неге қаһарлы Қаз кенет балаға басын изеп: «Сәлеметсіз бе!» дегендей болды?

– Жарты жолда біреуді күлімдеп, жылы лебізбен кездестірсеңіз, бұл сіздің жамандық жасағыңыз келмейтінін, ренжітпейтінін білдіреді және, сірә, ең ашулы қаздың өзі жұмсаратын шығар.

V. Түйіндеме -Бүгін риторика сабағында не білдік?

— Қазіргі кезде «сыпайы» сөздердің қайсысы жиі қолданылды?

- Адамдар неге сәлемдеседі? 1

- Елестетіңізші, сіздің досыңыз сізді көріп, өтіп бара жатып, сәлем бермеді. Бұл нені білдіруі мүмкін?

- Бүгінгі өмір сабағы бізге не үшін қажет?

— Бүгін не істедің?

- Қандай қиындықтар болды?

— Сабақтан кейінгі көңіл-күйіңізді қалай бағалайсыз?

-Күнделіктеріңізге көңіл күйіңізді белгілеп алайық.

— Өзіңіз үшін сабақты қалай бағаладыңыз? Неліктен?

ТОО

Рухани-адамгершілік тәрбие бүкіл сабақ бойы жүргізіледі, өйткені ауызша сыпайылыққа үйрету жалпы мінез-құлық мәдениетін дамытумен, адамдардың бір-біріне деген мейірімді, сыйластық қатынасын қалыптастырумен байланысты блогқа немесе веб-сайтқа құжат қосыңыз

Оқу материалы
5-bal.ru

Осы презентацияның мәтіні

Мен және басқа адамдар

Сөзді айт:
Бір кесек мұз да ериді Жылы сөзден: Кәрі діңгек жасыл түске боялады, Естігенде: Енді тамақ іше алмасаң, Анама айтамыз:

«Рақмет сізге»


«Қайырлы күн»
«Рақмет сізге»


Бала сыпайы, дамыды, Кездескенде айтады: Еркелік үшін ұрыса, Біз айтамыз: Францияда да, Данияда да Қоштасады:
Сөзді айт:
«Сәлеметсіз бе»

"Мені кешірші өтінемін"

«Сау болыңыз»

Әдептілік ережелері:
Әдепті болсаң, Ар-ұжданыңа керең болмасаң, Қарсылықсыз кемпірге жол бересің.

Әдепті болсаң, Көрсету үшін емес, жүрегіңде, Троллейбусқа мінген мүгедекке көмектесерсің.

Ал егер сыпайы болсаң, сыныпта отырған сен досыңмен екі сасқырдай әңгімелеспейсің.

Ал сыпайы болсаң, анаңа көмектесесің, сұрамай-ақ көмектесесің – яғни өзің!

Ал әдепті болсаң, апаңмен де, атаңмен де, әжеңмен де әңгімеге араласпайсың.

Әдепті болсаң, әлсірегенге қол көтермейсің.

Бұл сөздерді қандай жағдайда қолданамыз?
Сәлем, кешіріңіз!
РизашылықСәлемдесуКешірім сұрауҚоштасу сұрауы

Сыныптың есігіне қыз, ұл және мұғалім тоқтады, олар сыныпқа қандай ретпен кіру керек?
1.
2.
3.

Нашар
Жақсы
өзіңізді тексеріңіз
Мазалау және қорлау.

Жақсы
Нашар
Ұқыпты және таза болыңыз.

Нашар
Жақсы
Түкір.

Нашар
Жақсы
Сағызды үнемі шайнау.

Нашар
Жақсы
Музыканы жоғары дыбыспен тыңдаңыз.

Нашар
Жақсы
Үстел басында қолдарыңызды бұлғап, қимылдарыңызды көрсетіңіз.

Жақсы
Нашар
Көмегіңді ұсын.

Нашар
Жақсы
Қоғамда сыбырласыңыз, сыр сақтаңыз және аузыңызды қолыңызбен жауып күліңіз.

Сыйлықтарын алғанда қыздар былай деді:
Таня: «Бұл қанша тұрады?»
Надя: «Ой, мен мүлде қалағаным бұл емес еді...»
Лена: «Рахмет! Мен сыйлыққа өте қуаныштымын!»
Кімнің жауабы дұрыс деп ойлайсыз?

Әдеби шығармалардан үзінді оқу. Бұл құттықтаулар қандай ертегілерден алынған? Автор кім? - Сәлеметсіз бе, менің сұлу ханзада! Неге сен дауылды күн сияқты тынышсың?
А.С.Пушкин «Салтан патша туралы әңгіме»

...Шие сыпайы иіліп: Сәлеметсіздер ме, мырзалар! Мен сізді білу құрметіне ие емеспін, бірақ сізді білу өте қуанышты.
Джанни Родари «Циполлиноның шытырман оқиғалары»

...Терезенің түбіне жеткен адам: Сәлем. Мен мұнда бір минутқа қонуға болады ма, иә, өтінемін, - деп жауап берді Бала асығыс.
Астрид Линдгрен «Бала мен Карлсон»

Витя баланы ренжітті. Мектептің алдында, қатарда Витя сұрайды: - Кешіріңіз, мен қателігімді мойындаймын.

Балаларға арналған әдептілік суреттері

Мұғалім сабаққа келіп, журналды үстелге қойды, оның артынан Витя: - Кешіріңіз, мен сәл кешігіп қалдым. - Тихомиров! Картадан Псков қаласын көрсетіңіз. «Кешіріңіз, - деп сыбырлады Витя, - мен сабаққа дайын емеспін. Біз Наташамен айтыстық: Витя сыпайы ма, жоқ па? Дауымызды түсініп, Витаға қандай кеңес берер едіңіз?

Жұмбақты тап:
Маша көп сөздерді білді, бірақ олардың біреуі жоқ еді, бұл сөз көбінесе сыйлықтан кейін айтылады, егер олар сізге рахмет айтады.
Рақмет сізге

Жұмбақты тап:
Стёпа ағай маған былай деді: мен Настенканы көремін, қазір Настя бірінші сыныпқа барады, бірақ мен Настядан бір сөз естімедім .
Сәлеметсіз бе!

Жұмбақты тап:
Мен көршім Витяны кездестірдім. – Витядан бекер сөз күттім...
Кешіріңіз!

Жұмбақты тап:
Ол немересі туралы: «Мен оған портфель бердім - ол өте бақытты, бірақ мен айтамын!
Рақмет сізге!

Материалдар: Жұмбақтар - http://riddle-middle.ru/zagadki/eda/Kazakova О.В., Сбоева Н.А., Гаврилкина Н.И. «Айналамыздағы әлем» курсы бойынша әмбебап сабақ әзірлемелер: 2 сынып.-3-ші басылым, қайта өңделген. және қосымша - М.: ВАКО, 2007. - 368 б.
Презентацияны №590 ЖОББМ бастауыш сынып мұғалімі Юхова Е.Е.